Bár tegnap végül egész jó tőzsdenap jött össze, ma elromlott a hangulat. Amerikában szerdán napközben új történelmi csúcsot ért el a Dow Jones ipari átlag, és az S&P 500 is rekord közeli szinten járt. Közzétették a Fed Bézs könyvét, ami lassuló gazdaságról írt, de nem okozott ezzel nagy meglepetést.
A bajba jutott kínai ingatlanóriás, az Evergrande azonban sikertelenül próbálta értékesíteni az egyik fontosabb leányvállalatát, így ismét zuhanásnak indult az árfolyama Hong Kongban. Ez a többi ázsiai részvénypiacon is éreztette hatását. A japán Nikkei közel két százalékkal esett ma.
Ráadásul vegyes európai gyorsjelentések jöttek, jók is, rosszak is. Az európai indexek így ma 0,2-0,4 százalékos mínuszban vannak, és az amerikai határidős indexek süllyedése is ekkora.
Fordulat a forint árfolyamában
Itthon a BUX index hol nullán, hol kis mínuszban járt délelőtt, de mostanra határozottan pluszba fordult, 0,4 százalékkal megy fel. Az OTP 0,3, a Mol 0,2, a Richter 0,6 százalékkal erősödött. A Telekom stagnál, az Opus mínuszban, a 4iG kisebb pluszban áll.
Az euró/forint reggel rövid időre átlépte a 364-es határt is. Délelőtt azonban éles váltás következett, mivel a jegybank egyik vezetője, Virág Barnabás a Portfolio.hu szerint azt nyilatkozta, hogy erőteljesebb lépésekre lehet szükség az erősítése érdekében. Jelenleg 361,60 az árfolyam, ami alig tér el a tegnap esti szinttől.
Rekordokat döntögetett a Tesla
A Tesla a tőzsdezárás utáni kereskedésben 1,6 százalékkal esik, pedig rekord negyedévről számolt be. “Hiába a globális chiphiány, a cég 73 százalékkal növelte éves alapon az értékesített autók számát” – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A cég 1,6 milliárd dolláros profitot ért el, ami jelentős emelkedés a tavalyi 331 millió dollárhoz képest és meghaladja az elemzők által várt 1,3 milliárd dollárt. A bevétel, 13,8 milliárd dollár, szintén jobb, mint a várt 13,6 milliárd. A cég számos költségracionalizálást hajtott végre, így az emelkedő nyersanyag- és chipárak ellenére jelentősen tudta javítani a marzsokat.
De a Teslához is begyűrűztek az ellátási problémák, nem teljes kapacitáson mentek a gyárak és hosszabb lett a várakozási idő az autóikra. Idén elkészülhet a berlini és austini gyár, de a termelés csak jövőre indul.
A Tesla lehet a jelzőlámpa-koalíció nyertese?
Az SPD, FDP és Zöldek által alakítandó német “jelzőlámpa-koalíció” nyertese lehet a Tesla az N-Tv.de portál szerint. Ezek a politikai erők ugyanis megnyirbálhatják a hibrid, csak részben elektromos autók támogatásait, és a teljesen elektromos hajtásra helyezhetik át a hangsúlyt. Ez a sok hibridet gyártó német autógyárak jelenlegi lemaradását növelné, és a Teslát hozná még előnyösebb helyzetbe.
A Tesla nemrég adta át a Berlin mellett épülő “giga-gyárát”, saját országukban teremtve konkurenciát a klasszikus német gépkocsi-óriásoknak. Jelenleg a német állam a teljesen elektromos hajtású modellekre 6000, a hibridekre 4500 euróig terjedő támogatást fizet.
A nem feltétlenül elektromosan közlekedő, elektromos meghajtással pedig csak csekély hatósugarat elérő hibrid járművek állami támogatása régóta tüske az FDP és a Zöldek szemében – teszik hozzá.
66 930 dollár volt a bitcoin
A bitcoin tegnap délután átlépte az áprilisban beállított 64 863 dolláros csúcsot, mindjárt túl is szaladt rajta, az új történelmi rekordja így 66 930 dollár a Coinmarketcap szerint. Ma 65 ezer körül mozog az ára, egy hét alatt 14 százalékkal ment fel. A teljes kriptodeviza-piac elméleti értéke (kapitalizációja) pedig elérte a 2,7 billió (2700 milliárd) dollárt.
