7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BUX index ötödik napja száguld, újabb és újabb rekordokat ér el. Nem véletlenül, az OTP Bank a várakozásoknál lényegesen jobb, a Mol pedig nem sokkal rosszabb jelentést tett közzé. Az inflációs adat a vártnak megfelelő volt, a forint így meg sem rezdült a hírre. Kiújul a vámháború?

Az európai tőzsdék pénteken szépen emelkednek, a legtöbb index fél és egy százalék közötti pluszt mutat. Az amerikai határidős indexek is 0,3-0,5 százalékkal mennek feljebb. Csütörtökön sokat javított a tőkepiaci hangulaton, hogy a vártnál rosszabb munkanélküliségi adatok érkeztek Amerikából. Ez ugyanis növeli a kamatcsökkentés esélyét.

Az USA-ban péntek délután a fogyasztói hangulatról érkeznek adatok (a Michigani Egyetem indexe). Csütörtökön a brit jegybank nem változtatott a kamatokon, de kommentárjai enyhe optimizmust okoztak, nőtt a kamatcsökkentésre számítók aránya.

A BUX index napi gyertyákon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A BUX index napi gyertyákon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Csúcsról csúcsra megy a BUX

A BUX index újabb fél százalékkal emelkedik, folytatva a csúcsdöntéseket, a pénteki zsinórban az ötödik zöld gyertya a grafikonján. Ebben segítik a Mol és az OTP jelentései. Szintén fél százalékkal megy fel az OTP, 1,0 százalékkal a Mol, de csak 1-2 ezrelékkel a Richter és a Telekom.

Az euró 388,1 forint, lényegében nem változott a csütörtök esti állapothoz képest. Az olaj fél százalékkal drágul, a földgáz stagnál. Másfél-két százalékos pluszban áll az arany és az ezüst, amit főleg a dollár gyengülésével hoznak összefüggésbe. Javultak 2-3 százalékkal a vezető kriptovaluták is, az ether visszatért 3000 dollár fölé.

Árfolyamok és grafikonok

Két hatalmas jelentés érkezett

Erős eredményekkel indult a hazai jelentési szezon az Erste Befektetési Zrt. szerint.

  • A várakozásokat felülmúlta az OTP a negyedévben, a 240 milliárd forintos adózott eredmény nyolc százalékkal felülteljesítette az elemzői konszenzust.
  • A Molé enyhén elmaradt a várttól, de így is bőven a háború előtti szint felett van a nyereségessége. Igaz, nem érte él a 2022-es rekordév számait.

Mérsékelt eredményeket tett közzé a Mol, volt már erősebb jelentése is – fogalmazott viszont a K&H Értékpapír. Az OTP-nél a stabilitást és magas profitot emelték ki, ugyanakkor hozzátették, hogy csoportszinten céltartalékot is felszabadítottak, ami javította a negyedéves profitot. Ezzel a konszolidált adózás utáni eredmény éves alapon 23 százalékkal emelkedett.

Felemás a Mol, nagy meglepetés az OTP?

A Mol az Equilor Befektetési Zrt. szerint “felemás” első negyedévet zárt, “nem okozott pozitív meglepetést” az eredménye az első negyedévben. Az újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA 718,4 millió dollárt ért el, ami 2,8 százalékkal marad el az elemzői konszenzustól.

A BUX index, az OTP és a Mol egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A BUX index, az OTP és a Mol egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

“Jelentős eredménymeglepetés” érkezett viszont az OTP-től, amely meghaladja az elemzői konszenzust. Habár az összes bevétel a várakozások szerint alakult, és módosított a jelentési módszertanán az OTP – teszik hozzá. A menedzsment egyelőre nem látja indokoltnak az előrejelzések változtatását a március 8-án közzétetthez képest.

Ingadozó infláció várható

Közzétette a KSH az áprilisi inflációs adatokat. Az év negyedik hónapjában a fogyasztói árak 0,7 százalékkal nőttek. Az éves inflációs ráta enyhén emelkedett, a februári-márciusi 3,6 százalékról 3,7 százalékra. Jó jel, hogy tovább lassult a maginfláció, évi 4,1 százalék volt.

Az év egészében zömmel 4-5 százalék közötti, határozott trend nélkül ingadozó éves inflációs számokat vár Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.

Szerinte a jegybanki célsávba (2-4 százalék - a szerk.) tartósan csak 2025-ben térhet vissza az infláció.

Mostantól a pénzromlásnak áll a zászló?

