6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?

Az európai tőzsdék az ukrajnai háború körüli nagy feszültség, a súlyos rakétatámadások miatt is visszafogottak, 0,1-0,5 százalékos indexesések jellemzőek csütörtökön. A német DAX ismét 19 ezer pont alá süllyedt. Az amerikai határidős indexek is 2-5 ezrelékes mínuszban vannak.

Az amerikai tőzsdezárás után az Nvidia chipgyártó által közzétett adatok, amelyek az egész mesterségesintelligencia-szektor barométerének számítanak, felemásra sikeredtek. A múltbeli számok ugyan egyértelműen jobbak voltak a vártnál, de a kilátásokra vonatkozó becsléseket a piac rosszul fogadta. A részvény így pár százalékkal esik a zárás utáni kereskedésben.

Az euró és a lengyel zloty forintárfolyama, öt év. Sohasem volt ilyen gyenge a forint a zlotyval szemben. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró és a lengyel zloty forintárfolyama, öt év. Sohasem volt ilyen gyenge a forint a zlotyval szemben. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index is 0,2 százalékkal esik, az OTP és a Mol fej fej mellett süllyed 0,4 százalékkal. A Richter és a Telekom 0,1-0,2 százalékkal emelkedni tud. Az euró ma már 411,40 is volt, jelenleg 411,10 az árfolyama.

Vélhetően főleg a háborús feszültségek miatt 0,8 százalékkal emelkedik az arany, 1,5 százalékkal az olaj és 2,5 százalékkal az európai földgáz ára.

Csak a dollár a felelős a gyenge forintért?

Tovább gyengült a forint, kedd után szerdán is mintegy fél százalékos mértékben, 408-ról 410-ig ment az euró. Ebben szerepet játszott a dollár erősödése is, ugyanakkor a zlotyval szemben historikus mélypont közelében van a magyar deviza – írta az Erste Befektetési Zrt. (Lásd a fenti ábrát.)

A dollárral magyarázza a forintgyengülést a K&H Értékpapír is, miután “az EURUSD újból a lokális mélypont körül helyezkedik el”, és csütörtökön reggel 1,053 körül is járt

Céláremelés OTP-re és Richterre

Az Autonomous Research elemzője 27 198 forintra értékelte a magyar bank részvényeit, továbbra is vételre ajánlva a papírt. Ezzel az OTP a második 27 ezer forint feletti célárat kapta, a Morgan Stanley hasonló mértékű vételi ajánlása után.

Árfolyamok és grafikonok

Az HSBC frissítette a Richterre vonatkozó célárát, véleménye szerint a magyar gyógyszergyártó részvényei 11 ezer forintot érnek, és továbbra is tartásra ajánlja a papírt – írta az Equilor Befektetési Zrt.

Leválhatna a Mol az orosz olajról?

Néhány százmillió eurónyi EU-támogatásért cserébe jövő év végéig le tudna válni a Mol az orosz olajimportról – jelezte Bacsa György a Politicónak. A Mol Magyarország ügyvezető igazgatója aggodalmát fejezte ki, hogy meddig kap felmentést a cégcsoport az orosz olaj vásárlásának uniós tilalma alól – írta az Equilor Befektetési.

Egy másik interjúban pedig azt mondta, hogy ha az EU azt akarja, hogy Magyarország és Szlovákia függetlenítse magát az orosz kőolajtól, akkor pénzügyi és politikai támogatásra, valamint új stratégiai ellátási és szállítói partnerekre lenne szüksége a cégnek.

Bérrobbanás az EU-ban

Az Eurózónában év/év alapon 5,4 százalékkal emelkedtek a bérek a harmadik negyedévben. Ez nem csak az előző negyedévben látott 3,5 százalékos növekedéshez képest jelent óriási ugrást, de az euró 1999-es bevezetése óta is példátlan – írja az Erste Befektetési Zrt.

A hirtelen bérnövekedés fő oka, hogy Németországban 8,8 százalékkal nőttek a bérek, amire 1993-óta nem volt példa. Főként a szakszervezetekkel kötött megállapodás részeként történt egyszeri kifizetés emelte meg a béreket, de a rendkívüli hatásoktól tisztított mutató is 5,6 százalékkal növekedett.

Az erőteljes béremelkedés bérinflációval fenyeget, ami nehéz helyzetbe hozhatja a lazítási ciklusban lévő EKB-t teszik hozzá.

Kína kap egy kis amerikai segítséget

Mivel a kínai import 430 milliárd dollárt tesz ki egy évben, s az importőrök akár egy évnyi készletet is felhalmozhatnak a következő hónapokban a vámemelésre készülve, ezért valószínűleg most egy több száz milliárd dolláros élénkítő csomagot kap Kína amerikai kereslet képében. Hogy aztán Trump beiktatása után eljöjjön a fagyos igazság – írta az Erste Befektetési Zrt.

