Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
A tőzsdéken mára elromlott a hangulat, megint a kínaiak ijesztettek rájuk. Az euró/forint 364 is volt, majd éles fordulat következett. A bitcoin történelmi csúcsot döntött, de már az ether sincs ettől messze. Remekelt a Tesla, mégis esik.
Bár tegnap végül egész jó tőzsdenap jött össze, ma elromlott a hangulat. Amerikában szerdán napközben új történelmi csúcsot ért el a Dow Jones ipari átlag, és az S&P 500 is rekord közeli szinten járt. Közzétették a Fed Bézs könyvét, ami lassuló gazdaságról írt, de nem okozott ezzel nagy meglepetést.
A bajba jutott kínai ingatlanóriás, az Evergrande azonban sikertelenül próbálta értékesíteni az egyik fontosabb leányvállalatát, így ismét zuhanásnak indult az árfolyama Hong Kongban. Ez a többi ázsiai részvénypiacon is éreztette hatását. A japán Nikkei közel két százalékkal esett ma.
Ráadásul vegyes európai gyorsjelentések jöttek, jók is, rosszak is. Az európai indexek így ma 0,2-0,4 százalékos mínuszban vannak, és az amerikai határidős indexek süllyedése is ekkora.
Fordulat a forint árfolyamában
Itthon a BUX index hol nullán, hol kis mínuszban járt délelőtt, de mostanra határozottan pluszba fordult, 0,4 százalékkal megy fel. Az OTP 0,3, a Mol 0,2, a Richter 0,6 százalékkal erősödött. A Telekom stagnál, az Opus mínuszban, a 4iG kisebb pluszban áll.
Az euró/forint reggel rövid időre átlépte a 364-es határt is. Délelőtt azonban éles váltás következett, mivel a jegybank egyik vezetője, Virág Barnabás a Portfolio.hu szerint azt nyilatkozta, hogy erőteljesebb lépésekre lehet szükség az erősítése érdekében. Jelenleg 361,60 az árfolyam, ami alig tér el a tegnap esti szinttől.
Rekordokat döntögetett a Tesla
A Tesla a tőzsdezárás utáni kereskedésben 1,6 százalékkal esik, pedig rekord negyedévről számolt be. “Hiába a globális chiphiány, a cég 73 százalékkal növelte éves alapon az értékesített autók számát” – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A cég 1,6 milliárd dolláros profitot ért el, ami jelentős emelkedés a tavalyi 331 millió dollárhoz képest és meghaladja az elemzők által várt 1,3 milliárd dollárt. A bevétel, 13,8 milliárd dollár, szintén jobb, mint a várt 13,6 milliárd. A cég számos költségracionalizálást hajtott végre, így az emelkedő nyersanyag- és chipárak ellenére jelentősen tudta javítani a marzsokat.
De a Teslához is begyűrűztek az ellátási problémák, nem teljes kapacitáson mentek a gyárak és hosszabb lett a várakozási idő az autóikra. Idén elkészülhet a berlini és austini gyár, de a termelés csak jövőre indul.
A Tesla, a Nio és a BYD árfolyama egy évre (Tradingview.com)
A Tesla lehet a jelzőlámpa-koalíció nyertese?
Az SPD, FDP és Zöldek által alakítandó német “jelzőlámpa-koalíció” nyertese lehet a Tesla az N-Tv.de portál szerint. Ezek a politikai erők ugyanis megnyirbálhatják a hibrid, csak részben elektromos autók támogatásait, és a teljesen elektromos hajtásra helyezhetik át a hangsúlyt. Ez a sok hibridet gyártó német autógyárak jelenlegi lemaradását növelné, és a Teslát hozná még előnyösebb helyzetbe.
A Tesla nemrég adta át a Berlin mellett épülő “giga-gyárát”, saját országukban teremtve konkurenciát a klasszikus német gépkocsi-óriásoknak. Jelenleg a német állam a teljesen elektromos hajtású modellekre 6000, a hibridekre 4500 euróig terjedő támogatást fizet.
A nem feltétlenül elektromosan közlekedő, elektromos meghajtással pedig csak csekély hatósugarat elérő hibrid járművek állami támogatása régóta tüske az FDP és a Zöldek szemében –teszik hozzá.