Az új rekordot nagymértékben annak tudják be, hogy kedden elindult az első amerikai tőzsdén kereskedett bitcoin-alap, a ProShares’ Bitcoin Strategy ETF (BITO). Ez az első két napon 1,1 milliárd dollárt gyűjtött össze.
52 százalékos ugrás a debütálás napján
Ám más hangok is vannak, a JPMorgan szerint például az inflációs félelmek is fűtik a bitcoin árrobbanását.
Nagy szerencséje volt a Stronghold Digital Mining (SDIG) kriptodeviza-bányász cég részvényeseinek, a cég tőzsdei bevezetése a Nasdaq-ra pont a rekord napjára esett. A papírok így 52 (!) százalékkal emelkedtek az első napon.
A következő az ether lesz?
A piacon már azt találgatják, mikor lesz az USA-ban ethereum-ETF is. A jogi helyzet hasonló, ahogy a bitcoin-ETF a CME árutőzsdén forgó határidős bitcoin-kontraktusokba fektet, egy ethereum-terméknek is rendelkezésére áll majd a hasonló határidős ether-kontraktus.
Az ether árfolyama mindenesetre szintén sok hónapos csúcsra ért tegnap, 4240 dollárra (májusi rekordja ennél csak pár százalékkal több, 4362 dollár). Amint a grafikonon látható, az ethernél sokkal nagyobb emelkedés történt az idén, mint az első számú kriptodevizánál.
Még több galamb, még kevesebb héja?
Nőhetnek az inflációs aggodalmak egy tegnapi esemény miatt. Lemondott a Bundesbank elnöke, ami az Erste Befektetési Zrt. szerint “mellbe vágta a befektetőket”,
Hiszen közismerten héja, azaz a szigorú monetáris politika hívének tekinthető jegybankár volt. Az pedig, hogy a galambok súlya növekszik az ilyen, aggodalmakra okot adó időkben, amikor attól félnek, hogy a jegybankárok túl sokáig hagyják nyitva a pénzcsapokat, alapvetően nem jó ómen – véli a brókercég.
Záporoznak a gyorsjelentések, meg Trump
Hatalmas cégek jelentései jönnek sorba, de egyéb vállalati érdekességekből sincs hiány.
- A várttól elmaradt bevételek miatt esett az IBM részvénye, 4,3 százalékkal a tőzsdén kívüli kereskedésben.
- Megvenné a Pinterestet a PayPal – ha ez megvalósul, az év legnagyobb technológiai felvásárlása lehet, mintegy 45 milliárd dolláros értékkel.
- Donald Trump volt elnök egy SPAC-cégen keresztül vinné tőzsdére közösségimédia-platformját, TRUTH Social néven.
Mi várható ma?
A KBC Equitas szerint az amerikai piac nyitása előtt az American Airlines, illetve a Southwest Airlines harmadik negyedéves jelentéseit érdemes figyelni. Továbbá az AT&T is közzéteszi a számait 13 óra környékén.
Zárás után érkezik az Intel, a Chipotle, illetve Whirlpool jelentése is, főleg az Intel lehet ezek közül különösen érdekes.
Vegyes európai gyorsjelentések jöttek
Az Investing.com szerint vegyes gyorsjelentések érkeztek ma Európában.
- Az ABB svájci technológiai csoport részvénye 3,4 százalékkal esett, mivel csökkentette az egész éves értékesítési előrejelzését az alkatrészhiány miatt.
- Az AB Volvo teherautó-gyártó 2,1 százalékkal ment le, miután nyeresége felülmúlta a várakozásokat, de itt is a chiphiány hátráltatja a termelést.
- A brit Barclays bankcsoport 0,6 százalékot süllyedt, annak ellenére, hogy harmadik negyedéves teljesítménye javult.
- Az Unilever papírja 1,2 százalékot javult, mert a fogyasztásicikk-óriás túlteljesítette az a előrejelzéseket. Eközben megemelte az árait, hogy megpróbálja ellensúlyozni a felpörgő energia- és egyéb költségeket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.