Szép emelkedés van Európában pénteken a tőzsdéken, a német, francia és brit indexek egy százalék körüli mértékben emelkednek. Az amerikai határidős indexek is érezhetően feljebb mentek, itt fél százalék körüli a javulás, de ez a nap folyamán még sokat változhat.
A gazdaságból változó hírek érkeztek. Az USA-ban ma délután teszik közzé az augusztusi PCE inflációs adatot, amit a Fed is erősen figyel. A mutató a becslések szerint nőhet ugyan, de a maginfláció csökkenhet. A szeptemberi német inflációs adat csütörtökön a vártnál kedvezőbb lett, 4,3 százalék 4,5 helyett. A pénteki német kiskereskedelmi adat viszont az eladások 1,2 százalékos csökkenését mutatta, holott 0,5 százalékos emelkedést vártak.
Visszapattant az euró a 395-ről
Budapesten az index emelkedéssel nyitott ugyan, de aztán leesett nulla közelébe, és egyelőre nem tudni, merre indul tovább. Az OTP 0,6 százalékos emelkedését kioltja a Mol ugyanekkora esése, a Richter és az Opus stagnál, a Magyar Telekom is csak 0,2 százalékkal süllyed.
A forint, amely tegnap is elég nagyot gyengült, mára megemberelte magát, az euró már csak 391,40 forint. Pedig tegnap a 395-öt is megostromolta az árfolyam, bár végül 394,60-nál megállt. A dollár sok emelkedés után ma kisebb pihenőt tart, fél százalékkal csökken az úgynevezett dollárindex, és körülbelül ennyivel több dollárt kell adni egy euróért, 1,0609-et.
Az olaj ára éppen alig változik, a hollandiai földgáz 1,8 százalékkal süllyed, 42,30 euróra. Átlépte a 27 ezer dollárt a bitcoin, ami több mint két százalékos emelkedést jelent. Közben 3,5 százalékkal 1670 dollárra ugrott az ether.
Nem 100, inkább 120 dollár lesz az olaj
Miért lesz újra három számjegyű kőolajár? – ismertette álláspontját Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. Szerinte a kőolajpiac a következő 4-6 évben hasonlítani fog a 2010-2014 közötti időszakra, magas, dollárban három számjegyű árak lesznek. Ami a fogyasztóknak kellemetlen. Ugyanis:
- Az olajár meghatározója 2010 és 2014 között az OPEC volt, később ezt a szerepet átvették az amerikai palaolaj-termelők. Most ismét az OPEC, illetve az OPEC+ veheti át, ahol mind Oroszország, mind Szaúd-Arábia magas árat szeretne (a háború, illetve a gazdasági átalakítás miatt).
- Úgy tűnik, hogy valahol napi 13-14 millió hordónál az USA termelése eléri a csúcsát, a jelenlegi szintnél nem sokkal magasabban, aminek geológiai és pénzügyi okai is vannak. Ezzel is az OPEC+ befolyása nő.
- Mostanában a globális nyersolaj- és termékkészletek csökkentek, de van egy pont, ahol ezt már nem lehet tovább fokozni, további tartalékokat felhasználni. Jelenleg már ezen a szinten vagyunk. Így az olajtárolással foglalkozó vállalkozások is vásárolni fognak, ami nagy lökést adhat az áraknak.
- Erős lett az áremelkedésre irányuló spekuláció. A múlt héten rekordforgalom volt az opciós kőolaj- és olajtermék-piacon.
Indul a BYD magyarországi eladása
Szerződést kötött Magyarországon első két márkakereskedő partnerével a kínai BYD (Build Your Dreams), a konnektorról tölthető (New Energy Vehicle) autók világelső gyártója, az akkumulátorgyártás meghatározó szereplője. A Wallis Motor (AutoWallis-csoport) Dél-Pesten, míg a Duna Autó Észak-Budán nyit bemutatótermet, ahol a BYD elektromos autóinak európai kínálatát mutatják be.
Magyarország fontos piac a BYD számára, hiszen a vállalat 2017 óta rendelkezik elektromos buszgyárral Komáromban – teszi hozzá a cég közleménye.
Gondban a Binance-ügyfelek Európában
Hamarosan indul a készpénzes (fiat) fizetési csatornák pótlása, miután a Paysafe nemrégiben úgy döntött, hogy megszünteti az euróbefizetések feldolgozását a Binance felhasználók számára – közölte a világ legnagyobb kriptotőzsdéjének alapító-vezérigazgatója, Changpeng Zhao (CZ).
Egy német kommentár szerint a Binance-nek jelenleg nincs banki partnere az euróövezetben, így korlátoznia kell az euró alapú szolgáltatásait. Ezért a Binance kéri az ügyfeleket, hogy az euróegyenlegeiket a tether (USDT) stabilérmére cseréljék (amely 1:1 arányban van a dollárhoz kötve). Hiába jelentették be már korábban, hogy a Paysafe szeptember 25-én megszünteti szolgáltatásait, egyelőre lehetetlenné vált az euróban történő, SEPA átutalással történő befizetés és pénzkivonás.
A Binance azt ígérte, hogy már szeptember 25-én bemutatja a Paysafe utódját jelentő új együttműködő partnert, de ez nem valósult meg.
Jönnek az Ethereum ETF-ek
A VanEck vezető pénzügyi vállalat által létrehozandó Ethereum Futures ETF (EFUT) elindítása küszöbön áll a Bloomberg elemzője szerint. Ami azért is figyelemre méltó, mivel a szektorban páratlanul alacsony, 66 bázispontos díjat alkalmaz majd.
Az EFUT konkurenciát teremt a ProShares-nak, egy másik vagyonkezelőnek, amely a pletykák szerint 95 bázispontos díjat számol fel. E két alap indítására már hétfőn vagy kedden sor kerülhet – derül ki a Binance cikkéből. A hírek pozitív hatással voltak csütörtökön az ether (ETH) árfolyamára. Egyes bitcoin-ETF-ekkel kapcsolatban viszont az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) ismét halasztotta a döntést.
Sprintelhet a Nike
A zárás utáni kereskedésben nyolc százalékkal ugrik a Nike részvénye, miután a cég csökkenő eladatlan készletekről számolt be. Ezzel egyre nagyobb tér nyílhat az új, profitábilisabb termékek értékesítése előtt – írja a KBC Equitas. Ugyan a 12,9 milliárd dolláros negyedéves bevétel kissé elmaradt az elemzői várakozásoktól, de a profitmarzsok így is várakozáson felüli eredményeket hoztak.
Az előrejelzések alapján a következő negyedévben is tovább javulhat a profitabilitás.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.