Reggel Sanghajban és Tokióban még komoly, 7,6 és 4,0 százalékos esést szenvedtek el a vezető tőzsdeindexek, Hong Kongban és több más ázsiai tőzsdén viszont már a vevők voltak túlsúlyban. Európában azután 1-2 százalékos emelkedéssel nyitottak a tőzsdék, ami fokozatosan egyre nagyobb nyereséggé hízott.
Az emelkedésnek délben az adott lökést, hogy a kínaiak újabb kamatcsökkentést jelentettek be a gazdaság élénkítésének szándékával, majd később egy, a várnál sokkal jobb amerikai fogyasztói bizalmi index közzététele. A délután kinyitó amerikai tőzsdék így tovább javították a hangulatot, így aztán a német DAX index öt százalékkal, a francia CAC 40 pedig néggyel ment fel, az EuroStoxx 50 összeurópai index is 4,7 százalékkal száguldott.
V alakú lesz?
A befektetők azt találgatják, hogy csak a több napos erős esés utáni természetes korrekcióról, visszapattanásról van-e szó. Vagy pedig a zuhanás V alakú lesz, és az indexek hamar vissza is térnek pár héttel ezelőtti szintjükre, netán csúcspontjaikra is. (A múlt heti és a hétfői tőzsdei esésekkel, azok okaival többször is foglalkoztunk, cikkeink itt>>>, itt>>>, itt>>> és itt>>>.)
A BUX index is felfelé kúszott, csúcspontján négy százalékos emelkedést is elért, innét azonban némi korrekció következett, három százalékra csökkent a nyereség, bár ez sem kevés. Az is igaz, hogy indexünk a korábbi esések egy részét a múlt heti hosszú hétvégén elkerülte.
OTP az élen, gyengülő forint
Az OTP 3,7, a Mol 2,7 százalékos emelkedést ért el, a Richter 3,0, a Magyar Telekom 1,6 százalékra jutott. A 11 milliárdos részvényforgalom alig fele az előző napinak, de így is bőven átlag feletti.
A forint a nap elején erősödni látszott, az euró ára 311,40-ig is lecsúszott Délután négykor azonban forintgyengülés kezdődött, az árfolyam 314,60-ra kúszott fel, ez fél százalék körüli forintgyengülés hétfő estéhez képest. Ekkortájt a dollár egész nap tartó erősödése is begyorsult, a zöldhasú 1,16-ról 1,14-re csúszott le az euróhoz képest.
Magához tér a rubel?
A jen viszont gyengült a dollárhoz képest, néhány, mostanában sokat szenvedett deviza, mint az orosz rubel, török líra vagy a mexikói peso, viszont sokat visszanyertek a hétfői nagy zuhanásukból. A kőolaj 2-3 százalékkal ment fel, az arany viszont, amely a nagy esések idején jól teljesített, most esni kezdett.
Szabad-e már venni?
Érdemes-e most magyar részvényeket venni? – teszi fel a kérdést a KBC Equitas elemzése. „Nagy túladottságból pattannak ma felfele a fontosabb európai és amerikai részvénypiacok, a vételi erő ráadásul a magyar tőzsdét is utolérte. A BUX úgy szárnyal ma 3,8 százalékkal, hogy azt megelőzően érezhetően kisebb esést szenvedett el, mint sok más részvényindex a világban. A lendület rövid távon még kitarthat, azt viszont még korai lenne kijelenteni, hogy tartósan is fennmaradhat” – írták még nap közben.
A brókercég szerint annak ellenére, hogy a BUX az idén felülteljesítő volt, a magyar részvénypiac értékeltsége relatíve egészséges (tehát nem túlértékelt). Mivel a magyar részvényeknek közvetlen kínai kitettsége sincs, felülteljesítők maradhatunk a tőzsdék között. De a cég tart attól, hogy a globális részvénypiacok a következő hetekben új mélypontokat üthetnek.
Kilőtt az Apple
„Látványos fordulatot mutattak be több nagyobb kapitalizációjú technológiai vállalat részvényei az Apple vezetésével, a kezdeti 15 százalékos mínusz nagy részét sikerült ledolgozni” – írja a Concorde Trading blog. A vállalat vezérigazgatója ugyanis jelentési szezonon kívül jókat mondott a cég teljesítményéről.
A Nasdaq indexe magyar idő szerint háromnegyed hatkor 3,4, az S&P 500 2,3 százalékos emelkedésnél tartott.