A háború gyors befejezésére nincs remény, erről tegnap is nyomatékos megerősítés érkezett, maga az orosz elnök nyilatkozott hasonlóképpen. Az amerikai infláció hajszálnyival magasabb lett a várnál (8,4 helyett 8,5 százalék), miközben más országokból is magas számok érkeztek. A rossz hírek nyomán az amerikai indexek kora este mínuszba fordultak.
A borús hangulat reggel is kitartott Európában, de azóta a mínuszok mérséklődtek, már stagnálásról beszélhetünk. A német index ugyanis 0,4 százalékkal esik, de a francia 0,1, a brit 0,2 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek pedig már 0,6-0,9 százalékkal emelkednek. Varsó is 0,4 százalékkal javít.
Itthon a BUX index ma a legjobb Európában 1,9 százalékos ugrásával. Az OTP közgyűlésének napján három százalékkal 10 875 forintra ment fel, de volt négy százalékos pluszban is. A Mol 1,6, a Richter 0,9, a Telekom 1,8 százalékkal ér többet.
A forint viszont gyengül, 378,60 az euró, ami egy forinttal magasabb a tegnapi árnál.
Magyar cégek közgyűlései
Négy vezető részvényünk közül három tartott közgyűlést az utóbbi 24 órában. Az OTP rendezvénye ma délelőtt tízkor kezdődött. (Laptársunk, az mfor.hu tudósítását az eseményről itt olvashatják: Csányi Sándor finoman odaszúrt a kormánynak.)
Tegnap a Magyar Telekom közgyűlése nagy többséggel elvetette a Hold Alapkezelő alapjainak javaslatát, csak az igazgatóság előterjesztéseit fogadták el. A Richter is közgyűlést tartott kedden.
(Az OTP közgyűléséről szóló tudósításunk az MFor.hu oldalán: Csányi Sándor finoman odaszúrt a kormánynak)
Sokat javultak a Mol kilátásai
Jó formában van idén a Mol részvénye, a növekedést pedig segíti, hogy a makrokörnyezet is jelentősen javult a társaság számára – írja a KBC Equitas. A tavalyi rekorderős eredmények után szerintük idén további javulás jöhet, amelyet a kitermelés és a finomítás jó teljesítménye hajthat.
Bizonytalanság azonban van bőven, hosszabb távon viszont látunk felértékelődési potenciált a részvényben, 3200 forintra emeljük fairérték-becslésünket.
Fény a háborús alagút végén?
A frontot nem szabad összekeverni a hátországgal – írja az Erste Befektetési Zrt. Mivel a harcok a déli és keleti régiókra korlátozódnak Ukrajnában, megkezdődött a mozgolódás a gazdaságban. Az ArcelorMittal újrakezdte a Kijev környéki üzemében a termelést. Az OTP fiókjainak a többsége eddig is nyitva tartott, s lehetne folytatni a sort. A várható nagy orosz offenzívát pedig gyors fegyverszünet követheti a brókercég szerint.
Putyin valószínűleg le akarja zárni ezt a háborút, és lehetőleg győzelemmel, hogy a május 9-ei Győzelem napi ünnepségeken, mint győztes ünnepeltethesse magát (…) talán az első fényjelek megjelentek az alagút végén.
Figyelmeztetés a Tescótól
A brit Tesco áruházlánc nyeresége 36 százalékkal javult, ám figyelmeztette a befektetőket arra, hogy a romló környezet miatt visszaesés várható. A cég 2,6 milliárd fontos eredményt ért el a február végéig eltelt egy évben, de a következő évre csak 2,4-2,6 milliárd közötti összeget prognosztizál. A sáv is szélesebb a szokásosnál. A részvény hat százalékos mínuszban van.
Három tényező befolyásolja a cég teljesítményét: a világjárvány után a normális vásárlói magatartáshoz való visszatérés, a magasabb költségek ellensúlyozásának képessége, valamint az alacsony árak fenntartásához szükséges befektetések – idézi az FX Empire a Reuterst.
Luxus kontra megélhetési gondok
A megélhetési költségek válsága és az ellátási lánc zavarai nehezednek az Egyesült Királyság élelmiszer-szektorára. A múlt héten a Morrisons, Nagy-Britannia negyedik számú szupermarket-csoportja is arra figyelmeztetett, hogy éves profitját a konfliktus és az infláció emelkedése visszavetheti. A hetedik számú szereplő, a Co-operative Group („Szövetkezeti Csoport”) is “éles gazdasági ellenszélre” mutatott rá.
Az LVMH (Moet Hennessy Louis Vuitton) viszont a Kínából, főleg a pandémia miatt érkező ellenszél ellenére is szép bevételekről számolt be. A részvény egy százalékkal erősödik.
Hódítanának a műhússal
Jelentős bővítést jelentett be a Beyond Meat, a vegán műhúsokat gyártó amerikai társaság nyolcezer új élelmiszerboltba, drogériába és egyéb kiskereskedelmi üzletbe terjeszti ki csirkehús-kínálatát – írja az Equilor Befektetési Zrt. A társaság még tavaly júliusban kezdte el a növényi alapú csirkehús-utánzatok eladását az éttermek számára, aztán októberben már kiskereskedelmi láncok polcaira is felkerült a népszerű termék. A részvény árfolyama 0,9 százalékot esett.
Újra 100 felett a dollárindex
Száz pont fölé ért a dollárindex, közel két éve nem volt ilyen magasan. Az utóbbi közel két évtizedben csak pár alkalommal volt ilyen magasan, mint például a 2020 tavaszi koronavírus-pánik idején. Az euró/dollár is relatíve mélyponton van 1,084-nél, a dollár/forint pedig 348,60. Ez utóbbi viszont még messze van a március eleji 368-as csúcstól, ami a 400 forintos euró idején alakult ki.
A japán jen is 20 éves mélyponton van a dollárhoz képest. Ennek okát abban látják, hogy nő a szakadék a japán és az amerikai monetáris politika között. Míg az amerikaiak már fokozatos szigorításba kezdtek, addig a japán jegybank továbbra is szuperlaza. Ráadásul a japán gazdaság erősen függ a fosszilis energiahordozóktól.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.