Londonban és Franfurtban csak 0,1, Párizsban 0,5 százalékkal javít a tőzsdeindex, az amerikai határidős mutatók viszont pici mínuszban voltak csütörtökön délelőtt. A nap fő eseménye lehet, hogy az amerikai 30 éves kötvényekre rendeznek aukciót, ami a kötvényhozamokon keresztül a részvénytőzsdéket is befolyásolhatja.
A BUX index is 0,2 százalékkal emelkedett, ami az OTP fél százalékos erősödésének köszönhető. A Mol és a Richter csekélyke mínuszban, a Telekom minimális pluszban tartózkodik délben.
Amikor 5000 a célod, és 4999,9-nél megáll
Új történelmi csúcson zárt az S&P 500 index és a Nasdaq Composite is szerdán, a jó hangulatot főleg a záporozó vállalati jelentéseknek tulajdonítják. Az S&P 500 index ezzel hajszálnyira megközelítette az 5000 pontot, 4995-nél búcsúzott. A Tradingview szerint azonban a napi maximuma 4999,89 pont volt. A határidős S&P 500 egyébként már 5000 felett mozog pár ponttal.
Csendes a gázpiac
Az euró/forint a szerdai nagy ugrása után kissé korrigál, csütörtökön délelőtt 387,50, ami 60 filléres esést jelent szerda estéhez képest. A kőolaj mintegy 0,7, az európai földgáz 0,4 százalékkal emelkedik, ami nem számít túl magas értéknek.
Az EU rontotta el a forintot?
Elromlott a hangulat szerdán a forintpiacon, a nap legfontosabb híre az volt, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
Magyarország és az EU között tehát továbbra is jelentősek a feszültségek, aminek nem örülnek a befektetők.
Az EURHUF árfolyam a hírre gyorsan emelkedett, egészen 389-ig, de zárásra 388,2-re korrigált. Kivárás jöhet a mai államháztartási és a holnapi inflációs adatok előtt, miközben a piac az EU-ból érkező esetleges további híreket figyeli.
Nem vagyunk egyedül a gyengülő devizánkkal?
Nem segítettek a forint árfolyamán azok a tegnapi hírek, amelyek szerint az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben – írja a K&H Értékpapír is. De szerintük “azt is látni kell, hogy más tagállamok kapcsán is került sor hasonló bejelentésekre a dokumentumok alapján”.
Emellett a forint már néhány napja gyengülő trendben mozog, amiben a dollár növekvő ereje is szerepet játszik.
34 éves csúcson a Nikkei 225
A japán Nikkei részvényindex 34 éve a legmagasabb szinten zárt csütörtökön, több mint két százalékos emelkedéssel, miután a Bank of Japan (BOJ) egyik magas rangú tisztviselője jelezte, hogy a monetáris szigorítás (főként kamatemelés) csak lassú, fokozatos lesz.
Az index 36 863,28 ponton búcsúzott, ami a legmagasabb záróérték 1990 februárja óta, amikor az országban egy úgynevezett tőkepiaci buborék éppen kezdett kifulladni – írja az Investing.com. A jen pedig gyengül a főbb devizákkal szemben ma, ami szintén kedvező az exportőrökkel bőven megtöltött Nikkei index számára. (A gyengébb valuta versenyképesebbé teszi az exporttermékeket.)
Meglepetést okozott a kínai infláció
Kínában a fogyasztói árindex a várt 0,5 helyett 0,8 százalékkal csökkent éves összevetésben januárban, ami 2009 óta a legnagyobb mértékű visszaesés – írja az Erste Befektetési Zrt. Az elemzők szerint így az országban további komoly gazdaságösztönző intézkedéseke van szükség a kereslet élénkítéséhez.
Ennek ellenére a részvények többnyire emelkedtek a február 9-től 16-ig tartó holdújévi ünnep előtti utolsó kereskedési napon.
Vagy éppen ezért – tehetjük hozzá –, hiszen a rossz adat nagyobb gazdaságélénkítő intézkedéseket hozhat, ami végül kedvező lehet a tőzsdékre nézve. A rossz hír tehát jó hír – mint már annyiszor.
Az MNB lesz a kriptószektor felügyelője is?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kriptopiaci jogász, kriptopiaci elemző és kriptopiaci informatikus munkakörökbe keres szakembereket – derül ki a szervezet honlapjáról. Amint az egyik szaklap kiszúrta, a munkakör leírása alapján arra lehet következtetni, hogy az európai uniós MiCA kriptopiaci jogszabály előírásának megfelelően felállítandó felügyeleti hatóság Magyarországon az MNB lesz.
A leendő elemző egyik feladata ugyanis “részvétel az MNB kriptoeszközökkel kapcsolatos felügyeleti feladatainak megvalósításában”.
A tavalyi, idén év eleji kriptopiaci fellendülés nyomán azonban most mindenütt másutt is megszaporodtak a szektorban a betöltetlen állások. Sokan viszont a 2022-es medvepiac idején elhagyták a szakmát.
Felkészül az Ethereum ETF?
Az ether árfolyama átlépte a 2400 dollárt, amiben szerepe lehet, hogy az Ethereum ETF-ekről új hírek érkeztek. Ezekről a készülő termékekről az utóbbi időben csak olyan bejelentések jöttek, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet hónapokkal halasztotta a döntést róluk. Most azonban a Cathie Wood-féle Ark és a 21Shares vagyonkezelők módosították az ETF-jeik leendő szabályzatát, hozzáigazítva a januárban engedélyezett Bitcon ETF-ekhez. Ez legalábbis biztató jel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.