Remek a hangulat a nyugat-európai tőzsdéken, a német index 1, a francia 1,4, a brit 0,2 százalékkal emelkedik. Ebben szerepet játszik, hogy a kedd esti zárás jó volt az USA-ban, és szerdán is pluszban állnak az amerikai határidős indexek. Eközben a vártnak nagyjából megfelelő beszerzésimenedzser-indexek jöttek az EU-ból és kedvezőek Japánból is.
A záporozó gyorsjelentések a hét egyik legfőbb témája, jó számok érkeztek például a holland ASML csipgyártó vagy az easyJet légitársaság tollából, az USA-ban pedig a Procter & Gamble-től és a Verizontól. Kedvezni szokott a részvényeknek az is, hogy a dollár esik, szerdán mintegy fél százalékkal, így az EUR/USD 1,09 fölé ért.
A BUX index minimális pluszban van, az OTP 0,7 százalékos esését a Richter 0,6 és a Mol 0,4 százalékos emelkedése kompenzálja. A Telekom 0,7, az Opus 2,2 százalékkal drágul. Az euró/forint 386,20, ugyanott van, ahol kedd este, de szerda reggel volt 385 is. Az európai földgáz 2,5 százalékkal drágul, ezzel együtt is meglehetősen alacsony szinten áll.
Mitől gyengélkedik a forint?
A múlt héten kezdődött gyengülési hullám folytatódott kedden is, 386 forint felett zárt az euró. A piac továbbra is aggódik a jövő keddi, belengetett agresszívabb hazai kamatvágás miatt – írja az Erste Befektetési Zrt. Virág Barnabás jegybanki alelnök múlt heti kommentárja után a száz bázispontos vágás tűnik valószínűbbnek, ugyanakkor, ha az euró/forint 390 fölé menne, az vélhetően komolyan elgondolkoztatná a Monetáris Tanácsot egy esetleges óvatosabb lépést illetően.
Másrészt a kormányzattól jövő, kevésbé piacbarát intézkedésötletek sem segítenek a magyar devizának.
Harmadrészt a dollár keddi erősödése is jelentős ellenszelet jelentett a hazai fizetőeszköznek – írta a brókercég.
Szigorúbb fellépés Magyarországgal szemben?
A Bloomberg értesülései szerint több európai uniós vezető is szigorúbb fellépést vizionált Magyarországgal szemben, amennyiben az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós támogatásról szóló szavazást blokkolná a magyar fél – ezzel magyarázza a forint gyengülését a K&H Értékpapír. Emellett nem segített az utóbbi napokban újra erősödő dollár – említik meg ők is.
A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntésére jövő hét keddig kell várnunk, addig is az EU-s források körüli hírek mozgathatják meg a forint piacát.
Rekordok a Netflixnél
Gyorsjelentése szerint a Netflix a negyedik negyedévben előfizetői rekordot ért el, amit a “The Crown” és a “The Killer” műsorok tápláltak. A vállalat jelentése szerint 13,1 millió előfizetővel bővült (260 millióra), ami minden idők legnagyobb negyedéves előfizetőszám-növekedése volt. Jelentősen meghaladta a 8,97 milliós prognózist – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A részvény tíz százalékos pluszban van a nyitás előtti kereskedésben.
A vállalat 2,11 dolláros részvényenkénti eredményt jelentett, ami viszont elmaradt a 2,22 dolláros becsléstől. Az árbevétel is felülmúlta az előrejelzéseket.
A streaming-óriás egészséges, két számjegyű bevételnövekedést vár a 2024-es teljes évre is. A növekedés a saját gyártású műsorainak köszönhető, de a licenszelt műsorok iránti érdeklődés is erős volt. Idén akár 17 milliárd dollárt is köthetnek tartalomfejlesztésre.
Teletömik intelligenciával a telefonját
Az Apple titokban generatív AI- (mesterségesintelligencia-) kapacitást épít ki. Egy sor felvásárlást, munkaerő-felvételt és hardverfrissítést hajt végre, amelyek valószínűsíthető célja, hogy az AI bekerüljön az iPhone-ok következő generációjába – írja az Equilor.
Az iPhone-gyártó a rivális nagy techcégeknél is aktívabb volt az AI startupok felvásárlásában, 2017 eleje óta 21-et kebelezett be – derül ki a PitchBook kutatásából. A Morgan Stanley kutatási jegyzete szerint az Apple AI-álláshirdetéseinek közel felében már szerepel a "Deep Learning" kifejezés, amely a generatív AI-t működtető algoritmusokra vonatkozik. (A generatív AI képeket, videókat és más tartalmakat állít elő, “generál” automatikusan – a szerk.)
Az Apple eddig jellemzően titkolózott a mesterséges intelligenciával kapcsolatos terveivel kapcsolatban.
Mitől estek a kriptovaluták?
Szerdán a bitcoin ismét emelkedik két százalékkal, és újra a 40 ezres határt ostromolja. Az eddigi áresésnek a sajtó szerint három fontos oka lehetett:
- Az FTX felszámolója több mint egymilliárd dollár értékű GBTC-t (ezen keresztül közvetve bitcoint) dobott piacra (de már elfogyott a készlete).
- Likvidálták a tőkeáttételes pozíciókat, amelyeket nem tudtak finanszírozni a tulajdonosaik (ez szinte minden esésben visszatérő motívum).
- Az amerikai részvények most nagyobb figyelmet kapnak, az indexek új és új történelmi csúcsokra törnek, ráadásul itt a jelentési szezon.
Szépen nő a kriptósok száma
A kriptovaluta-tulajdonosok száma 2023-ban 34 százalékkal nőtt. Ugyanis 2023 januárjában mintegy 432 millió felhasználó rendelkezett ilyen digitális eszközökkel, az év végére pedig ez a szám 580 millióra emelkedett – írja a Crypto.com jelentése. Az írás szerint a felhasználók mintegy 51 százaléka inkább Bitcoinba fektetett be.
Befektetés – órákba?
Ritkán olvasni olyan ritka befektetési-gyűjtési ágakról, mint az órák. Hatalmasat esett az órák piaca a Concorde Értékpapír blogja szerint, miután 2020-ban a Covid nyomán, a pénznyomtatás hatására és a kockázati étvágy növekedése miatt soha nem látott drágulás volt.
Nem volt ritka, hogy a listaár kétszeresén forgott az adott használt darab. Igaz volt ez a Rolex, az AP vagy akár a Patek Philippe modelljeire is.
A WA50 Index az 50 legkeresettebb modell árfolyamának alakulását mutatja. Ahogy a tőzsdeindexek, a WA50 is 2022 tavaszán tetőzött, de azóta szinte folyamatosan esett, mostanra 40 százalékkal ér kevesebbet. A második félévben élénkülés is jöhet, a fordulat azonban csak 2025-ben várható – írja a blog.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.