Elon Musk füvet szív a Joe Rogan Experience adásában. Forrás: YouTube |
Elon Musk hipermodern, világmegváltó tervei és vállalkozásai nem állnak messze a kriptodeviza-hívők gondolkodásától. Sok kriptodeviza-barát egyben Tesla-rajongó vagy SpaceX-követő is. Ezért már nem egyszer próbálták rávenni, hogy valahogyan csatlakozzon a “kriptodeviza-világhoz”.
Musk korábbi nyilatkozatai alapján alapvetően pozitívan áll a kriptodevizákhoz, mégsem tartotta jó ötletnek a vállalkozásait ilyen vizekre kormányozni. Tegnap a Binance kriptodeviza-tőzsde elnöke, Changpeng Zhao javasolta neki, hogy SpaceXcoin néven csináljon egy kriptodevizát. Ez megkönnyítené, hogy globálisan gyűjtsön tőkét, adományokat az űrkutatásra.
Az adományozók nevét pedig örökre beleírnák a blokkláncba. (Híveik körében az az álláspont, hogy a nyilvános blokkláncok elpusztíthatatlanok, kikapcsolhatatlanok, legalábbis amíg legalább pár ember futtatja a Földön a nyilvántartáshoz szükséges szoftvert.)
Dogecoin-árfolyam (Coinmarketcap.com) |
Musk azonban inkább “trollkodni” szeret, hülyíteni a kriptodevizásokat. Körülbelül egy hónapja azt találta twittelni, hogy a dogecoin a kedvenc kriptója. Erre annak árfolyama pár nap alatt majdnem a duplájára ugrott, hogy aztán mostanáig ennek az emelkedésnek nagy részét el is veszítse.
Csak beszívott?
A dogecoin, a “kutyaérme”, 2013-ban bitcoin-paródiának indult, de komolyabb lett a várnál. Ma is 311 millió dollár a tőzsdei kapitalizációja, széles rajongótábora elsősorban jótékony adományok gyűjtésére használja.
Azóta is azt találgatják sokan, Musk viccelt-e, vagy netán be volt szívva. Egy április 1-jei tréfának szánt szavazáson pedig meg is választották a Dogecoin elnök-vezérigazgatójának. Hasonló poszt a decentralizált kriptodevizáknál ugyanis sehol sem létezik.
Belepiszkált az Ethereumba
Három nappal ezelőtt Musk csak egyetlen szót twittelt: “Ethereum”. A korábban tapasztalt reakció most elmaradt, az ethereum felment ugyan utána, de nem lényegesen jobban, mint mondjuk a bitcoin. Vagy azért, mert a dogecoin-esetben csak megégette magát, aki vásárolni kezdett. Vagy mert az ethereum kapitalizációja az előzőnek 57-szerese, 17 milliárd dollár. Vagy mert Musk ezúttal később hozzátette azt is: jk. (“Joke”, azaz vicc.)
Az Ethereum ifjú alkotójával, Vitalik Buterinnel is volt egy üzenetváltása, aki az említett tweetje után meghívta őt a következő konferenciájukra. Erre Musk felszólította, hogy hagyja már abba az ingyen-ethereumok osztogatását. Egyszer ugyanis egy csaló Buterin nevében ígért ingyenérméket, ő pedig azóta is kiírja a Twitter-oldalára, hogy ilyesmiről szó sincs (lásd a képet).
Twitter-mániás?
Mint tudjuk, az excentrikusnak nevezett Musknak már sok problémája volt az össze-vissza twittelgetéssel. A legnagyobb akkor volt, miután tavaly augusztusban azt állította, hogy kivezetné a Teslát a tőzsdéről, jó magas, 420 dolláros áron, és ehhez már össze is jött a megfelelő fedezet. Ez hatalmas turbulenciákat okozott a Tesla árfolyamában, Musknak pedig elnöki pozíciójába és 20 millió dollárjába került.
A SEC értékpapír-felügyelet nemrég kötelezte arra, hogy a Teslával kapcsolatos tweet-jeit előbb mindig egy ügyvéddel engedélyeztesse. Ám ez a kriptodevizákra nyilván nem vonatkozik…