Oklahoma City. Még a Capitolium előtt is olajkút van. (Fotó: Wikimedia Commons) |
Az Oklahomai Legfelsőbb Bíróság igazat adott egy nőnek, aki 2011-ben megsérült egy földrengésben, és lehetővé tette, hogy az illető perelje azt a két olajvállalatot az első fokú bíróságnál, amelyeket felelősnek tart a földmozgásért – írta a Marketwatch. A hölgy kéménye leomlott egy 5,6-es erősségű rengésnél, amikor a háza közelében levő olajkutakba vizet préseltek.
Ha sikerülne bíróság előtt is bizonyítani az amerikai kőolajtermelés szerepét a földrengések kialakulásában, az óriási anyagi terhet rakhatna az iparágra, csökkentené a kitermelést, egyes területeken talán el is lehetetlenítené azt. Így áttételesen a világpiaci árakra is hatással lehetne, hiszen a jelenlegi túlkínálat jelentős részben az új amerikai kőzetrepesztéses technológiából adódik.
Ha piszkálják, megmozdul
Rövid távon pedig az lehet a következménye a mostani döntésnek, hogy rengetegen bírósághoz fordulnak majd abban az Amerikában, ahol külön iparágnak és sokak megélhetési forrásának számít a kártérítésért való pereskedés.
Ha a mélyben levő kőzeteket piszkálják, azok megmozdulhatnak, és a Föld megremeghet – ez az összefüggés laikus szemmel is logikusnak látszik. Az eljárás során vegyszerekkel kevert vizet préselnek a kőzetekbe, amelyek megrepesztésével a köztük levő olaj, illetve földgáz felszabadul. Ráadásul a keletkező szennyezett hulladékvizet is a földbe préselik.
Ha mozog a Föld, állj le
Az amerikai sajtó szerint már évekkel ezelőtt felmerült, hogy az amerikai földrengések szaporodása és a kőolaj-kitermelés között összefüggés lehet. Az iparág nyomására azonban ez sokáig nem került nyilvánosságra. Még azt is megszellőztették, hogy az egyik olajcég talán egy 20 millió dolláros adomány segítségével hallgattatta el az egyik oklahomai egyetemet.
A hidraulikus kőzetrepesztés folyamata földgáz kitermeléséhez (ábra: Wikipedia) |
Ma már a hatóságok komolyan veszik a veszélyt, és a tevékenységük monitorozását, a földrengések figyelését is előírják a cégek számára. Ha egy bizonyos erősség (4,0, illetve 2,0) feletti földrengést észlelnek, le kell állniuk vagy vissza kell fogniuk a tevékenységüket.
Sokszor annyi rengés Oklahomában
Nagyon úgy tűnik, hogy van hol összefüggést keresni: a Bloomberg cikke szerint 1990 és 2008 között nem volt több 3,0 feletti erősségű földrengés Oklahoma államban évi háromnál. (Oklahoma Texas északi szomszédja.) Tavaly viszont csak decemberben egy 18 rengésből álló sorozatot jegyeztek fel. A legalább négyes erejű rengések száma is két tucatnyi volt, a kisebb rengésekből közel hatszáz történt.
Ma már hetente szólnak cikkek a földrengések és a kitermelés kapcsolatáról, és nem igazán az a kérdés, van-e ilyen összefüggés, inkább a régi dilemma jön elő: környezetvédelem vagy gazdasági fejlődés?
Éljen a szabadságharc
Több államban – Wyoming, Utah, Colorado – megpróbálnak keresztbe feküdni a földrengéseken kívül más környezetvédelmi kérdéseket is érintő központi szabályozásnak. Azzal vádolják a szövetségi kormányzatot, hogy csorbítja függetlenségüket és gazdasági károkat okoz nekik.
A földrengések egyébként nem csak az USA-ban jelentenek problémát, ahogyan nemrég írtuk, Hollandiában is kellett korlátozni a földgáz-kitermelést.