Ismét dráma van a világ tőzsdéin, harmadik napja erősen esnek az indexek Európában, de ma Amerikában is majdnem egyforma a helyzet. A német DAX 4,2, a párizsi mutató 3,4 , a londoni 2,5 százalékkal zuhant. Az S&P 500-as 2,9, a Nasdaq 100-as 3,2, a Dow Jones ipari átlag pedig 3,0 százalékos lejtmenetnél tart. A lengyel index talán a leggyengébb kontinensünkön, 4,7 százalékos zuhanással fejezte be a napot.
A BUX index viszonylag jól megúszta, 2,7 százalékos eséssel búcsúzott. Az OTP három százalékkal 9740 forintra, a Mol 2,4 százalékkal 1538-ra, a Richter 3,1 százalékkal 6360-ra esett. A Magyar Telekom megúszta 0,2 százalékkal. A forint viszont nagyot gyengült, 368,40 az euró, 3,60-al magasabb, mint tegnap este. Napi maximuma 368,50, ami kevesebb mint másfél forinttal maradt el a tavasszal beállított történelmi csúcsponttól.
Mit lép az MNB?
Veszélyes vizeken jár a forint az Erste Befektetési Zrt. szerint.
A múlt héten még lefordult a 366,4-es lokális csúcsról az EUR/HUF, most ismét ennek a szintnek a tesztelése zajlik. Ez arra enged következtetni, hogy továbbra is nagyobb eladói nyomás van a forinton, hasonlóan a régiós devizákhoz. Elképzelhető, hogy ennek a mostani risk-off (kockázatkerülő – a szerk.) környezetben a korábbi 369,3 forintos történelmi csúcs, illetve a 370 forintos lélektani szint sem szabnak gátat. Talán az MNB holnapi betéti tenderén próbálhat változtatni ezen.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár nagyot erősödött, ami előfordul, ha a befektetők kockázatkerülővé válnak. Az árupiacokon is vérengzés van, az arany 1,6 százalékkal, az ezüst 4,7 százalékkal, az amerikai típusú olaj hat százalékkal, az északi tengeri Brent pedig 5,2 százalékkal zuhant. A palládium 4,5 százalékkal zuhant, amelyet főleg a benzines autók katalizátoraiban használnak. Az éves csúcson járó bitcoin is megingott, négy százalékkal lejjebb ment, 13 100 dollár.
Merkel karácsony előtti csomagja
Ezzel az amerikai tőzsdeindexek szeptember végi szintjükre estek. Főleg a koronavírus-járványnak erősen kitett ágazatok zuhantak, mint a szállodák, a légitársaságok, az energiacégek. Már csak hat nap maradt az amerikai elnökválasztásig, ami a befektetők bizonytalanságát növeli. Bár Joe Biden tíz százalékponttal vezet országosan Donald Trump előtt, a választás kimenetelét könnyen eldöntő kritikus államokban a verseny sokkal szorosabb. Így nem lehet biztosra venni a győzelmét.
Európában a vírus újabb és újabb rekordokat dönt, telnek a kórházak, újabb lezárások vannak napirenden. Németországban jelentős korlátozásokat vezetnek be, hogy karácsonyra vissza lehessen szorítani a járványt. Ma Angela Merkel kancellár a tartományok vezetőivel tárgyalt, akik támogatták korlátozási javaslatait. A hétfőtől életbe lépő lezárások azonban több ponton is eltérnek a tavasszal elrendelt intézkedésekről. Négy hétig tartanak, de még a 16 szövetségi államnak is el kell azokat fogadnia. Az intézkedések fő vonalakban:
- Erősen korlátozzák az emberek közötti kontaktust, nyilvános helyen maximum tíz személy találkozhat, maximum kettő háztartásból.
- Az óvodák, bölcsődék és iskolák lehetőség szerint nyitva maradnak.
- Javítanak a rizikócsoportokba tartozók, tehát betegek, ápolásra szorulók, idősebbek és rokkantak védelmén. A teljes izolációjukat azonban elkerülik.
- Felkérik a polgárokat, hogy minden, nem feltétlenül szükséges magánutazást halasszanak el. Ide tartozik a rokonlátogatás is.
- A szálláshelyeken a turisztikai célú éjszakázásokat megtiltják, csak a feltétlenül szükséges szolgálati utakat lehet fizetett szállásokon tölteni.
- A vendéglátóipar gyakorlatilag bezár, kivéve az elvitelre szánt ételek átvétele és otthoni elfogyasztása. A vállalati ebédlőket, kantinokat viszont nyitva hagyják.
- Az összes szabadidős tevékenységre szolgáló objektumot bezárják, mint a színházak, mozik, uszodák, szabadidő-parkok.
- Bezárják az olyan szolgáltatásokat is, amelyek a testápoláshoz sorolhatók, mint pedikűr, manikűr, masszázs, tetoválás. A fodrászatok nyitva tarthatnak.
- A szabadidős és amatőr sporttevékenységek nagy része szünetel. A profi sportban nem lesznek nézők.
- Nyitva marad a nagykereskedelem és a kiskereskedelem. Viszont tíz négyzetméterenként csak egy vevő tartózkodhat az üzletekben.
- Ahol csak lehet, pártolják a home office alkalmazását.
- Az érintett vállalatoknak kártalanítást fizetnek, vagy áthidaló segítséget nyújtanak.
Gyorsjelentés-dömping
Ma pluszban járt a német Delivery Hero részvénye. A cég várakozáson felüli negyedéves számokat tett közzé, és az éves prognózist is felfelé módosította a KBC Equitas szerint.
A magyar Netpincért is tulajdonló cég azok közé tartozik, amelyek képesek profitálni a járvány miatt megváltozó fogyasztói szokásokból. A General Eelctric részvényenkénti eredménye hat cent lett, szemben a várt mínusz négy centtel. A Boeingnél csak 1,39 dolláros a mínusz részvényenként, szemben az elemzők 2,52 dolláros várakozásával. Az UPS szállítmányozási cég is a vártnál jobb eredményeket tett közzé.
Jelentett még a Fiat Chrysler és a Mastercard. Ma este jön a Ford, a Cognizant, a SeviceNow, az Etsy, a Visa, a Spotify. Reggel az osztrák OMV teszi közzé jelentését.
Csütörtökön egy sor technológiai nagyágyú fogja közzétenni gyorsjelentését, az Apple, az Alphabet, az Amazon és a Facebook. Ma azonban egységesen nagyot esnek. A Refinitiv adatai szerint az S&P 500 index tagjai közül eddig jelentő 170 amerikai társaság 84 százaléka pozitív meglepetést okozott. Az elemzői várakozások szerint egyébként a profitok átlagosan 16,4 százalékkal lesznek alacsonyabbak, mint egy évvel korábban.
Tiszta-e az elektromos autó?
A tisztának tartott elektromos autók “piszkos valóságáról” ír a Concorde Értékpapír blogja.
Egy új elektromos jármű gyártása 30 ezer font szén-dioxid-kibocsátást okoz. A hagyományos autónál ez csak 14 ezer font. Ez után az elektromos jármű szén-dioxid-kibocsátása az energiatermelés forrásától függ. Ha ez nagyobb részben széntüzelésű erőművekből származik, az körülbelül 15 uncia szén-dioxid képződését eredményezi mérföldenként a Forbes szerint. Három unciával többet, mint egy hasonló benzinüzemű autó. Ha földgázüzemű erőművek töltik fel, 24 százalékkal kevesebb szén-dioxid-kibocsátást okoz, de ez is messze van a nulla kibocsátástól.
Ráadásul az állami szubvenciókat az átlagos adófizető finanszírozza, hogy a gazdagok támogatott áron vásárolhassák meg a drága elektromos járművet. A gazdagabb államok pedig hajlamosak figyelmen kívül hagyni az ásványi anyagok és ritkaföldfémek bányászatával összefüggő helyi szennyezéseket és emberi jogsértéseket Afrikában, Kínában, Latin-Amerikában és másutt.