7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Európa egyre nagyobb részében immár a tavaszihoz hasonló lezárásokkal próbálják a koronavírust megállítani, aminek gazdasági következményei a lejtőre küldték a tőzsdéket a héten. Ma azonban kisebb korrekció látható, a BUX is szerény pluszban jár. Az euró viszont fillérekre van eddigi rekordjától. Jó és rossz gyorsjelentések tömege, EKB-ülés teszik még izgalmasabbá a tőzsdenapot.

Bekopogtatott a valóság, a második hullám, a vírus téli szezonalitása, az új lezárások valósága a tőzsdékre. Június óta nem volt olyan pocsék nap a nemzetközi részvénypiacokon, mint tegnap, az amerikai indexek végül este még lejjebb mentek, és 3,4-3,9 százalékos zuhanással végeztek. Ma azonban kisebb korrekció tapasztalható, az amerikai határidős indexek egy százalék körüli pluszban vannak. Európában a német index 0,8, a francia 0,4, a brit 0,5 százalékos emelkedést mutat.

Itthon a BUX tegnap az átlagnál kevésbé zuhant, ma pedig az átlagnál kevésbé emelkedik, 0,2 százalékos pluszban van . Az OTP 0,9 százalékkal megy fel, a Mol 0,4, a Richter 0,1 százalékkal esik. A Telekom stagnál. A forint viszont igény gyengécske, ma már 369,30 Ft is volt az euró, az eddigi történelmi csúcstól fillérekre. Most éppen 368,80 Ft. Ez azonban változhat az MNB mai kéthetes betéti tendere után.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

A tőzsdék tegnapi zuhanását, de valószínűleg a hétfőit és a keddit is az okozta, hogy két nagy gazdaságban, Franciaországban és Németországban tavasz óta nem látott szigorúságú lezárásokat rendeltek el. Ezek ugyan valamivel elmaradnak az akkoritól, például nyitva maradhatnak az iskolák, Németországban a kiskereskedelem, de így is súlyosan érinthetik a gazdaságot.(Lásd még: Megjött Merkel 12 pontos csomagja.)

Euróbankjegyek
Euróbankjegyek

Trumpnak a lehető legrosszabbkor?

Amerikában ugyan nincs szó hasonló lezárásokról, de ott is erősen romlik a járványhelyzet, sok kórház lassan megtelik. Így nincs kizárva, hogy hasonló lépésekre kerül sor. Spanyolország nemrég már meglépte. Nagy-Britanniában is erősödik a nyomás Boris Johnson miniszterelnökön, rákényszerülhet, hogy új országos lezárást rendeljen el. Amit pedig eddig mindenáron megpróbált elkerülni. Az előrejelzések szerint ez az ország is afelé halad, hogy a tavaszinál is sokkal rosszabb csúcsra érjen a járvány.

Az új vírus rekordok az Egyesült Államokban a lehető legrosszabbkor jönnek Donald Trump elnök számára a Bloomberg.com szerint. Ráadásul éppen olyan azokban a “csatatér-államokban, kulcsfontosságú területeken romlik nagyon a helyzet, amelyek eldönthetik jövő héten a választás sorsát. Ráadásul Trump olyan kijelentéseket tett ellenfeléről, Bidenről, amelyekről kiderült, egyáltalán nem igazak. (Az adókról és az egészségbiztosításról.)

EKB-ülés jön

Az Európai Központi Bank is ma ülésezik, kora délután bejelentést tesznek és sajtótájékoztatót tartanak. Eredetileg ettől az üléstől nem várták a kondíciók módosítását, legfeljebb utalásokat egy esetleges decemberi lazításra. A járványhelyzet romlásával azonban az is felmerült, hogy már ma meglepetést okozhatnak.

A japán jegybank visszavágta növekedési előrejelzését. A Bank of Canada pedig kifejtette, hogy a kamatlábakat a történelmi mélypontjukon fogják hagyni, folytatva a gazdaságélénkítést. A G20 országok novemberben csúcstalálkozót tartanak, hogy megtárgyalják, hogyan tudnak segíteni a szegényebb nemzeteknek az adósságterhek enyhítésében.

Figyelnek a Nagy Ötökre

Izgalmasak napokat élhetnek át a nagy internetes óriások, a “Big Tech” részvényesei is. Tegnap a Facebook, a Twitter és a Google vezetői az Egyesült Államok szenátusában kellett referáljanak. Ma este pedig gyorsjelentésüket teszik közzé. A “Nagy Ötöknek” is nevezett legnagyobb internetes cégek vagy FAAMG-papírok közül négy jelent ma. (Azaz az Alphabet, az Amazon, az Apple és a Facebook. A Microsoft már megvolt.)

Feltépték és eladták – izgalmas gyorsjelentések

Ez a hét talán a legsűrűbb az amerikai gyorsjelentés-szezonban, de Európában is rengeteg érkezik. Az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint:

