Egy kereskedő figyeli a zuhanó tőzsdei árfolyamokat a tajvani tőzsdén. Fotó: EPA / David Chang |
Az e hét első két napi teljesítménye alapján világszerte mindössze 6 vállalat volt, amelynek a részvénye erősödni tudott – mutat rá a KBC Equitas elemzése. Elsősorban azon cégeké – mint az Infineon, a Carrefour és a Danone –, amelyek 2019 utolsó negyedéves gyorsjelentései kedvezőek lettek. Az S&P 500 indexet alkotó félezer kibocsátó közül a HP pedig azért emelkedett ki, mert a jó számai mellett a befektetők azt is értékelték, hogy jelentős részvény-visszavásárlási programot hirdetett. Ám Olaszország jelentős koronavírus-érintettsége miatt az európai indexek közül sem a frankfurti DAX-ban, sem a francia CAC-ban nem volt pluszos papír.
Mínuszaikat mélyítették tovább ma délelőtt az európai részvények, a legjobban, 2 százalék feletti mértékben a DAX, míg a CAC és a brit FTSE 1,5-1,5 százalék körül.
Az ázsiai tőzsdeindexek is eséssel nyitották a mai napot, annak ellenére, hogy Kínából a vírus csillapodásával kapcsolatos hírek érkeztek, a sanghaji, a tokiói és a hongkongi börzebarométer is 0,7-0,8 százalékos mínusszal küzdött.
S a határidős árfolyamok a délután nyitó amerikai börzéknél is további esést jeleznek előre, a Dow Jones-nál például 150 pontosat, ami több mint fél százalékos mínuszt jelentene.
A visszaesés alól a Budapesti Értéktőzsde sem volt kivétel, a BUX-index két nap alatt közel 7 százalékot zuhant, s ehhez ma délelőtt további mintegy 2 százalékot tett hozzá.
A kötvényhozamok is mélyrepülésben vannak, például az amerikai tízévesé például 1,33 százalékra csökkent, míg a már eddig is negatív német tízévesé már mínusz 0,51 százalék. Ez azt tükrözi, hogy a piaci szereplők a világgazdaság lassulására számítanak.
Nagyot zakózott az olaj is, az észak-amerikai könnyűfajta (WTI) jegyzése már letörte az 50 dolláros szintet, s már 49,5 közelében jár, míg az északi-tengeri Brent-típus az 54 dollár felé zuhan. Ez utóbbi hatása péntektől – ahogy arról beszámoltunk – a hazai üzemanyagárak csökkenésében is kifejeződik. A világpiaci árak alakulása szempontjából fontosak lehetnek a ma publikálandó amerikai olajkészletadatok.
A pesszimista hangulatban még az arany árfolyama is csökkent, unciája (1 uncia=31,1035 gramm) a hétéves csúcsáról lefordulva 1650 dolláron tartózkodott szerda délelőtt, s később ugyan emelkedett, a pozitív korrekció alig néhány dollárt tett ki.
Ma érdemes lesz figyelni a forintot is, amely az euróval szemben ismét a 339-es szint fölött cserél gazdát, alig 1 egységnyire a két hete elért 340,3-as történelmi mélypontjától. Ez a koronavírus miatti globális kockázatkerülés következménye, mintsem a januári magas inflációé, s a reakciók tekintetében a Magyar Nemzeti Bank mozgástere – az alacsony, mindössze 0,9 százalékos alapkamat miatt – szűknek tűnik. Erről részletesebben lásd cikkünket.
Nyugtat a Fed, aggódik az EKB
Mindeközben az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed alelnöke tegnap egy washingtoni konferencián hangsúlyozta, hogy az amerikai gazdasági növekedés továbbra is szilárd alapokon nyugszik – hívja fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. A munkaerőpiaci folyamatok kedvezőek, a gazdasági aktivitás mérsékelt ütemben bővül, és a jegybank várakozása szerint az idei évben is kitartanak a folyamatok. Nem látnak arra bizonyítékot, hogy az alacsony munkanélküliségi ráta túlzott árnyomást okoz, az inflációs folyamatok továbbra is kissé a cél alatt mozognak.
A Fed kiemelt figyelemmel követi a koronavírus-járványt, és annak negatív gazdasági hatásait. A jelenlegi monetáris politika megfelelő mindaddig, amíg a beérkező adatok megegyeznek a várakozásokkal, ugyanakkor nincs előre meghatározott kamatpálya. A repoműveleteket a jegybank fokozatosan csökkenteni fogja, és ismét kiemelte, hogy az nem monetáris politikai eszköz, csupán a bankrendszeri likviditást hivatott biztosítani. Az inflációs célkövetési rendszer és egyéb monetáris politikai eszközök felülvizsgálata jelenleg is zajlik, mely az idei évben le fog zárulni, a fejleményekről tájékoztatják a közvéleményt.
Ezzel szemben Francois Villeroy, az Európai Központi Bank (EKB) francia tagja úgy véli, a koronavírus-járvány negatív hatásainak tompítására a jegybanknak nincsenek megfelelő eszközei, mivel az egy negatív kínálati oldali sokk. A globális növekedésre nézve átmenetiek lehetnek a hatások, de valószínűleg lefelé fogják módosítani a francia növekedési prognózist az idei évre, mely jelenleg 1,1 százalékos. A jegybankár üzenete egybecseng az EKB korábbi, hivatalos kommunikációjával is, mely szerint most már fiskális oldalról kellene támogatni az eurózóna gazdaságát, ez a vélekedés a járvánnyal csak erősödött a jegybankárok között.
Jól megy a Duna House-nak
S akkor azért a végére egy jó hír. Az ingatlanközvetítő cég árbevétele tavaly tovább emelkedett, amelyen a 2018-asnál 28 százalékkal magasabb profitot ért el. Ebből a vállalat részvényenként 130 forintos osztalékot fizethet.