Az európai indexek többsége némi mínuszban van szerdán, a Stoxx 600 mutató 0,3 százalékkal megy le. A keddi szép amerikai rali lényegében azzal magyarázható, hogy a hétfői kereskedési szünnap miatt az ottani részvénypiacok egy nap csúszással reagáltak az európai vámokra vonatkozó jó hírekre. Szerdán már az amerikai tőzsdei határidős indexek is 2-3 ezrelékkel esnek az Nvidia kulcsfontosságú eredményei előtt.
A Stellantis új vezérigazgatót nevezett ki, egy rosszul fogadott japán kötvényaukció pedig aggodalmakat keltett a japán hitelpapírok iránti kereslettel kapcsolatban. Javult az amerikai fogyasztók hangulata a keddi adat szerint, Donald Trump elnök pozitívan nyilatkozott az EU-val folytatott tárgyalásokról, de a bizonytalanságra hívták fel a figyelmet az EKB jegybankárai.
A BUX index 0,2 százalékkal esik, miközben az OTP 0,9 százalékkal javít, a Mol, a Richter és a Telekom pedig fél százalék körüli esést mutat. A Magyar Telekom folytatta sajátrészvény-visszavásárlási programját, május 27-én 185 ezer darab papírt vásárolt fel 1758,19 forintos átlagáron.
Erősödik az arany, az ezüst és a kőolaj, kissé esik az európai földgáz.
Kifejezetten stabil a forint
Az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatokon az MNB kedden. Az euró szerdán délelőtt is 403,60 forint, nem mozdult el az előző estéhez képest. A keddi kamatdöntés előtt gyengült, utána erősödött a forint, összességében azonban alig változott a héten. Jellemzően egy szűk sávban maradt az euró, 403,40 és 404,60 között.
Hány forintos euró kéne a kamatcsökkentéshez?
A mostani kilátások szerint a szeptemberi MNB-ülés tartogathat izgalmakat – kommentálta Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője.
A kamatcsökkentéshez inkább 395 forint vagy az alatti euróárfolyam adhatna muníciót – véli.
Nagy János, az Erste Bank elemzője is egy-két kamatcsökkentésre lát esélyt az év végén. Ő azt emelte ki, hogy az MNB szerint az éves inflációs index a következő hónapokban a toleranciasáv felső széle közelében alakulhat. Az inflációs kilátásokat „jellemzően felfelé mutató kockázatok övezik”. Bővebben lásd:
Ezért mentek fel a tőzsdék
Végéhez közelít az első negyedéves gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban, az S&P 500-as vállalatok több, mint 96 százaléka már beszámolt az eredményéről – írja az Erste Befektetési Zrt. A Trump-féle vámok akkor még nem voltak ismertek, így a vállalatok eredményét még nem befolyásolhatták érdemben.
Összességében 12,9 százalékos profitnövekedést láthattunk a tavalyi év azonos időszakával összevetve, ami kifejezetten erőteljesnek mondható, az előzetes várakozás csak hét százalék körül volt.
A jó eredményeknek is köszönhető, hogy az április eleji bezuhanást azóta nemhogy ledolgozta az S&P 500 index, de még magasabbra is emelkedett, mint ahol a Trump-féle vámok bejelentése előtt járt.
Este jöhet a nagy durranás
Az értékeltség ugyanakkor óvatosságra int, a 12 hónapos előremutató P/E ráta 21,1, ami magasabb az öt és tíz éves átlagnál – véli a brókercég.
Az egyik legnagyobb durranásnak ígérkező jelentés pedig még hátra van, szerda este, az amerikai tőzsdék zárása után lép színre az Nvidia.
Trump mások milliárdjait költi bitcoinra
Donald Trump elnök nemcsak a vámháborúban kaotikus, köpönyegforgató, hanem a kriptók terén is. A Financial Times megírta, hogy cége, a Trump Media Group hárommilliárd dollárt gyűjtene össze kriptovaluta-vásárlásokra. A cég ezt először letagadta, sőt sértegette az újságírókat, akik szerintük buták.
Azután egy nap múlva kiadtak egy sajtóközleményt, amelyben elismerték, hogy 2,5 milliárd dollár értékű tőkét akarnak bevonni, egymilliárdot átváltható kötvények, másfél milliárdot részvények formájában. Az ajánlattal csak ötven kiválasztott intézményi befektető élhet, május 29-ig. A társaság a bevételt egy bitcoin-tartalék létrehozására kívánja felhasználni.
- A lépés… egyike azon számos módszernek, többek között a lehetséges fúziók és felvásárlások révén, amelyekkel a társaság célja, hogy kiterjessze hatókörét az egész America First gazdaságban.
- A bitcoint a pénzügyi szabadság csúcseszközének tekintjük, és a Trump Media a kriptovalutát a vagyona fontos részeként tartja – írták.
Az amerikai kormányzat feldicséri a kriptót
Donald Trump Jr., Donald Trump amerikai elnök fia a Bitcoin 2025 konferencián a szólásszabadság, a kriptovaluták, a Bitcoin és a blokklánc-technológiák közötti „természetes kapcsolatokat” dicsérte. Méltatta a Trump Media fent említett bitcoin-vásárlását is. Szerinte a bitcoin-árfolyam nagy emelkedést mutat majd, “a Holdba megy”.
Hihetetlen lehetőség, hogy megragadjuk azt, ami szerintem a pénzügyek jövője lesz – mondta az ifjabb Trump.
David Sacks, az Egyesült Államok Fehér Házának mesterségesintelligencia- és blokklánc-megbízottja, a „kriptócár” a kriptovalutákat szintén a „jövő pénzügyi rendszerének” nevezte.
Amerikának amerikai blokklácokat
Sacks szerint az Egyesült Államok nem szeretné, ha a kriptovalutákhoz kapcsolódó innovációkat offshore-cégekben végeznék, azt akarják, hogy „ez a pénzügyi forradalom az Egyesült Államokban történjen”. A kriptovaluta-piac már eléggé kiábrándulhatott Trumpékból, mert keveset reagált, az árfolyamok viszonylag csendesen, szűk sávban mozognak a héten.
Emellett Elon Musk megerősítette, hogy hamarosan elindul az „X Money” nevű fizetési és banki szolgáltatás az X-en (Twitteren). A Circle stabilérme-óriás pedig benyújtotta tőzsdei bevezetés iránti kérelmét a New York-i tőzsdére, 24 millió A osztályú részvényt kínál fel. A részvények ára várhatóan 24 és 26 dollár között lesz.
Nagyot ugrott az acélgyár
A CNBC értesülései szerint 55 dolláros árfolyamon vásárolhatja fel a US Steel-t a japán Nippon Steel. Az évek óta húzódó felvásárlási folyamat tehát hamarosan lezárulhat, ami sokáig szabályozói okokból állt. Ebben hozott nagy fordulatot Donald Trump múlt pénteki döntése, aki rábólintott az acélóriás értékesítésére – foglalta össze a K&H Értékpapír.
A hírekre reagálva pénteken több mint 20 százalékot emelkedett a US Steel árfolyama, de a tegnapi kereskedést is kisebb pluszban zárta.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.