A nap egyik nagy híre a forint áprilisi bolondozása volt, amilyen gyorsan száguldott el az euróárfolyam pénteken közel 304 forintig, legalább olyan gyorsan esett vissza onnét 299,50 forintig hétfőn. Így sok izgalom után végső soron nem ment sehová, úgy tűnik, nem egykönnyen szakad el a 300 forinttól az árfolyam. A magyar tőzsde egyébként Európához hasonlóan remekelt, a BUX 1,8 százalékkal ment fel, az európai indexek egy-két százalékos pluszban tartottak, a DAX például 1,9 százaléknál fél hat körül.
További árfolyamok: >>>>>> |
A Richter és az új gyógyszere
Szerdáig csak a bizonytalanság biztos A magyar tőzsde ma főleg a szintén kirobbanóan jó nemzetközi hangulat miatt teljesített jól Pozsgai Gábor, az OTP Treasury munkatársa szerint. Főleg a német DAX-ban volt nagy fordulat, amelynek emelkedése a két százalékot közelítette este fél hat körül. Az USA-ban nem volt akkora optimizmus, és a zloty, a forint és a török líra erősödésén is jól látszott, hogy a legtöbb európai eszközt nagyon vásárolják. Ami a forint szeszélyes mozgását illeti, Pozsgai szerint az is arra vezethető vissza, hogy vegyes makroadatok jöttek mostanában az USA-ból, és szerdán lesz a Fed kamatdöntő ülése, illetve az első negyedéves amerikai GDP értékét is közzéteszik. Amennyiben az elmaradna a várakozásoktól, akkor az beépülhet a Fed kommunikációjába, és távolibbá válhat az amerikai kamatemelkedés. Ami az euró erősödésével és az európai eszközök felértékelődésével is járhat. Általában az érezhető, hogy a piacok most bizonytalanok, sokféle termék sávozik, nem találja az irányt. Úgy tűnik, mintha valami nagyobb változást várnának a piaci szereplők, de még nem tudni, melyik irányba – mondja a szakember. A dollár is inkább gyengült mostanában, az OTP és a Mol szép emelkedését is néha megszakítja egy-egy korrekció, azok is inkább a sávozó befektetések számát gyarapítják. Lehet, hogy holnap egy újabb korrekció lesz, és letöröli a mai emelkedést, nem tudni, szerdáig alighanem marad az idegesség – fejezte be Pozsgai. |
Az amerikai hatóságok pozitív véleményt adtak még pénteken a Richter Esmya nevű gyógyszerével kapcsolatban. Az Equilor szerint a Richter részvényei a péntek délután a Bloombergen közölt hírre a 4600 forintos technikai ellenállásig erősödtek, a következő megálló a 4800 forintos szintnél lehet. A BÉT-es közlemény csak hétfőn reggel jelent meg, de utána további áremelkedés következett be. A részvény négy százalék körüli pluszban töltötte a nap nagy részét.
Tartani, vagy venni?
A menedzsment becslése szerint 2017-18-ra az Esmya éves forgalma 80-100 millió euróra emelkedhet, de az Equilor szerint előfordulhat, hogy ezt a becslést az első negyedéves eredmények közlése után tartandó sajtótájékoztatón tovább növelik. Az HSBC 4300 forintra emelte célárfolyamát a Richterre a korábbi 4100 forintról, ajánlása most tartás a korábbi semleges helyett – írta szintén az Equilor.
A többi magyar részvény közül a Mol néhány fel- és lefelé tett kanyar után délután lényegében stagnált. Az OTP sokáig 5870 forint körül, szerény pluszban várakozott, majd délután rohamra indult, és meghódította a 6000 forintos határt is. Ez 2,7 százalékos emelkedés.
Arany és ezüst a rakétán
Az arany délután nagy lendületet vett, és 1182 dollár környékéről felugrott 1200 dollárra, mintegy két százalékot. Az ezüst is követte, több mint négy százalékot drágult, de felment a réz is. Konkrét eseményről nem tudni, ami ezt előidézte volna, de sűrűn emlegetik a Fed eheti ülését, amely irányt mutathat majd a piacoknak.
Egyre több helyen lehet olvasni arról is, hogy a deflációs félelmek ideje lejárt, és visszatérhetnek az inflációs aggodalmak, leginkább az olaj lassú drágulása miatt. (Mai cikkeink itt>>>, valamint itt>>> olvashatók.) Az infláció rendszerint jót tesz a nemesfémek és más árupiaci termékek áralakulásának, bár a magas kamat nem, ám eltúlzott kamatszinttől egyelőre senki sem tart.
Jelent ma az Apple
Amerikában a ma tőzsdezárás után érkező Apple-gyorsjelentést várták elsősorban a befektetők, a részvénytőzsdék szerény, 0,2-0,3 százalékos emelkedéssel nyitottak. Pénteken a Nasdaq technológiai tőzsde indexe megdöntötte a mintegy 15 éve elért csúcsát, így ismét erősödnek azok a hangok, amelyek technológiai lufiról beszélnek. Most azonban nem tűnnek annyira túlárazottnak a részvények, mint akkor voltak, kedvezőbb a papírok értékelése.
További árfolyamok: >>>>>> |
A lassan félidejéhez érkező amerikai gyorsjelentési szezon egyelőre vegyes meglepetéseket hozott. Az árbevétel összességében elmaradt a várakozástól, míg a jövedelem felülmúlta a vártat. A héten felpörög az európai gyorsjelentési szezon is – írta az Erste Befektetési Zrt.
A görög válság nyakunkon maradt
A KBC Equitas szerint ma a kezdeti bizonytalanság után szép emelkedésbe kezdtek az európai tőzsdék, kora délutánra nagyobb pluszokat lehet látni. „Pedig a görög adósságválsággal kapcsolatos problémák továbbra sem megoldottak. A német piacon néhány vállalat részvénye komoly ralit mutat, a Lufthansa már több mint 4 százalékkal szárnyal felfelé egy pozitív elemzői kommentár hatására, míg az elnök távozását bejelentő Volkswagen szintén 4 százalék körül tud emelkedni” – írták.