A szerdai szép emelkedés után csütörtökön a főbb európai tőzsdeindexek megint valamivel egy százalék feletti mínuszban vannak. Az amerikai határidős indexeknél pedig vegyes a kép, a technológiai részvények Nasdaq indexe felfelé, az ipari részvények Dow Jones mutatója pedig lefelé megy, ami vegyes nyitásra utal a Wall Street-en.
Szerdán vegyes hírek jöttek, hiszen az USA inflációs adata jó lett, a Federal Reserve viszont azt jelezte, hogy idén várhatóan kevesebb kamatcsökkentést hajt végre, mint amire korábban számítottak. A Tesla nyilvánosságra hozza az Elon Musk vezérigazgató hatalmas, 56 milliárd dolláros kompenzációs megállapodásáról szóló részvényesi szavazás eredményét. A Broadcom részvényei pedig megugrottak a zárás utáni kereskedésben, miután a félvezetőgyártó megemelte a mesterségesintelligencia-chipjeinek értékesítésére vonatkozó előrejelzését.
Idehaza a BUX index megint felültejesítő, 0,3 százalékkal emelkedik, az OTP 0,4, az Opus 1,6 százalékkal megy fel. A Magyar Telekom ugyanakkor 0,3, a Mol pedig 0,2 százalékos mínuszban van. Az euró/forint közelít a 396-hoz, pedig reggel még 395 alatt is előfordult az euró. A kőolaj egy százalék körüli mínuszban van, az európai földgáz árfolyama viszont 2,7 százalékkal emelkedik. Jobbára csökken az ipari fémek árfolyama, egy százalékkal esik az arany és hárommal az ezüst.
A forint mozgatja az MNB-t?
Az amerikai inflációs adatot követő dollárgyengülés hatására a forint kisebb erőre tudott szert tenni, de ez a lendület nem tartott sokáig – írta a K&H Értékpapír. Így az EURHUF visszatért 395 fölé, a piaci szereplők pedig azt figyelhetik, hogy a korábban többször is védelmet biztosító 396-os szint megint gátat tud-e szabni a forintgyengülésnek.
Fentebb a 400 körüli szintek akaszthatják meg az EURHUF emelkedését, a devizapár idei csúcsszintje is éppen ez alatt található.
A gyengébb forint a jövő hét kedden esedékes MNB kamatdöntés miatt is érdekes lehet, hiszen “akár ez is döntő tényező lehet abban, hogy 25 vagy 50 bázispontos vágást hajt végre a jegybank” – teszik hozzá.
Mitől kezdett száguldani a részvénypiac szerdán?
A legfrissebb amerikai inflációs adatokat követően szerda délután megindultak a részvényárfolyamok az USA-ban és másutt is, a Fed kamatdöntése előtt, miközben az amerikai állampapírok hozamai csökkentek. Egyik hónapról a másikra ugyanis nem változtak az árak az USA-ban.
A közgazdászok által figyelt májusi egyhavi maginfláció 0,2 százalék volt, ami elmaradt a 0,3 százalékos előrejelzéstől. A fogyasztói árindex éves szinten 3,3 százalék lett, szintén alatta a az előző havi és egyben májusra is prognosztizált 3,4 százaléknak. Az éves maginfláció 3,4 százalék volt, ugyancsak a 3,6 százalékos konszenzus alatt. A Capital Economics elemzői szerint a Fed által preferált mérőszám, a “core PCE” (fogyasztói kiadások maginflációs mutatója) alig nőtt, így
ez volt az első olyan hónap ebben az évben, amikor a két százalékos jegybanki cél alatti értéket mutatott.
Powell nem hozott megnyugvást
Az amerikai jegybank nem változtatott a jelenlegi kamatokon, ami megfelelt a piaci várakozásoknak. Az már váratlanabb volt, hogy a jegybankárok többsége legfeljebb egy kamatvágást vár az idei évre, miközben márciusban még három 25 bázispontos csökkentéséről volt szó – írta az Erste Befektetési Zrt.
Cserébe viszont a jövőre az eddig jelzett három helyett négy alkalommal csökkenthetnek.
A jegybank várakozásai nem változtak a gazdasági növekedéssel és a munkanélküliséggel kapcsolatban, azonban az inflációs előrejelzése feljebb tolódott. Jerome Powell jegybankelnök kiemelte, hogy még több jó inflációs adatra van szükség ahhoz, hogy hozzányúljanak a kamatokhoz. Ha viszont a következő hónapokban biztató számok érkeznek, akkor egynél több kamatvágásra is sor kerülhet.
Lanyha olajkereslet várható?
A szerdán közzétett amerikai kormányzati adatok azt mutatták, hogy az olajkészletek váratlanul 3,7 millió hordóval nőttek június első hetében, szemben az 1,2 millió hordós csökkenésre vonatkozó várakozásokkal. A feldolgozott termékek készletei is megugrottak, ami szintén erősítette azokat az aggodalmakat, hogy az üzemanyag-kereslet nem élénkül meg a várt módon a nyári szezonban.
Emellett a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) havi jelentésében napi százezer hordóval 960 ezer hordóra csökkentette a kereslet 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Megrángatták a bitcoint
A kriptovaluták árfolyamát is alaposan megmozgatták szerdán a különböző hírek. Először a jó inflációs adatra emelkedés volt megfigyelhető, majd a Fed nyilatkozatai után inkább visszaesés. Így 24 óra leforgása alatt a bitcoin árfolyama végül alig mozgott, 67 500 dollár körül jár, az ether pedig 0,7 százalékkal esett, 3500 alá.
Az izgalmak hatására 200 millió dollár távozott a Bitcoin ETF-ekből is, és nem kevés, nagy kockázatot vállaló határidős, származékos kereskedőt is likvidáltak.
Már 200 millió Binance-felhasználó
Richard Teng, a Binance vezérigazgatója szerint a kriptoeszközöket gyorsuló ütemben fogadja be a pénzpiac. Ezt többek között az is bizonyítja, hogy 2021-ben még 50 millió volt a Binance regisztrált felhasználóinak a száma, a múlt héten viszont már átlépte a 200 milliót. Ez a Föld népességének valamivel több, mint két és fél százaléka.
A világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance vezetője szerint a trendek alapján, összevetve azokat az “innovációk adoptációjának elméletével” nem vagyunk nagyon messze a milliárdos felhasználói számtól sem.
(A Binance messze a legnagyobb forgalmú piacvezető, amihez azonban egyes konkurensei csődje is hozzájárult – a szerk.)
Hatalmas büntetést fizetnek a károkozók
A 2022 tavaszi hatalmas Terra (LUNA) összeomlás kapcsán, ami az egész kriptópiacot megrázta és súlyos következményekkel járt, a Terraform Labs nevű cég beleegyezett, hogy 4,5 milliárd dollárt fizessen különböző büntetési tételekre a SEC-nek. (Az amerikai tőzsdefelügyeletnek.) Valamint a továbbiakban lényegében távol kell maradnia a kriptovaluták piacától.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.