Miután tegnap este legalább az amerikai technológiai részvények még csúcsra tudtak menni, nem kis részben az Apple papírjának köszönhetően, ma mindenütt mínuszoket látunk. Az európai részvények Stoxx 600 indexe majdnem két százalékkal esik, a német mutató másfél, a francia és a brit két és fél százalékos esést mutat. Varsóban és Budapesten valamivel jobb a helyzet, itt egy százalék körüli a süllyedés.
Az OTP egy százalékkal 10 990 forintra esett, a Richter 1,1 százalékkal süllyed, a Mol 0,2 százalékkal van lejjebb. A Magyar Telekom egy százalékkal, az Opus 3,8 százalékkal veszített értékéből. Félre akarta vezetni a befektetőket az MNB szerint a SET részvény árfolyamáról a SET Group stratégiai igazgatója. A részvény tíz százalékkal zuhan a tőzsdén.
Rosszak a makroadatok
A forint árfolyama gyengül, 1,20 forinttal feljebb van az euró, 346,30. A dollár alig változik, a nemesfémek megint lefelé indultak, az olaj is egy százalék körüli mínuszban van.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A rossz nemzetközi hangulat fő oka az lehet, hogy új kínai makroadatok jöttek, amelyek lassabb gazdasági kilábalást vetítenek előre. Az ipari kibocsátás alatta maradt az elemzők által vártnál. Az eurózónában előzetes GDP-számok érkeztek, ahogy Magyarországon is. Semmi jót nem mutattak, az átlagos GDP-zuhanás az eurózónában 12,1 százalék volt az előző negyedévhez képest, nálunk még nagyobb.
Minden várakozást alulmúlt a magyar gazdaság – írtuk délelőtt. Legalábbis az elemzői várakozásokat biztosan. Hatalmasat zuhant a magyar GDP a második negyedévben a koronavírus-járvány miatti leállások következtében.
Jön a DeFi?
Rossz hír érkezett a turizmus számára is, Nagy Britannia még több országot rakott a karanténnal sújtott területek listájára. Több országban erősen növekszik a fertőzöttek száma (például Horvátország, Franciaország, Spanyolország, Németország).
A második számú kriptodeviza, az ether (vagy ethereum) 11 százalékot drágult 24 óra alatt, átszelve a 400 dolláros határt, most 424 dollárnál tart. Ez egyben két éve nem látott csúcs. Az ethereum-őrület hetek óta tart, alapvető oka a DeFi (decentralized finance, decentralizált pénzügy) alkalmazások terjedése lehet.
Ebből inkább W alakú válság lesz?
Együtt döntögetnek csúcsot a tőzsdeindexek és a vírusstatisztikák – derül ki az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárjából.
Nemcsak a részvények tűnnek drágának már a jövő évi vagy az utáni P/E ráták alapján is. A befektetők gyors „V” vagy „U” alakú kilábalásra számítanak, ami könnyen átcsúszhat egy „W” alakúba, ha az ősz folyamán igazán elszabadul a vírus. Ez pedig komolyan felülírhatja a profitvárakozásokat és a részvények értékeltségét is. Zajlik a versenyfutás az idővel, hogy megtaláljuk-e és tudjuk-e alkalmazni a védőoltást vagy a gyógyszert a betegség elszabadulása előtt – teszik hozzá.
Ígéretes a Graphisoft Park
Három százalékos pluszban, 3200 forinton van ma a Graphisoft Park. Kisebb eredménynövekedésről számolt be ugyanis a tegnap este közzétett gyorsjelentésében.
Egyelőre kevésbé érintette a Parkot a koronavírus első hulláma, min várták, emiatt előrejelzését felfelé módosította a cég – írta a KBC Equitas. Habár még mindig nagy a bizonytalanság, de a korábbi előrejelzésben megemelt üresedési ráta után most már csak enyhébb visszaesésre számítanak a kihasználtságban. Így a megújított bérleti szerződéseknek köszönhetően mintegy 500 ezer euróval magasabb bérletidíj-bevételt és 200 ezer euróval magasabb adózott eredményt várnak. Ez pedig kedvező lehet az osztalékvárakozásokra is. Megfelelő tartalékokkal rendelkeznek egy elhúzódó válság esetére is ahhoz, hogy osztalékot fizessenek – állítja a menedzsment.
Jelentett a CIG Pannónia is, a részvény négy százalékkal megy fel.
Történetének egyik legnagyobb nyereségével zárta az első félévet a CIG Pannónia – írta a cég sajtóközleménye. Biztosítási díjbevételének 13 százalékos növekedése mellett 1,174 milliárd forint konszolidált nyereséget ért el az első hat hónapban a CIG Pannónia – hivatkoznak a vállalat tőzsdei gyorsjelentésére.