Az amerikai technológiai részvények tegnap ugyan nem voltak erősek, de az S&P 500 index új történelmi rekordot ért el 0,4 százalékos emelkedésével. Ma az Evergrande kínai ingatlanóriással kapcsolatos hírrel, valamint egyes gyorsjelentésekkel magyarázzák, hogy Európában jó a tőzsdei klíma.
A német, francia, brit indexek fél-egy százalékos pluszban vannak, de az amerikai határidős mutatók inkább szerény mínuszban. Ázsiában szerényen emelkedett Hong Kong és Tokió, de Sanghaj indexe süllyedt.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal javít, ami főleg a Mol 0,4 százalékos emelkedésének köszönhető. Az OTP csak 0,1 százalékkal drágul, a Richter pedig 0,2-vel olcsóbb lett. A Telekom 0,8 százalékos pluszban van. A forint az MNB egyik vezetőjének tegnapi támogató nyilatkozata ellenére ismét gyenge, az euró 363,40.
Tartogatva értékelték fel a Molt
Az Erste Befektetési Zrt. 2475 forintról 2950 forintra emelte a Mol célárát, a Raiffeisen Bank pedig 2600 forintról 3000-re. Mindkét cégnél változatlanul “tartás” ajánlást adnak a részvényre. Amely egyébként 2772 forint a tőzsdén, tehát az említett céláraktól nincs is túl messze.
Gyengül ma kissé a dollár, az árupiaci termékek többsége – ipari fémek, nemesfémek, olaj – fél százalék és egy százalék közötti pluszban van.
Vegyes gyorsjelentések érkeztek
Nem érkeztek túl jó gyorsjelentések este az Equilor Befektetési Zrt. és a KBC Equitas gyűjtéseiből ítélve. Ahol a számok jók, ott általában a romló kilátások kedvetlenítették el a befektetőket. Például:
- A Snap negyedéves jelentése alulmúlta az előzetes várakozásokat, a negyedik negyedévre vonatkozó várakozásaik is hasonlóan csalódást okoztak.
- Hiába a vártnál erősebb profitszám, adják az Intel papírjait a gyorsjelentés után. A cég vezérigazgatója ugyanis pesszimista a jövővel kapcsolatban.
- Közel 14 százalékkal csökkentek a Renault bevételei, az eladott autók száma globálisan 22 százalékkal csökkent. Ám a menedzsment tartja az előrejelzéseit.
De azért jó hírek is jöttek:
- A kínai bizonytalanságok ellenére jól teljesített a L’Oreal a harmadik negyedévben.
- A vártnál jobb számokat közölt az AT&T telekommunikációs óriás.
Sok volt a pozitív meglepetés idén
A mai napon túllépve nem rossz a jelentési szezon mérlege, legalábbis az Erste Befektetési Zrt. szerint.
Eddig a cégek mintegy húsz százaléka tette közzé számait, amelyek kirobbanó teljesítményt mutatnak. Az egy részvényre jutó összesített eredmény 45 százalékkal emelkedett, ami 13 százalékponttal múlja felül a várakozásokat. A legnagyobb meglepetést eddig a pénzügyi szektor okozta, ahol 20 százalékpont a meglepetés mértéke.
Az energiaszektor pedig megtízszerezte eredményét, amit persze a tavalyi nyomott olajárak miatt is történt.
Mégis fizet az Evergrande?
Az ügyben jártas szakemberekre hivatkozva pénteken a Bloomberg azt közölte, hogy az Evergrande a szombati határidő lejárta előtt kifizet 83,5 millió dollár kötvénykamatot. Ez valójában még szeptember 23-án volt esedékes, de volt utána egy 30 napos türelmi idő. Ha az Evergrande nem tudta volna ehhez most időben előteremteni a pénzt, formálisan is csődbe került volna.
Egészen a közelmúltig bizonytalan volt, hogy az Evergrande még egyáltalán fizet-e dollárkötvényeire kamatot. A jelenlegi kamat kifizetésével a vállalat csak időt próbál nyerni – idéznek egy tőzsdeügynököt. A következő hetekben és hónapokban kötvények után további kamatfizetések esedékesek.
A vállalat olyan nagy, hogy egyes szakértők attól tartanak, csődje továbbterjedhet a teljes kínai gazdaságra, esetleg a világgazdaságra is.
A saját sikerének áldozata lesz a bitcoin-ETF?
A kedden debütált ProShares Bitcoin Strategy ETF jó úton halad afelé, hogy a határidős kontraktusok maximálisan megengedett számát elérje, miután túl gyorsan túlságosan népszerűvé vált. (Mérete 1,1 milliárd dollárra nőtt.)
Pár nap után már 1900 októberi kontraktusa van, miközben a Chicagói Árutőzsde (CME) 2000 darabos limitet határoz meg. A novemberi kontraktusokra szabott keretet is hamar kimerítheti – írta a Cointelegraph.
Ma a solana szárnyal
A bitcoin szárnyalása megállt, korrekció következett be a 67 ezer dollár közelében elért új mindenkori csúcsról, most 63 600 az ára. Hasonló pályát járt be az ether is, az öt hónapos csúcs után kissé lejjebb csúszott. Ma a solana nevű ethereum-konkurenst veszik nagyon, amely átlépte a 200 dollárt és szeptember eleji csúcsát ostromolja.
Már csak kínos közjáték a 2020-as krach
Miután az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag új történelmi csúcsokat ért el a héten, felrajzoltuk az S&P idei és öt éves grafikonját is. Az öt éves ábrán a 2020 tavaszi nagy összeomlás már csak átmeneti zavarnak tűnik, ami után a részvényárfolyamok lényegében ott folytatták, ahol abbahagyták. Már 2020 nyarán elérték a koronavírus-válság előtti szintet, és kisebb korrekcióktól eltekintve csak emelkednek és emelkednek.
Eközben a sajtó tele van a félelmekkel, kockázatokkal és negatívumokkal, mindig aggódnak valami miatt a piacok. Úgy látszik, a “félelem falán” kúsznak felfelé az árfolyamok. De eközben a részvényeknek mintha nem lenne igazán alternatívája.
Tőzsdén a WeWork, jön Trump igazsága
A kalandos előéletű, irodák bérbe adásával foglalkozó WeWork tegnap végre tőzsdére került egy SPAC-on (speciális célú felvásárlási társaságon) keresztül. A részvények 13,5 százalékkal emelkedtek az első napon, 11,78 dollárra, ami kilencmilliárd dollárra értékeli a céget a Yahoo Finance szerint. Ám volt, hogy a WeWork-öt 2019-ben még 47 milliárdra is értékelték – teszik hozzá.
Megvan a menetrendje Donald Trump volt amerikai elnök médiavállalkozásának is. A “Truth Social” nevű közösségimédia-cég jövő hónapban indítja tesztüzemét, és a Digital World Acquisition Corp (DWAC) nevű SPAC-on keresztül menne tőzsdére. Ennek árfolyama a hír hallatán egyetlen nap alatt 356 százalékkal, tehát négy és félszeresére emelkedett.
Tovább porlik a líra
Tegnap a török jegybank a várakozásoknál is jobban csökkentette az irányadó kamatot, amire a líra további mélyrepülésbe kezdett. Pedig úgy tűnt, hogy a nagy ijedtség már előző héten megvolt, amikor a török elnök belenyúlt az elvileg független jegybank vezetésébe.
Az euróért már több mint 11,2 lírát kell adni, ami persze új történelmi rekord. A török részvények lírában ugyan emelkednek, de euróban számolva ez csökkenéssel egyenértékű.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.