  • Feltépték a Pinterest részvényeket, miután a vártnál is jobb eredményeket közölt a cég. Több, mint 31 százalékot emelkedett tegnap.
  • A vártnál jobb eredményeket tett közzé a Visa is.
  • Szakadt viszont a Mastercard a gyorsjelentés után, az 1,6 dolláros igazított részvényenkénti eredmény hat centtel marad el a Wall Street prognózisától. Így 8,1 százalékos mínusszal zárta a tegnapi napot.
  • Eladták az Ebay részvényeket a tegnapi gyorsjelentés után, annak ellenére, hogy árbevétel és eredmény soron is felülteljesítette a konszenzust. Négy százalékkal ment le.
  • Veszteséges volt az osztrák OMV. (Bécsben ma 2,2 százalékkal esik.)
  • Négy százalékos osztalék-emelést jelentett be a Shell, miután 955 millió dollár igazított eredménnyel zárta a negyedévet, ami jelentősen meghaladja a Bloomberg 149,7 millió dolláros elemzői prognózisát.
  • Minden soron felülteljesítette a konszenzust a Ford, 65 cent egy részvényre jutó eredményt ért el, szemben a 19 cent elemzői várakozással. Részvényei öt százalékot emelkedtek.
  • A kínai autóeladások segítették a Volkswagent, ennek hála nyereségesen működött a negyedévben. Éves alapon azonban így is óriási a visszaesés. A tegnap bejelentett európai lezárások rosszul érintik, nem zárható ki, hogy ismét veszteségbe csússzon emiatt. (Az elsőbbségi részvény 2,2 százalékos pluszban van.)
  • Megemelte a Sanofi vezetősége az eredményvárakozásokat. Jól alakulhatnak az influenza-oltások eladásai.
  • Sikerült pénzáramlás szempontjából pozitívan zárnia az Airbusnak. A menedzsment optimista a negyedik negyedévvel kapcsolatban is. (A részvény azonban 1,1 százalékkal esik.)
  • Megerősítette 2020-as prognózisát a Fresenius. Az árbevétel 3-6 százalékos bővülését várják, az eredmény –4 és +1 százalék között alakulhat. (Két százalékos pluszban van ma.)
  • Kedvezően alakult a GlaxoSmithKline működési marzsa, 0,36 font egy részvényre jutó igazított eredménnyel zárta a harmadik negyedévet, ami hat pennyvel haladja meg az elemzői prognózis számait. A nap végére azonban négy százalékot esett a részvény.

Az oltás sem old meg mindent?

Míg az Egyesült Államok több mint tízmilliárd dollárt költött új oltások kifejlesztésére a Covid-19 ellen, az amerikaiak mintegy fele ódzkodik attól, hogy beadassa magának – derül ki a Gallup ebben a hónapban közölt közvélemény-kutatásából a Bloomberg.com szerint. A vakcinaprogram bármely hiányossága viszont azt jelentheti, hogy az ország 2023-ig is küzdeni fog a vírussal – állítja a londoni székhelyű Airfinity Ltd.

A WHO egészségügyi világszervezet szerint a lakosság 60-70 százalékának immunizálása kellene a járvány leküzdéséhez. Az ezzel kapcsolatos logisztikai, termelési és közoktatási kihívások leküzdése is időigényes és nehézkes folyamat lesz. Így az egészségügyi szakemberek szerint a világnak továbbra is maszkokra, társadalmi távolságtartásra, széles körű tesztelésekre és hatékony új terápiákra lesz szüksége a vírus távol tartásához.

Minősítették a Telekomot

A Scope Ratings első alkalommal minősítette a Magyar Telekom kötvénykibocsátói hitelkockázati besorolását BBB+ szintre, amelyhez stabil kilátás tartozik.

A hitelminősítés feltétele az MNB kötvényprogramjában való részvételnek. A hitelbesorolás nem meglepő, hisz a cég stabil mérleggel és jó készpénztermelő képességgel rendelkezik. A Telekom már korábban is jelezte, hogy részt venne az MNB kötvényprogramjában, ami azért érdekes, mert eddig csak a Deutsche Telekom volt a hitelezője írta az Erste Befektetési Zrt.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26600 25850 26800 +1,72% 0 0 15 908 043 160 HUF 2025-05-07 17:11:50
MOL 2986 2980 3018 -0,27% 0 0 1 840 421 898 HUF 2025-05-07 17:06:33
MTELEKOM 1716 1700 1716 +1,54% 0 0 3 700 394 628 HUF 2025-05-07 17:13:36
RICHTER 10820 10760 10900 +0,56% 0 0 1 218 304 660 HUF 2025-05-07 17:05:22
OPUS 560 549 561 +1,08% 0 0 61 087 032 HUF 2025-05-07 17:06:46
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az éjszakai birkózásban csak a svájci frankot tudta lenyomni a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:49
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot produkált a forint szerdán
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:46
Erősödött a dollárral és az euróval szemben is.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom miatt dübörgött a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 897,67 pontos, 0,98 százalékos emelkedéssel, 92 823,26 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Visszajött a szakadék széléről a forint, az OTP viszont elcsúszott
Csabai Károly | 2025. május 7. 12:36
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.
Részvény / Deviza / Áru Ne örüljön korán: csak az egyik fontos pénznemmel szemben erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 07:41
A másik kettővel szemben tehát gyengült szerda reggelre.
Részvény / Deviza / Áru Az járt jól, aki reggel vette célba a pénzváltót
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 19:21
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem ma lejtették a legfergetegesebb táncot a parketten
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 17:51
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1131,13 pontos, 1,22 százalékos csökkenéssel 91 925,59 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Komolyan beteg a dollár, hatalmas piacra lép be a Richter
Eidenpenz József | 2025. május 6. 12:28
Húsz éve nem látott emelkedési sorozat tört meg az amerikai tőzsdéken, a kereskedelmi háború és a kamatdöntés is óvatosságra inti a befektetőket. A Richter egy óriási piacon készül megjelenni, de nem lesz ott egyedül, erős lehet a konkurencia. Kemény konkurenciát kapnak a világ tőzsdéi, Donald Trump pedig kétszer is kriptósokkal vacsorázik.
Részvény / Deviza / Áru Mi történik a forinttal? Mintha lassabban csúszna!
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 08:46
Nem izmos a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Ellenáll a forint az esőnek: jó ránézni az árfolyamra
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 18:55
Kevéssé változott, kissé erősödött a forint árfolyama hétfő délutánra a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG