Joe Biden elnök alaposan megnövelné a szövetségi kiadásokat, az EKB-nak döntenie kell a kötvényvásárlásokról, és a Fed kedvenc inflációs mutatója ma érkezik. Az OPEC jövő heti tanácskozása kérdőjeleket vet fel, és aggasztó az indiai vírustörzs gyors terjedése. Alapvetően azonban a gazdasági fellendüléssel kapcsolatos optimizmus a legfontosabb most – szűrhető le a tőzsdei kommentárokból ma délelőtt.
A német és a francia index így fél százalékos, a brit párjuk 0,2 százalékos emelkedést ért el eddig. Az amerikai határidős mutatók is pluszban vannak.
Itthon a BUX index 0,6 százalékkal megy fel, az OTP 0,4, a Mol 0,6 és a Richter 0,8 százalékos drágulásának eredőjeként. Felfelé tart a Telekom és az Opus is, esik a Maserplast. Az euró/forint 348,20, ami tegnaphoz képest nem jelent ugyan jelentős változást, de két napja még 350-351 volt az árfolyam.
Az árupiacon az arany, a réz és az ezüst süllyed, az olaj, a palládium és a platina emelkedik kissé. Újabb történelmi mélyponton áll a török líra.
Megint középpontban az infláció, Biden még jobban költekezne
Tegnap közzétették az amerikai munkanélküli segélykérelmek számát, ami jobb lett a várakozásoknál. (A várt 425 helyett 406 ezer.) Az amerikai munkaerőpiac a vártnál gyorsabban áll helyre.
Janet Yellen pénzügyminiszter tegnapi nyilatkozata szerint az év végéig fennmaradhat a magasabb infláció. Az USA-ban a fogyasztók árszínvonalát mérő inflációs mutatót, a PCE indexet teszik közzé délután, ami okozhat mozgást a piacon. Joe Biden elnök pedig hatezer milliárd dollárra emelné az USA költségvetését.
A New York Timeshoz került információk alapján rekord magas lehetne a költségvetés, 1,3 ezer milliárd dolláros hiánnyal tervez az elnök a következő évtizedre. A teljes tervezetet ma fogják nyilvánosságra hozni, ebből kiderülhetnek az adminisztráció növekedési és inflációs várakozásai is. A republikánusok közül egyesek már most egyenesen „hihetetlennek” és „őrültnek” nevezték a tervezetet – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Pompás az üzleti hangulat Európában
A légkör majdnem olyan jó, mint 2017 végén, az Eurózóna hangulata májusban ismét jelentősen javult. Az Európai Bizottság adatai szerint a gazdasági érzékenység mutatója (ESI) 4,0 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, 114,5 pontra. Így majdnem eléri a 2017. decemberi csúcsot. Az elemzők csak 112,3 pontos növekedésre számítottak.
A mutató már az előző hónapban is jelentősen emelkedett. A mutatók különösen erősen javultak a szolgáltatói és a kiskereskedelmi szektorokban, amelyeket a koronavírus-korlátozások súlyosan érintettek – írta az N-Tv.de.
Veszélyben a nyitás? Para az indiai mutáns miatt
Az indiai törzs terjedése miatt veszélybe kerülhet az angliai, június 21-re tervezett nyitás – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja. Bár az AstraZeneca és a Pfizer/BioNTech oltóanyaga is hatásos ellene, de kisebb mértékben, mint az eredeti vuhani törzs ellen (60 és 88 százalékban a 75 és 95 százalékkal szemben). A törzs pedig még virulensebb, gyorsabban terjed, mint az eddigi verziók.
Ez magasabb beoltottsági arányt követel meg. Az Egyesült Királyságban (és Magyarországon is) 50 százalék közelében jár az átoltottság. A dátum nem azért került veszélybe, mert az oltóanyag nem elég hatékony, hanem azért, mert még mindig nem elég magas a beoltottság. Ráadásul nagy valószínűséggel harmadik oltásra is szükség lesz, ami nyilván kedvez az érintett gyártóknak – teszi hozzá a brókercég.
Mikor vegyünk eurót a nyaraláshoz?
A nyaraláshoz közeledve felmerül a szokásos kérdés: mikor vegyük meg az eurót? – írja a Concorde Értékpapír blogja.
