Pénteken az európai tőzsdék mentek fel, az amerikai indexek viszont többnyire estek, ma fordítva. Látunk 1-3 ezrelékes esést Londonban, Frankfurtban és Párizsban, még nagyobbat Dél-Európában, de fél százalék körüli pluszban állnak az amerikai határidős mutatók.
Joe Biden amerikai elnök ugyanis szombat este aláírta az utolsó pillanatban elfogadott költségvetési törvényt. Ezzel elkerülhetővé vált a kormányzat leállása, más megfogalmazások szerint szerint az amerikai gazdasági katasztrófa. Ez a jogszabály lehetővé teszi, hogy a kormány 45 napig működőképes maradjon, így további időt nyerjen a képviselőház és a szenátus a finanszírozási törvények kidolgozására.
OTP fel, Mol le
A héten fontos amerikai munkaerőpiaci adatok érkeznek majd. A sztrájk kiterjesztéséről döntöttek viszont az amerikai autóipari szakszervezet dolgozói.
A BUX index 0,3 százalékkal emelkedett eddig, miközben az OTP egy százalékkal felfelél, a Mol ugyanennyivel lefelé ment. A Richter 0,6, a Telekom 0,4 százalékos pluszt ért el. Ukrajna bejelentette, hogy átmenetileg leveszi az OTP-t a háborút támogató szervezetek listájáról. Gyorsjelentése után az Opus kis mértékben erősödik.
Két forinttal olcsóbb az euró
Az euró hétfő délelőtt 387,40 forint, ami 2,2 forinttal alacsonyabb a péntek estinél. Az olaj kissé felfelé, az európai földgáz bő egy százalékkal lefelé mozdult el.
“Nemzetközi fronton írják a forint sorsát” az Erste Befektetési Zrt. szerint. A dollár erősödése egyelőre megállt, ami támogatta a hazai fizetőeszközt. A héten itthon konjunktúraadatokra figyelünk
Az olaj, mint fegyver
A három számjegyű (100 dollár feletti) olajárak közelgő eljövetelét jelzi előre a Concorde Értékpapír Zrt. blogja (is). Az olajár kihat az inflációs pályára, így befolyásolja a monetáris politikát és a növekedési lehetőségeket.
Jelenleg a Kelet számára komoly geopolitikai fegyver az olaj, és nem félnek használni.
Az OPEC+ ugyanis ma meghatározó szereplője az olajpiacnak, az olaj árfolyamát – a kínálat alakításával – egy értelmes határon belül oda teszik, ahova akarják. Nemrég Szaúd-Arábia jelentette be, hogy napi egymillió hordóval csökkenti a kínálatát. Az arab országoknál fontos motiváció, hogy devizatartalékukat mielőbb visszatöltsék. Az oroszok szempontjai mások, számukra az ukrajnai háború szempontjából lényeges lehet a magasabb olajár. Ezzel a republikánusok malmára hajthatják a vizet az egy év múlva esedékes amerikai elnökválasztáson.
Nagy hírek az elektromos autókról
A múlt hét két legfontosabb híre az elektromos járművek (EV-k) területén a NIO és a Tesla nevéhez fűződik az Investing.com szerint. Az EU vizsgálatot indított a Tesla és más európai autógyártók ellen, amelyek Kínából exportálnak elektromos autókat. Az Európában eladott EV-k mintegy 20 százaléka Kínából származik. Főleg a kínai EV-iparág esetleges tisztességtelen támogatásait firtatják, mert az hátrányosan érintheti az EU saját autógyártó ágazatát.
A kínai NIO részvényei egy hárommilliárd dolláros lehetséges forrásbevonásról szóló hírek miatt csökkentek, de a cég cáfolta, hogy plusz tőkét szándékozik gyűjteni. A NIO szeptemberi kiszállításai egyébként 43,8 százalékkal emelkedtek éves szinten, ám 19 százalékkal csökkentek havi alapon.
“Uptober” jön a bitcoinnál?
A bitcoin (BTC) szeptember 30-án mintegy négy százalékos havi nyereséget mutatott, de a harmadik negyedévben így is több mint 11 százalékkal esett a Cointelegraph szerint. Mindezek ellenére a bitcoin 2016 óta a legerősebb szeptemberi teljesítményét érte el a CoinGlass adatai alapján. A szeptember ugyanis messze a legrosszabb hónapja szokott lenni, amikor sok éves általában inkább jócskán esett az árfolyam.
Az október, november viszont jó hónapok szoktak lenni, a piacon máris az “Uptober” (A “fel” és az “október” szavak összevonása) szójátékkal biztatják egymást a befektetők. A bitcoin ma 4,6 százalékkal 28 360 dollárra, az ether hárommal 1730 dollár fölé emelkedett. A jó teljesítményben persze itt is szerepe lehet az amerikai költségvetési leállás elkerülésének.
Újabb csavar a Twitter-sztoriban
Bill Ackman tőkepiaci guru újra tőzsdére vinné az átnevezett Twittert. Az Ackman vezette Pershing Square hedge fund megkapta a szabályozói jóváhagyást egy új befektetési társaság létrehozására, amivel kimondottan a Twitter-utód X-et, és más, hozzá hasonló profilú társaságokat vinne tőzsdére. Az X döntéshozói még nem reagáltak Bill Ackman felvetésére, de magas piaci értékeltség elérése esetén visszaigazolást nyerhetne Elon Musk Twitter-stratégiája – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Hogy áll London és Párizs versenye?
A brit tőzsde újra talpra áll, ugyanis kevesebb mint egy évvel azután, hogy elvesztette Európa legnagyobb részvénypiacának címét, úgy tűnik, visszaveszi azt Párizstól – írta a Bloomberg. A portál adatai szerint a felső kategóriájú brit tőzsdei cégek összesített, dollár alapú piaci kapitalizációja jelenleg 2,90 billió dollár, szemben a franciák 2,93 billiójával.
A kettő közötti különbség folyamatosan csökkent. Ebben szerepe lehet annak, hogy a francia luxusrészvények száguldása megtört. A francia érték tavaly 3,5 billió dolláros rekordszinten is volt, de a kulcsfontosságú kínai piacon a gazdasággal kapcsolatos kilátások egyre rosszabbak.
Negyedével bővült a Pensum Group árbevétele
A visszaeső kiskereskedelmi forgalom és a gazdaság lassulása ellenére 26 százalékkal tudta növelni árbevételét a munkaerő-kölcsönzés terén működő Pensum Group 2023 első félévében – közölte a cég. A Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett vállalat többek között az inflációs nyomás és a növekvő költségek miatt 31 millió forintos veszteséggel zárta az első hat hónapot, de a kedvezőbb környezet miatt az év második felében már pozitív eredménnyel számol.
A Pensum Group eredményét javíthatja az is, hogy minősített munkaerő-kölcsönzőként a harmadik országbeli munkavállalók kölcsönzésének ugrásszerű növekedésére számít 2023 utolsó felében.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.