A tegnapi amerikai emelkedés után ma Európában is jó a hangulat, a német index 0,6, a francia 1,0, a brit 0,2 százalékkal megy fel. Jó gyorsjelentések javították a tőzsdei klímát, mint például a német Commerzbank-é. Emellett viszont az Európai Központi Bank ismét leszögezte, hogy jövő hónapban újabb 50 bázispontos kamatemelés tervez.
A tegnap kellemesen emelkedő amerikai tőzsdeindexek határidős értékei ma kissé süllyednek. Tegnap az amerikai kiskereskedelemről jöttek jó hírek, amik javították a növekedési várakozásokat, bár ezzel párhuzamosan növelték a kamatemelési aggodalmakat is.
A BUX index mai 0,3 százalékos emelkedése inkább átlag alatti, de nem rossz ahhoz képest, hogy Varsóban egy százalékos esést látunk. Az OTP 0,4, a Mol 0,1, az Opus 4,8 százalékkal drágul. A Richter viszont 0,3, a Magyar Telekom pedig 0,4 százalékkal süllyed. Holnap teszi közzé gyorsjelentését a Mol.
Erős szintről gyengül a forint
Már második napja gyengült kissé a forint, miután a hét elején nyolc hónapos csúcsra érkezett az euróhoz képest. Ma 382,5 forintba kerül egy euró, ami 2,7 forinttal magasabb a tegnap estinél.
A forintra rendszerint ható tényezők közül a hollandiai gázár ezúttal három százalékkal esik, kisebb, pár ezrelékes mértékben az olaj ára is süllyed. A dollár is valamelyest gyengébb lett, ami szintén segíteni szokott a feltörekvő piaci devizáknak.
Milyen lesz a Mol jelentése?
A Mol negyedik negyedéve elmarad a korábbi időszakoktól a kisebb árrések, az alacsonyabb szénhidrogénárak és a szezonalitás miatt – prognosztizálja az Erste Befektetési Zrt. Bár az “ársapka-szabályozás” megszűnt, a kormányzat megemelte a különadókat és az Ural/Brent különbségre kivetett díjat.
A Mol becslésünk szerint 4,63 milliárd dollár tisztított EBITDA-t ért el éves szinten, ami bőven meghaladja az éves várakozást. A cég minden idők legjobb éves számait közölheti – írják.
Szenvednek a nemesfémek a kamatok miatt
A dollár erősödésének, valamint a kötvénypiacok emelkedésének együttes hatása nem túl kedvező az aranyra nézve, bár így is bőven az 1800 dolláros szint felett tartózkodik az árfolyam – írta a KBC Equitas.
A nettó pozicionáltságot tekintve látni némi emelkedést, habár a korábbi csúcsoktól továbbra is messze áll a mutató, így lenne még tér a nemesfém előtt.
Az arany kistestvére, az ezüst is hasonló mozgást produkál, de nagyobb volatilitással mozog. Így a korábbi csúcspont eléréséhez is nagyobb emelkedésre lenne szükség.
Tegnap is emelkedtek az amerikai kötvényhozamok, így a tízéves már a 3,8 százalékos szintet közelíti, amely felett utoljára január legelején járt. Az utóbbi időben érkezett makroadatok fényében a piaci várakozások emelkedtek, így 5,2-5,3 százalék körül tetőzhet az amerikai alapkamat. Még két kamatemelést vár a piac, 25-25 bázispontot.
Dől a pénz a kötvényalapokba
Januárban három százalékkal, 279 milliárd forinttal nőtt a magyarországi befektetési alapokban kezelt vagyon a Bamosz havi hírlevele szerint, így már 9569 milliárd forintot kezeltek.
A kötvényalapokhoz továbbra is özönlik a friss tőke, 161 milliárd forint érkezett, ami magasan kiemelkedő az egyes kategóriák között.
De csak a rövid futamidejű kötvényalapok esetében volt lényeges tőkebeáramlás, a hosszú és a szabad futamidejű kötvénykategóriákban gyakorlatilag nem volt tőkemozgás. Az ingatlanalapoktól a hónap során 11,7 milliárdnyi tőke távozott. Az abszolút hozamú alapok esetében tőkebeáramlás volt, amely megközelítette a 11 milliárd forintot.
Nyolc hónapos csúcson a bitcoin
Tegnap és ma alaposan megindultak a kriptodevizák, a bitcoin elérte a 24 700 dollárt is, ahol utoljára június első felében járt. Ma 11 százalékos pluszban van, míg az ether kilenc százalékkal megy fel, és nemrég súrolta az 1700 dollárt is.
Egyes adatok szerint az emelkedést táplálja, hogy 60 millió dollárnyi bitcoin short pozíciót likvidáltak egy nap alatt a piacon. (Más adatok szerint pedig 180 milliónyit az összes különbözőféle kriptodevizára szóló shortok körében.) De alighanem a részvénypiacok megnyugvásának is szerepe van ebben a múlt heti inflációs adat után. (Amely rosszabb lett a várakozásoknál, de legalább csökkenő a trend.) Az utóbbi pár hétben sok, az amerikai kriptodeviza-szabályozással kapcsolatos aggodalom merült fel, és az árak stagnáltak vagy süllyedtek.
Siemens-kötvény a blokkláncon
A blokklánc-világ (avagy Web3) és a hagyományos üzleti világ fokozatos összefonódásának újabb jeleként a német Siemens konszern kibocsátotta első digitális kötvényét a Polygon hálózaton. Az elsők között bocsátott ki ilyet a német elektronikus értékpapírokról szóló törvény (Gesetz über elektronische Wertpapiere, eWpG) értelmében. A 60 millió euró összértékű papír lejárata egy év.
A kötvény blokkláncon történő kibocsátása számos előnnyel jár a korábbi eljárásokhoz képest. Például szükségtelenné teszi a papír alapú globális bizonylatokat és a központi elszámolást. Ráadásul a kötvényt közvetlenül a befektetőknek lehet értékesíteni anélkül, hogy közvetítő bankra lenne szükség – írta a cég.
A Polygon úgynevezett második rétegű (layer 2) blokklánc, amelyen gyorsak és olcsók a tranzakciók. A hálózat integritásának, biztonságának védelmére azonban az Ethereum láncot is használja.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.