Idén márciusban még 369 forintot kellett adni egy euróért, míg a múlt héten 347 forintért is meg lehetett vásárolni, amit tavaly nyáron láthattunk utoljára. A forint erősödése köszönhető a vírushelyzet javulásának, a gazdaság újraindulásának, de az MNB kommunikációjának is. Nem kizárt, hogy lesz még kisebb forinterősödés, de meglátásom szerint aki 348-350 körül vásárolja meg a valutát, az a forint erősödésének javát már megfogta, hiszen márciushoz képest 20 forinttal olcsóbb az euró – írja Nagy Bertalan.
Ezért esett tegnap akkorát a BUX
Nem szerepelt jól tegnap a hazai piac, főleg a Richter gyengélkedett 2,5 százalékos mínuszával, 8000 forint alatt zárt, ami technikai szempontból sem kedvező – értékeli a KBC Equitas reggeli jelentése. A forgalom ráadásul jelentős volt, az átlagosan jellemzőnek több mint a duplája.
Ebben az MSCI indexek féléves átsúlyozásának is szerepe lehetett. Ezzel együtt a Richtert leszámítva érdemi mozgásokra a zárószakaszban nem került sor. Továbbá a Richter inkább az erősödő forint miatt lehet gyengébb az utóbbi időszakban, a mostani technikai szint letörése pedig még változhat a mai kereskedés során – írták.
Elveszik a biztonsági besorolást a Tesla modelljeitől
Süllyedt a Tesla árfolyama a zárás utáni kereskedésben a SeekingAlpha szerint, mivel bejelentette, hogy a Tesla Vision-t (a kamerákat) használja radarérzékelők helyett a 3-as és az Y típusú járművekhez.
Ezzel modelljei elvesztették a tesztelő szervezetek, a Consumer Reports és a Insurance Institute for Highway Safety (Nemzeti Autópálya Közlekedésbiztonsági Hivatal) eddigi biztonsági besorolását. Különösen az utóbbinál esnek vissza, amely szerint fejlett biztonsági funkciók esnek ki, ideértve az ütközés-előrejelzést és az automatikus vészfékezést. De a Consumer Reports is elveszi a “top pick” (csúcsválasztás) státuszt a Model 3-tól.
Most az AMC-re szálltak rá a GameStop-kisbefektetők
Tovább szárnyal az AMC mozihálózat részvénye, tegnap újabb 36 százalékot ugrott 26,52 dollárra. Miután egyes információk szerint jelentős short-állomány épült ki a részvényben, újra rászálltak a kisbefektetők és már négy napja emelkedik – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A cég értéke 13 milliárd dollárra emelkedett, ami történelmi rekord, idén már ezer százalék feletti a részvényár-emelkedés. A csőd szélén álló cég az új részvények kibocsátása által jelentős friss tőkéhez jutott. Az S3 Capital elemzése szerint a cég esésére játszó befektetők már egymilliárd dollárnál is többet vesztettek az intenzív felpattanások miatt.
Megint esnek a kriptodevizák
Pár nap megnyugvás után az utóbbi 24 órában újra jelentősebb, tíz százalék körüli esés látható a főbb kriptodevizák piacán, a bitcoin 36 ezer, az ether 2500 dollár körül jár. Az újabb hírek inkább negatívak:
- Az Ark Invest vezetője, Cathie Wood az eséseket azzal hozza összefüggésbe, hogy sok intézményi befektető leállt a bitcoin-vásárlásokkal a környezetvédelmi (ESG) aggályok miatt.
- Ám ugyanő azt is mondta, hogy nem kell aggódnia a befektetőknek, nem lehet betiltani a bitcoint. (Ezt sokan mások is állítják.)
- Brett Heath, a Metalla Royalty & Streaming nemesfém-vállalat vezérigazgatója szerint a kriptodevizák okozhatják a következő pénzügyi válságot, és megkérdőjelezte, hogy a bitcoin rendelkezik-e valódi belső értékkel. (Persze ő bizonyos értelemben konkurens.)
- Lee Ju-yeol, a dél-koreai központi bank vezetője arra figyelmeztetett, hogy a tőkeáttételes kriptodeviza-befektetések veszélyt jelentenek az ország pénzügyi rendszerére.
(Igaza lehet, a múlt heti árzuhanást is leginkább ezzel magyarázzák, lásd: 9 ok, ami miatt a bitcoin árfolyama lezuhant)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.