A vámokat a fogyasztó fizeti, nem Kína

A Donald Trump megválasztott elnök által javasolt kereskedelempolitika – minden importárura húsz százalékos, a kínai árukra pedig 60 százalékos vám – állítása szerint ösztönözni fogja az amerikai gazdaságot és megvédi az amerikai munkahelyeket. A valóság sokkal károsabb lehet, különösen a közép- és alacsony jövedelmű háztartások számára – írja a Schiff Gold.

Az az elképzelés, hogy a vámok elsősorban a külföldi országokat érintik, tévhit.

A valóságban a vámok az importőrök által fizetett adók, amelyeket gyakran az amerikai fogyasztókra hárítanak át magasabb árakon keresztül. Így jelentősen csökkenthetik az amerikai jövedelmeket.

Nőhetnek a termelési költségek

A National Retail Federation (NRF) becslése szerint a javasolt importvámok 46 és 78 milliárd dollár közötti összeggel csökkenthetik az amerikai fogyasztók vásárlóerejét. Ráadásul azok az amerikai vállalatok, amelyek termékeikhez importált alkatrészekre támaszkodnak, termelési költségeik emelkedését tapasztalhatják, ami gyakran munkahelyek megszűnéséhez vagy a bérek csökkenéséhez vezet. Bár speciális esetekben indokolt lehet vámok bevezetése,

a széles körű vámok gyakran több kárt okoznak, mint hasznot.

Mindjárt itt a százezer dolláros bitcoin

A bitcoin napról napra új csúcsokra tör, legutóbbi rekordja csütörtök reggel 97 837 dollár volt. Piaci kapitalizációja (a kibocsátott érmék összértéke) ezzel már 1,93 billió (1930 milliárd) dollár, ami meghaladja olyan nagy országok GDP-jét, mint például Dél-Korea, Mexikó, Ausztrália vagy Törökország.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Az ether változatlanul lemaradó, mindössze 0,6 százalékkal emelkedik ma, ráadásul egy hét leforgása alatt még esett is 2,6 százalékot. A kisbefektetők kedvencének számító solana száguldása megtorpanni látszik, az utóbbi egy hétben már “csak” 11 százalékkal drágult.

A bitcoin a nagyoké lesz?

Egyre több cégnél és államnál egyre nagyobb mennyiségű bitcoin koncentrálódik a következő két ábra szerint, amelyeket egy kriptovaluta-influenszer készített. A vállalkozások vagy vásárlás, vagy bányászat révén jutnak bitcoinhoz. A profi bányászok a megszerzett mennyiség jelentős részét ugyan el szokták adni költségeik fedezésére, de vannak, amelyek tartalékolnak is belőle nagyobb mennyiséget.

Vállalatok bitcoin-készletei. Forrás: X, @CryptoShiro_
Vállalatok bitcoin-készletei. Forrás: X, @CryptoShiro_

Az államokhoz bitcoin leginkább úgy került, hogy bűncselekmények kapcsán lefoglalták a bűnüldöző hatóságok. Kivéve ez alól például a közép-amerikai Salvador (amely a világon elsőként tette hivatalos fizetőeszközzé a vezető kriptót), és Bhután, ahol az állam olcsó áram segítségével bitcoin-bányászatba kezdett.

Államok bitcoin-készletei. Forrás: X, @CryptoShiro_
Államok bitcoin-készletei. Forrás: X, @CryptoShiro_

Az államok a készleteiket jellemzően eladásra szánják, mint a nyáron Németország (amely elég rosszkor, rossz áron szabadult meg tőle). De az Egyesült Államokban komoly erők lobbiznak amellett is, hogy az állam ne adjon el, inkább halmozzon fel „stratégiai bitcoin-készleteket”, és ezt úgy tűnik, a leendő elnök, Donald Trump is támogatja.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 21600 21620 4 601 546 110 HUF 2024-11-21 15:44:18
MOL 2682 2666 2690 -0,30% 2682 2686 473 040 550 HUF 2024-11-21 15:44:16
MTELEKOM 1220 1210 1222 +0,33% 1218 1220 448 422 688 HUF 2024-11-21 15:43:58
RICHTER 10860 10710 10910 +0,65% 10810 10860 485 361 030 HUF 2024-11-21 15:44:03
OPUS 510 507 512 +0,20% 510 511 10 423 606 HUF 2024-11-21 15:25:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
Részvény / Deviza / Áru Az ukrán rakéták lőtték le a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1287,23 pontos, 1,62 százalékos csökkenéssel, 77 965,78 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Duplázott a BUX index, ezért megy a Tesla
Eidenpenz József | 2024. november 19. 12:29
Elromlott a hangulat a részvénypiacokon, a BUX is szakad, az eddig száguldó OTP húzza le. Fontos gyorsjelentésekre vár a piac, ma a Walmart, holnap az Nvidia következik. Két nagy bankház is szép emelkedést vár 2025-re a részvénypiacon. Egy hír nyomán nagyot ugrott a Tesla.
Részvény / Deviza / Áru Fuldoklik a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 07:38
Még él, de már alig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG