A kínai szigor miatt aggódnak, az amerikai gazdaságélénkítés miatt örülnek a tőzsdei befektetők
Ázsiában csökkenéssel zártak a főbb tőzsdeindexek csütörtökön. A kínai rövid lejáratú kamatlábak ugyanis ismét emelkedtek - a befektetők attól félnek, hogy ez egy szigorodó pénzpolitika előszelét jelenti, amivel a kínai hatóságok a tőzsdei és ingatlanpiaci árakat tervezik megfékezni. Tokióban 1 százalékos, Szöulban 1,3 százalékos, Sanghajban 0,44 százalékos csökkenéssel zártak a vezető indexek. Szakértők azt is megjegyezték: a csökkenésben azért szerepet játszhattak a jövő héten kezdődő holdújévi ünnepségsorozat miatti pozíció-átrendezések is.
A keddi komolyabb emelkedés után szerdán az S&P 500 0,11 százalékkal, a DJIA pedig 0,12 százalékkal emelkedett New York-ban, a Nasdaq pedig 0,2 százalékkal csökkent. A határidős jegyzések egyelőre kisebb emelkedést vetítenek előre az amerikai nyitásra.
Az európai tőzsdékben háromnapos menetelés után is maradt némi kraft: másfél órával a kereskedés kezdete után a frankfurti DAX és a párizsi CAC40 is 0,4 százalék körüli emelkedésben jár, hasonlóan a londoni FTSE-100-hoz.
A részvények (és más kockázatosabb eszközök) árfolyamát segíti az amerikai gazdaságélénkítő csomag reménye. Joe Biden elnök 1900 milliárd dollár értékű programot hirdetett, amelyet republikánus képviselők kisebbre szabnának, hogy csak kisebb mértékben növelje az államadósságot. Kérdéses, hogy milyen kompromisszumra hajlandóak a demokraták, mennyivel lesz kisebb a végül elfogadásra kerülő csomag értéke - de mivel akár a republikánusok nélkül is meglehet a csomag elfogadásához szükséges többség, a piacon legalább 1000 milliárd dolláros stimulust várnak. A csomag a gazdasági növekedést mindenképp segíteni fogja, globálisan is növelve a kockázatvállalási kedvet.
Vége a viharnak? Kivizsgálják, mi volt ez az egész hacacáré a tőzsdéken
Az amerikai szabályozó hatóságok megkezdik a múlt heti tőzsdei őrület kivizsgálását. A közösségi médiából (adott esetben nagybefektetői támogatással?) indult száguldásnak mostanra vége szakadt, a GameStop és az AMC részvényei folyamatosan esnek. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter csütörtökön egyeztet az óriási volatilitást hozó akció hátteréről a felügyelet képviselőivel. A téma nem csak az online fórumok szerepe lesz a vihar kirobbantásában, hanem hedge fundoknak a tőkepiacokra gyakorolt minden korábbinál nagyobb hatása is szóba kerül majd.
A fórumozó kisbefektetők által elsődlegesen használt kereskedési platform, a Robinhood csütörtökön tovább lazított a korábban bevezetett - alaposabban nem indokolt, de állítólag a kisbefektetők védelmét szolgáló - szigorításokon. Már akár 500 darab GameStop részvényt is megvehetnek a felhasználók, az AMC-ből pedig 5500 darabra emelték a korlátot. A többi részvény esetében teljesen eltörölték a korlátozást.
Kifulladni látszik a Reddit-horda ereje az ezüst piacán is: bár egy rövid ideig sikerült felhajtani a nemesfém árfolyamát, mostanra ez a plusz (amit egyébként egy kacsa alapján hoztak össze a fórumozók) teljesen eltűnt a jegyzésből.
Tőzsdei kishírek: tőzsdére jön az önálló Mercedes, meglepetést okozott a Deutsche Bank, sokat nyert a koronavíruson a Lenovo
Leválasztja és önálló vállalatként a frankfurti tőzsdére viszi haszongépjármű-gyártó érdekeltségét a Daimler. A teherautókat és autóbuszokat gyártó üzletágat Daimler Trucks néven önálló vállalattá alakítják, független menedzsmenttel, vállalatirányítással. A cél az, hogy a Daimler Trucks bekerüljön a DAX-index kosarába. A Daimler kettéválasztása és a Daimler Truck részvényeinek a frankfurti tőzsdére való bevezetése 2021 végéig fejeződhet be. A megmaradó, prémium kategóriás személyautókra és minibuszokra koncentráló vállalatot át fogják nevezni Mercedes-Benzre. A Daimler-részvények szerdán 8,91 százalékos pluszban zártak a frankfurti tőzsdén, csütörtök délelőtt további 1,5 százalékot emelkedtek.