Az elemzői konszenzusnak megfelelő adattal végetért a kedvező bázishatások időszaka Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint.

Májustól a bázishatások az infláció emelkedése mellett dolgoznak.

Az infláció hullámzó emelkedését várják ettől a hónaptól, és felülvizsgálni készülnek a decemberre vonatkozó 4,8 százalékos várakozásukat. A jegybank a mostani adat fényében még csökkentheti az alapkamatot májusban, lassabb ütemezésben, de az év közepétől egyre sűrűsödnek a kérdőjelek – tették hozzá.

Sokmilliárdos aukciót tart a telefontársaság

A Magyar Telekom részvény-visszavásárlási aukciót hirdetett május 23-ra, amely során legfeljebb 24 milliárd forint összértékben tervez saját részvényeket visszavásárolni “a részvényesek javadalmazása céljából”. (Azaz az osztalék egy részének alternatívájaként, ahogy a korábbi években is.) A nagy meglepetést nem jelentő hírre a részvény némileg emelkedett csütörtökön.

Újra itt a kínai kockázat

A Kína körüli geopolitikai feszültségek ismét kiéleződnek, a Biden-kormányzat már a jövő héten vámokat készül kivetni Kínára – írta az “ügyet ismerő személyekre” hivatkozva a Bloomberg. Az új vámok olyan iparágakra fognak összpontosítani, mint az elektromos járművek, az akkumulátorok és napelemek.

Európában Kína máris kezdi elveszíteni fényét, mint első számú befektetési célpont, egy felmérés szerint az uniós cégek érdeklődése rekordalacsony szintre süllyedt. Az Egyesült Királyságban Rishi Sunak kormánya viszont a bankok, köztük az HSBC és a Standard Chartered, valamint más nagyvállalatok nyomására a Kínával bonyolított üzletek javasolt korlátozásainak enyhítésére törekszik. (A kínai-amerikai “vámháború” korábban sok problémát okozott a tőkepiacokon is – a szerk.)

Miért nincsenek már 500-szorozó kriptóérmék?

Érdekes elmélettel állt elő Regan Bozman, egy kriptoeszköz-kockázatitőkealap menedzsere az X-en a kriptópiaccal és a részvényekkel kapcsolatban. Szerinte azért fulladt be a kriptópiaci emelkedés és szenved a hagyományos befektetési piac is, mert a jelenlegi piaci struktúrában a kisbefektetők nem tudnak igazán nagy pénzt keresni.

  • Az ether 30 cent volt a kibocsátása (ICO) alatt 2014-ben, ma 3000 dollár, ez tízezerszeres hozam tíz év alatt.
  • A solana 2020-as indulásakor 22 cent volt, a mostani 140 dolláros árfolyam négy év alatt 636-szorozást jelent.

Elzárták a kicsiket az olyan múltbeli lehetőségektől, amikor egy-egy sikeres kiptóérme értéke akár az 500-szorosára is felugrott, nincsenek új kibocsátások, olcsón megvehető ígéretes projektek (részben az amerikai hatóságok kriptóellenes magatartása miatt – a szerk.). Ezért is maradt eddig távol a lakosság a jelenlegi kriptópiaci fellendüléstől.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Ne csak a bálnák egyenek, a kishalak is

A valódi értékkel kecsegtető új kibocsátású kriptóérméket – ahogy a hagyományos pénzügyi szektorban is az ígéretes részvényeket – a kockázati tőkések és más nagybefektetők, kriptós zsargonban a bálnák vagy cetek jegyzik le először. Majd már csak akkor öntik a piacra, amikor már jól felment az értékük.

Hány év múlva vitték tőzsdére az egyes cégeket az alapítástól mérve? Az idő egyre hosszabb. Forrás: Industry Ventures, @reganbozman, X.
Hány év múlva vitték tőzsdére az egyes cégeket az alapítástól mérve? Az idő egyre hosszabb. Forrás: Industry Ventures, @reganbozman, X.

Erre utal, hogy a kockázati tőkétől érkező befektetések értéke megtöbbszöröződött. A részvénypiacokon ez abban is tetten érhető, hogy a nagy értékű, dinamikusan növekvő cégeket egyre hosszabb idő elteltével viszik tőzsdére, amikor az árfolyamemelkedési potenciáljuk már korlátozott. A szerző szerint vissza kell térni a “demokratikus gyökerekhez”, és lehetővé kell tenni a kisbefektetők számára is, hogy pénzük kockáztatásáért cserébe megkapják a nagy nyereség esélyét.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG