A mai nap hangulatát főleg a szíriai gáztámadásra válaszul jövő amerikai fenyegetőzés árnyékolta be. Donald Trump elnök nemcsak Asszad elnököt fenyegette rakétákkal, hanem annak orosz szövetségeseit is. Egy amerikai-orosz fegyveres konfliktus nem lenne éppen jó hír a világnak.
Tegnap este az amerikai kongresszus “grillezte”, faggatta hosszasan a Facebook-alapító Mark Zuckerberget, ma a részvény egy százalékos pluszban van. Igaz, tegnap is alaposan felment már. A Facebook-guru mindent megígért, még azt is kilátásba helyezte, hogy a Facebook egyes szolgáltatásai fizetősek lesznek. Igaz, hozzátette, hogy egy ingyenes alapszolgáltatás mindenképpen meg kell maradjon.
A Tesco részvénye 7,2 százalékkal ment fel Londonban a gyorsjelentésének közzététele után. Bár sok brit importcég szenved a gyengébb angol font következtében emelkedő árak miatt, a Tesco-nak a szigetországban sikerült az áremelkedést vagy a fogyasztókra hárítania, vagy költségcsökkentésekkel ellentételeznie – írta a német Finanzen.net.
Kihívás az Aldi, Lidl
Nyeresége így 28 százalékkal 1,64 milliárd fontra emelkedett. Említik azt is, hogy a német Aldi és Lidl konkurenciája komoly kihívást jelent a brit multinak, amelynél komoly átszervezések vannak.
A német DAX 0,8, a francia CAC 0,6, a brit FTSE 100 0,1 százalékkal süllyedt ma. Az amerikai tőzsdék kezdeti nagyobbacska mínuszaikat kissé ledolgozták este fél hétre, így az S&P 500 már csak 0,1, a Dow Jones ipari átlag 0,4 százalékos mínuszban van, a Nasdaq indexe pedig 0,2 százalékkal emelkedik.
A Mol INA-ja
Prága, Varsó, Bukarest 1-2 ezrelékes indexesést mutatott, a BUX indexnek viszont sikerült 0,2 százalékkal emelkednie. Ez főleg a Molnak köszönhető, amely 1,7 százalékkal 2966-ra ment fel. Vélhetően amiatt, hogy a horvát INA horvát kézbe vételének előkészítéséről szóló hír látott napvilágot.
A Richter 1,8 százalékos esése vélhetően az orosz piacnak és a rubelnek szól, az OTP stagnált 11 170-en, miközben több más európai bankrészvény csúnyán esett. Az Opus 1,2 százalékkal ment fel. A forint nem változott, 311,30 az euró.
További árfolyamok itt láthatók
Orosz, török no-go zónák
A nyugat-európai és amerikai államkötvény-hozamok estek, pedig emelkedő amerikai inflációról szóló adatot tettek közzé (A februári 2,2 után 2,4 százalék márciusban.) Igaz, ennek alapján még semmi nem szól amellett, hogy az eddig előrejelzett kamatpálya változna. A Fed legutóbbi üléséről szóló jegyzőkönyvet ma este publikálják.
Két ország eszközeit változatlanul kerülik a befektetők. Az orosz rubel és a török líra megint csúnyán szakadt, másfél, illetve egy százalékkal. Eközben az orosz részvények legalább rubelben stagnáltak, a török vezető tőzsdeindex viszont 1,3 százalékkal esett.
Emelkedett az ether
Az olaj az új, vártnál magasabb amerikai készletadat ellenére nagyot ugrott, két százalék feletti emelkedésben is volt, majd felét visszaadta. A WTI 66,60, a Brent 71,90 dollár. Az arany is szépen, 1,2 százalékkal drágult 1362,60-ra.
A bitcoin árfolyama szerény pluszban van 6910 környékén, az ether jobban emelkedik, 3-4 százalékkal 420 dollárra. A hagyományos tőzsdéken forgó bitcoin– és kriptodeviza-termékekről délután itt írtunk részletesen: Hogyan vásárolhatsz macerák és különadók nélkül bitcoint?