A legnagyobb német kereskedelmi bank, a Deutsche Bank tavaly először zárt nyereséggel 2014 óta. Az elemzők 300 milliós veszteséget vártak, ehhez képest a cég 113 millió euró nyereséget ért el 2020-ban, az egy évvel korábbi 5,7 milliárd euró veszteség után.
A Lenovo Group kínai személyiszámítógép-gyártó vállalat rekordszintű nyereséget és bevételt ért el a tavalyi utolsó negyedévben - a koronavírus-járvány miatt megnőtt ugyanis a kereslet termékei iránt. A cég azt közölte, hogy a december végével záródott pénzügyi harmadik negyedévében az adózott eredménye 53 százalékkal, 395 millió dollárra emelkedett. A Lenovo a világ vezető PC-gyártója, a PC-piac 5-10 százalékos növekedésére számítanak az idén.
Pluszban Budapest - a kocsma helyett a boltban vettük meg az Unicumot
A budapesti tőzsde is pluszban jár csütörtökön, a kereskedés első másfél órájában 0,8 százalékos pluszba került a BUX. A vezető részvények közül a Richter áll a legjobban, 1,5 százalékot erősödött. A Mol 0,6, az OTP 0,2 százalékot erősödött.
A Zwack Unicum Nyrt. kiadta a 2020-2021-es üzleti év I-III. negyedévére vonatkozó beszámolóját. (Ez a 2020. április - 2020. december közötti időszakra vonatkozik.) Az árbevétel 20,4 milliárd forint volt az időszakban, ami 9,5 százalékkal elmarad az előző évi árbevételtől. A társaság belföldi árbevételének felét adja a gasztronómia szektor - mivel a vendéglátóhelyek november óta újra zárva vannak a járvány miatt, érthető az árbevétel-csökkenés. Érdekesség, hogy az árbevétel-csökkenés a harmadik üzleti negyedévben jóval kisebb az első üzleti negyedévben mértnél - a beszámoló szerint ez egyrészt annak köszönhető, hogy a kisker-forgalom és a partnerek vásárlásai emelkedtek, ahogy a nagyker-partnerek is emelték beszerzéseiket a tavalyi naptári év végén a januártól beharangozott 2-3 százalékos áremelés miatt.
A Zwack részvényekre cikkünk megjelenéséig nem született kötés csütörtökön.
Halálkereszt az arany árfolyamán
Az arany árfolyam-grafikonján a technikai elemzők közelgő halálkeresztet vélnek felfedezni - ez annak a helyzetnek a megnevezése, amikor az árfolyamgörbén az 50 napos mozgóátlag felülről áttöri a 200 napos mozgóátlagot. Ha ez bekövetkezik, technikai értelemben akkor nyilvánítanak egy árfolyamcsökkenési folyamatot rövid távú ereszkedés helyett hosszabb távú eső trenddé. Az 50 napos mozgóátlag jelenleg unciánként 1858 dolláros ár környékén jár, a 200 napos mozgóátlag pedig 1853 dollárnál; a technikai indikátorok alapján további eladások valószínűek.
Csütörtökön délelőtt 1 százalékos mínuszban jár az arany jegyzése, 1816 dollárnál van az unciánkénti ár. Idén már több mint 4,3 százalékot veszített árából az arany.
Az arany árfolyamát jelenleg közvetve a koronavírus-oltások beadásának tempója befolyásolja: ha érdemben felpörög a vakcinálás, hamarabb ér véget a járvány, gyorsabb lesz a gazdaságok talpraállása, és nagyobb lesz a kockázatvállalási hajlandóság - ez az arany árának további csökkenéséhez vezethet. Ha viszont a tömeges oltások csak lassan indulnak be, a gazdaságok lassabban állnak talpra, fokozódhat a kockázatkerülés, visszafordulhat az arany árának csökkenése is. Jelenleg azonban optimistábbak a járvány legyőzésével kapcsolatban a piaci szereplők, és a kilátásokat az amerikai gazdaságélénkítő csomag is javítja.
Kéthavi csúcson a dollár, falra kenődött a forint
Nem segíti az arany árfolyamát az sem, hogy a dollár folyamatosan erősödik; csütörtökön az euróval szemben kéthavi csúcsra került a jegyzés. Egy euróért 1,992 dollár adtak a bankközi devizapiacon, utoljára tavaly december elején láttunk ilyen szintet.
Két napja írtuk, hogy falnak ment a forint - most azt mondhatjuk, hogy fel is kenődött arra a bizonyos falra. Az euró jegyzése azóta nem mozdul a 355 és 356 forint közötti szűk sávból; a 355-ös szint erős támaszt jelent az árfolyamnak. Csütörtökön délelőtt is a sáv közepén, 355,50-nél jár a jegyzés.