Az európai tőzsdéken szerény, 0,1-0,4 százalékos emelkedés látható a hét első napján. Az amerikai S&P 500 index határidős értéke is 0,3, a Nasdaq-é 0,6 százalékkal emelkedik a pénteki csúnya esést követően. Vegyes adatok érkeztek Kínából, Japánban pedig kamatemelést várnak a kedd hajnali kamatdöntéstől (–0,1 százalékról nullára).
A kötvénybefektetők csökkentették az amerikai kamatmérséklésre vonatkozó várakozásaikat a Federal Reserve március 20-ai döntése előtt, és a tartósabb infláció jeleire az állampapírok hozama új éves csúcsra emelkedett – írta a Bloomberg. A piaci árazások most kevesebb, mint három idei kamatcsökkentést jeleznek, szemben az év eleji hat körüli számmal. Mindez nem segíti a részvényeket és a többi kockázatos eszközt.
A BUX index is 0,4 százalékkal megy fel, az OTP stagnálása és a Mol 0,3 százalékos emelkedése közepette. A Richter 0,6 százalékkal felülteljesítő, a Telekom 0,2 százalékkal drágul. Az euró 394,20, a dollár 361,70 forint. A kőolaj közel egy százalékkal tovább drágult, a Brent már 86 dollár. Az európai földgáz 5,5 százalékkal ugrik 28 euró fölé, ezzel együtt sem látszik drágának (lásd a grafikont).
Nem néz ki rosszul a fizetőeszközünk
Az euró 394,20, ami emelkedésnek látszik a kora reggeli állapothoz képest. A hosszú hétvége előtt, csütörtökön este azonban még 396 körül ingadozott az euró, így valójában nem áll rosszul a forint.
Egyértelmű irány nem mutatkozik a grafikonon – írta a K&H Értékpapír.
Látható, hogy a 400-as szintet nem volt képes átvinni az EUR/HUF, így az “továbbra is erős akadályt képezhet”. Kedvező, hogy a 396-os szint alá tudott esni az árfolyam, de a “390-es támasz még megakaszthatja a forint további erősödését” – véli a brókercég.
Ez viheti tovább a forintot
Az előttünk álló öt napban nem jön hazai adat, így előreláthatólag a nemzetközi események lesznek meghatározók magyar szempontból is – írta az Erste Befektetési Zrt. a fizetőeszközünk kapcsán. Majd pedig jövő héten kedden dönt a kamatokról az MNB.
Kérdés, hogy a februári 100 bázispontos lépés valamint az azt követő turbulenciák után miként reagál a jegybank.
Az MNB múlt heti jelzése alapján lassítás következik majd a második negyedévben a kamatcsökkentésekben, de a mostani döntés még bizonytalannak tűnik. A “0-100 pontos sávban akár az alsó-középső régió is elképzelhető” a brókercég szerint.
Ezért drágul a földgáz és az olaj?
Március eleje óta élénkülés látszik az energiahordozók európai kereskedelmében – írta Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. energiapiaci elemzője.
Ennek fő oka, hogy Ázsia kereslete nő, Kínából gazdasági élénkülésről szóló adatok jelennek meg folyamatosan.
A TTF gáz piacán februárban még 23-24 euró/MWh árakat is láttunk a közeli határidőre, majd határozottan megugrottak, jelenleg 28 euró körüliek. Az élénkebb ázsiai LNG kereslet mellett az amerikai belső piaci gázárak is emelkedtek, eközben a becslések szerint idén Európában 2-3 százalékkal nőhet a fogyasztás az ipar igénye miatt. A Brent típusú nyersolaj kilépett a 81-84 dolláros sávból, jelenleg a 86 dollárt ostromolja.
Várakozásunk szerint az év második felében 30 euró felett lehet a földgáz európai ára – írta az elemző.
Jó hírek az európai kamatról
Az európai részvényeknek segíthet, hogy több EKB-jegybankár is megerősítette a júniusi kamatvágás lehetőségét. Csütörtökön Klaas Knot elmondta, hogy véleménye szerint júniusban megkezdődhet a kamatvágási ciklus az eurózónában. A lépést szeptemberben és decemberben újabb kamatvágások követhetik, de a döntéseket új előrejelzések és adatok alapján fogják meghozni – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Hétvégén Pablo Hernandez de Cos szintén a júniusi kamatvágást erősítette meg, amennyiben az infláció a vártnak megfelelően mérséklődik. Jannisz Szturnarasz pedig két kamatvágást szeretne látni augusztusig, mely akár áprilisi kamatvágásra is utalhat. A piaci szereplők szerint így a június 6-i ülésen 82 százalékos eséllyel kamatvágás jöhet.
Erre az évre összesen 90 bázispontos csökkentést áraz a piac jelenleg.
Miért volt ekkora bitcoin-esés?
A múlt héten csütörtökről vasárnapig 73 500 dollár környékéről 65 ezer dollárig szánkázott le a bitcoin árfolyama, ami mintegy 11 százalékos esés. Ezen túl sok csodálkozni való nincsen, hiszen a korábbi rengeteg emelkedés után egy korrekció teljesen időszerű volt. Ma újra két százalék körüli plusz látható, a bitcoin 67 800 dollár.
Minden bizonnyal szerepet játszhattak az esésben a múlt heti, a vártnál magasabb amerikai inflációs adatok. Valamint, mint már annyiszor, a dominóeffektus is. Ami azt jelenti, hogy az esések miatt egyre többen megijedtek, zárták pozícióikat, vagy kényszerzárást szenvedtek el, ami azután tovább növelte az eladói nyomást.
Tízmilliárd dollárt ér a Binance Labs?
A vezető kriptotőzsde, a Binance az év elején csendben leválasztotta kockázatitőke-üzletágát, a Binance Labs-t – írja a kriptós sajtó a Bloombergre hivatkozva. Ezzel az utóbbi önálló egységgé vált, és megszakított bizonyos kapcsolatokat a szélesebb vállalatcsoporttal – közölte a cégcsoport szóvivője. A Binance Labs munkatársai a tőzsdei alkalmazottakétól eltérő szerződéssel dolgoznak.
Ez lehet Richard Teng új vezérigazgató négy hónapos hivatali idejének egyik legjelentősebb fejleménye – írta a portál.
Miután a befektetési részleg mostantól független a kereskedési platformtól, értékét tízmilliárd dollárra teszik. Korábbi információk szerint a Binance Labs több mint 200 kriptovaluta-projektbe fektetett több-kevesebb tőkét. (Ezek többségének értéke a mostani bikapiacon minden bizonnyal szárnyal – a szerk.)
Nemrég a Binance Labs bejelentette, hogy egy Babylon nevű projektbe száll be. Ennek célja, hogy lehetővé tegye a bitcoin-érmék felhasználását PoS blokkláncokon történő stake-eléshez. (PoS típusú blokklánc például az Ethereum és számos azzal kompatibilis hálózat – a szerk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.