Az európai tőzsdeindexek vegyesen teljesítenek hétfőn, Németországban 0,4 százalékkal emelkedik, Franciaországban ugyanilyen mértékben süllyed, Londonban stagnál a mutató. Azért Európa-szerte inkább a pluszok vannak túlsúlyban, és az amerikai határidős indexek is feljebb mennek. Kiábrándító európai beszerzésimenedzser-indexek érkeztek reggel.
A heti makroesemények közé tartozik csütörtökön az USA GDP-adatának közzététele, az ottani munkanélküli kérelmek száma és Jerome Powell Fed-elnök beszéde. Pénteken pedig az amerikai PCE (személyes fogyasztási kiadások) inflációs adat következik. Az Apollo Global Management ötmilliárd dolláros befektetést ajánlott fel az Intel chipgyártóban. Az amerikai képviselőház republikánus képviselői bemutattak egy tervet, amely három hónapig fenntartaná a kormányzat finanszírozását, és elkerülné a részleges leállást.
A BUX index 0,2 százalékkal esik, ennyivel megy le az OTP Bank is. A Mol 0,9 százalékkal felfelé, a Richter és a Telekom 0,6-0,6 százalékkal lefelé tart. Változott a BUX-kosár, kikerült belőle a BIF, figyelmeztetést kapott a PannErgy, új részvénysorozat pedig nem került bele.
A dollár miatt gyengül a forint?
A kiábrándító európai beszerzésimenedzser-indexek hatására lefelé vette az irányt az euró-dollárárfolyam (vagyis erősödött a dollár). Ettől valószínűleg nem függetlenül emelkedik az euró ára is, 394,50-re, ami 1,3 forinttal magasabb a péntek estinél.
Az arany csúcsközelben áll, 2622 (határidős piacon 2647) dolláron. Az olaj 0,3, az európai földgáz 1,6 százalékkal drágul.
Jön a hazai kamatdöntés
Kedden tartja szeptemberi kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ahol az alapkamat további 25 bázispontos csökkentéséről dönthet a Monetáris Tanács az elemzői várakozások szerint. A forint szempontjából is fontos esemény lehet tehát a holnapi (azaz keddi - a szerk.) döntés, és az azt követő háttérbeszélgetés – írta a K&H Értékpapír.
Nagyobb erősödést mutatott a forint az euróval szemben pénteken, az EURHUF árfolyam így már az 50 napos mozgóátlagot is letörte. Ezzel 393 közelébe süllyedt vissza a devizapár, ami kéthetes mélypontot jelent.
A kockázatvállalási kedv visszatérése a nemzetközi piacokon láthatóan a forintnak is kedvező volt, ezt pedig a gyengélkedő dollár tovább támogatta.
Rugóra jár a forint?
“A múlt hétig olyan volt a forint árfolyama, mintha egy rugó végén üldögélne” – írja Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzõjének kommentárja.
Ha nagyon kihúzták az EURHUF árfolyamát lefelé (azaz erősödött a forint), akkor növekedett a kamatvágás valószínűsége, ha pedig 400 felé járt (volna), akkor csökkent.
Úgy tűnik, hogy az MNB-nek sikerül(t) elérnie a fő feladataként megfogalmazott árstabilitást. Már a Fed sem fél igazán az inflációtól, ami az MNB-nek is segítség a kamatcsökkentésben. Ezért a 24 elemző (köztük az Erste is) egyöntetűen 25 bázispontos alapkamat-csökkentést vár kedden (6,5 százalékra).
Minden rendben a magyar gazdaságban?
A piaci szereplők az év végére már hat százalékos alapkamatot, egy év múlva pedig már öt százalékot áraznak – írja az elemző. Az inflációs várakozás idénre négy, jövőre pedig már 3,6 százalékon áll, és 2025-ben a gazdaság is három százalék fölötti növekedést mutathat.
Vagyis majdnem minden rendben van, kivéve a költségvetést.
A mai forintgyengülés valószínűleg már a holnapi várható kamatdöntésnek tudható be. Így ha a lépés a vártnak megfelelő, a döntés után valószínűleg már nem lesz komolyabb mozgás – véli a szakember.
Kamala Harris új terveket jelent be
Új gazdasági javaslatokkal szólítaná meg a bizonytalan szavazókat Kamala Harris. A terveket várhatóan a hét közepén, Pittsburghben fogja bejelenteni – írtuk az Equilor Befektetési Zrt. nyomán. A javaslatok lényege, hogy segítsék az amerikaiakat a vagyongyarapodásban, és gazdasági ösztönzőket határozzanak meg a vállalkozások számára, hogy segítsék ezt a célt.
Harris miatt ugrottak a kriptók
Vasárnap késő este megindult a főbb kriptovaluták árfolyama, miután Kamala Harris demokrata elnökjelölt “végre megtörte a csendet”, és először szólalt meg nyilvánosan a témában. Támogatásáról biztosította az iparágat, miközben hangsúlyozta a fogyasztóvédelmet is.
Együtt fogunk működni, hogy befektessünk Amerika versenyképességébe, jövőjébe. Ösztönözni fogjuk az olyan innovatív technológiákat, mint a mesterséges intelligencia és a digitális eszközök – mondta egy adománygyűjtésen.
Az iparág eddig azt találgatta, hogy Harris vajon másképp áll-e hozzá a kriptóhoz, mint Joe Biden elnök, aki sokak szerint barátságtalan az ágazattal szemben, és akinek az elnöksége alatt a hatóságok valósággal üldözték a szektort. A kriptó már a nyár elején kampánytémává vált, amikor a republikánusok kijelentették, hogy felkarolják az ügyet, Donald Trumppal az élen.
A választás felhajtja a bitcoin árát?
A következő, a közösségi médiában terjedő grafikon szerint az amerikai választási évek végén alaposan megindult a bitcoin árfolyama – legalábbis az utóbbi két alkalommal.
A 2012-es választási év nem szerepel az ábrán, abban az időben még alig beszélhetünk piacról és megbízható árfolyaminformációkról, és sok rendszer nem is mutatja. De azért kideríthető, hogy annak az évnek az elején a bitcoin hozzávetőleg öt dollár körül mozgott, az év szeptemberében 11-12 dollár, decemberben pedig 13,5 dollár körül. A jelenség azonban lehet véletlen is, hiszen a bitcoin az évek többségében emelkedett, a hosszú távú tendencia is növekvő.
A melegtől szenved a Pannergy
Alacsonyabb fűtési potenciállal szembesült a Pannergy az enyhébb időjárás miatt. A félév során átlag alatti hőértékesítést tapasztalt, így a bázisidőszaktól és az időszakos tervtől is elmaradt – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Ennek, valamint az alacsonyabb hatósági hőárak következtében a konszolidált árbevétel éves alapon 32 százalékkal csökkent, 4,14 milliárd forintra. Az EBITDA 16 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszak számaitól. A cég 698 millió forintos konszolidált nettó nyereséget ért el.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.