Tesla (Pixabay)
66 930 dollár volt a bitcoin
A bitcoin tegnap délután átlépte az áprilisban beállított 64 863 dolláros csúcsot, mindjárt túl is szaladt rajta, az új történelmi rekordja így 66 930 dollár a Coinmarketcap szerint. Ma 65 ezer körül mozog az ára, egy hét alatt 14 százalékkal ment fel. A teljes kriptodeviza-piac elméleti értéke (kapitalizációja) pedig elérte a 2,7 billió (2700 milliárd) dollárt.
Az új rekordot nagymértékben annak tudják be, hogy kedden elindult az első amerikai tőzsdén kereskedett bitcoin-alap, a ProShares’ Bitcoin Strategy ETF (BITO). Ez az első két napon 1,1 milliárd dollárt gyűjtött össze.
52 százalékos ugrás a debütálás napján
Ám más hangok is vannak, a JPMorgan szerint például az inflációs félelmek is fűtik a bitcoin árrobbanását.
Nagy szerencséje volt a Stronghold Digital Mining (SDIG) kriptodeviza-bányász cég részvényeseinek, a cég tőzsdei bevezetése a Nasdaq-ra pont a rekord napjára esett. A papírok így 52 (!) százalékkal emelkedtek az első napon.
A bitcoin és az ether(eum) árfolyama 2021-ben (Tradingview.com)
A következő az ether lesz?
A piacon már azt találgatják, mikor lesz az USA-ban ethereum-ETF is. A jogi helyzet hasonló, ahogy a bitcoin-ETF a CME árutőzsdén forgó határidős bitcoin-kontraktusokba fektet, egy ethereum-terméknek is rendelkezésére áll majd a hasonló határidős ether-kontraktus.
Az ether árfolyama mindenesetre szintén sok hónapos csúcsra ért tegnap, 4240 dollárra (májusi rekordja ennél csak pár százalékkal több, 4362 dollár). Amint a grafikonon látható, az ethernél sokkal nagyobb emelkedés történt az idén, mint az első számú kriptodevizánál.
Még több galamb, még kevesebb héja?
Nőhetnek az inflációs aggodalmak egy tegnapi esemény miatt. Lemondott a Bundesbank elnöke, ami az Erste Befektetési Zrt. szerint “mellbe vágta a befektetőket”,
Hiszen közismerten héja, azaz a szigorú monetáris politika hívének tekinthető jegybankár volt. Az pedig, hogy a galambok súlya növekszik az ilyen, aggodalmakra okot adó időkben, amikor attól félnek, hogy a jegybankárok túl sokáig hagyják nyitva a pénzcsapokat, alapvetően nem jó ómen –véli a brókercég.
Záporoznak a gyorsjelentések, meg Trump
Hatalmas cégek jelentései jönnek sorba, de egyéb vállalati érdekességekből sincs hiány.
A várttól elmaradt bevételek miatt esett az IBM részvénye, 4,3 százalékkal a tőzsdén kívüli kereskedésben.
Megvenné a Pinterestet a PayPal –ha ez megvalósul, az év legnagyobb technológiai felvásárlása lehet, mintegy 45 milliárd dolláros értékkel.
Donald Trump volt elnök egy SPAC-cégen keresztül vinné tőzsdére közösségimédia-platformját, TRUTH Social néven.
Mi várható ma?
A KBC Equitas szerint az amerikai piac nyitása előtt az American Airlines, illetve a Southwest Airlines harmadik negyedéves jelentéseit érdemes figyelni. Továbbá az AT&T is közzéteszi a számait 13 óra környékén.
Zárás után érkezik az Intel, a Chipotle, illetve Whirlpool jelentése is, főleg az Intel lehet ezek közül különösen érdekes.
Vegyes európai gyorsjelentések jöttek
Az Investing.com szerint vegyes gyorsjelentések érkeztek ma Európában.
Az ABB svájci technológiai csoport részvénye 3,4 százalékkal esett, mivel csökkentette az egész éves értékesítési előrejelzését az alkatrészhiány miatt.
Az AB Volvo teherautó-gyártó 2,1 százalékkal ment le, miután nyeresége felülmúlta a várakozásokat, de itt is a chiphiány hátráltatja a termelést.
A brit Barclays bankcsoport 0,6 százalékot süllyedt, annak ellenére, hogy harmadik negyedéves teljesítménye javult.
Az Unilever papírja 1,2 százalékot javult, mert a fogyasztásicikk-óriás túlteljesítette az a előrejelzéseket. Eközben megemelte az árait, hogy megpróbálja ellensúlyozni a felpörgő energia- és egyéb költségeket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén.