Vegyesen zárták a keddi napot a vezető amerikai tőzsdeindxek. Míg a Dow Jones 0,67, az S&P 500-as 0,21 százalékkal esett, addig a Nasdaq Composite 0,51 százalékkal emelkedett.
A ma reggel elsőként kinyitott ázsiai börzék viszont már egyöntetűen szárnyaltak, a legjobban, 0,86 százalékkal a hongkongi index erősödött, a sanghaji 0,76 százalékkal, a tokiói 0,33 százalékkal.
Európában árnyaltabb volt a kép: délelőtt 10 óra magasságában a frankfurti DAX 0,58, a párizsi CAC40 0,53 százalékos pluszban állt, a londoni FTSE viszont 0,08 százalékos mínuszban.
A BUX is izmosodott, közel 0,4 százalékkal, a Mol 0,6 és az OTP Bank 0,5 százalékos emelkedésének köszönhetően, miközben a másik két blue chip, a Magyar Telekom és a Richter stagnált.
Friss árfolyamokat itt talál >>
A világpiaci kőolajárak lefelé tartottak, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) jegyzése 0,4 százalékkal, 47 dollár alá, míg a hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brenté 0,3 százalékkal, 50 dollár alá nézett be. Meglehet, ezzel magyarázható, hogy a még a múlt heti drágulás hatására mától 2-4 forinttal feljebb ment üzemanyagárak emelkedése a holtankoljak.hu mai közlése szerint egyelőre nem folytatódik.
A nemesfémekért is többet kell fizetni, az aranyért 0,15 százalékkal, 1873 dollárt, míg az ezüstért 0,57 százalékkal, 25,68 dollárt.
Tovább gyengül ugyanakkor a forint, az euróval szembeni árfolyama már 362 felett is járt kedd délután, s bár azt követően valamelyest erősödött, ma kora délelőtt még mindig a 362-es szint környékén mozgott.
„Az euró-forint mozgása kulcsfontosságú lehet a következő napokban, amennyiben tartósan a 362-es szint felett marad, további emelkedés jöhet. Ellenkező esetben azonban kisebb negatív korrekció várható. A dollár-forint emelkedését a 298-as szint megállította, most kisebb korrekció jöhet” – írja az Equilor Befektetési Zrt. a ma reggeli elemzésében.
Több börzén (így a budapestin) egyébként a mai lesz az utolsó kereskedési nap a héten, illetve a jövő héten is csonka kereskedési hétre kell készülni számos fontos piacon.
A határidős árfolyamok stagnáló ma délutáni nyitást jeleznek előre az amerikai tőzsdéken. A piacok még emésztgetik, mi lehet annak a hatása, hogy Donald Trump kilátásba helyezte, megvétózhatja a fiskális csomagot. Ez fordulat ahhoz képest, hogy a Fehér Ház szóvivője nemrég még azt mondta, hogy az elnök alá fogja írni a törvényjavaslatot. Trump érvelése szerint a javaslat nagyban különbözik attól, amire számított, ő nem 600 dolláros, hanem 2 ezer dolláros csekket szeretne a lakosságnak. Egy esetleges elnöki vétó az Equilor szerint kormányzati leálláshoz vezethet, mivel a megszavazott csomag tartalmazza a további kormányzati működéshez biztosított forrásokat is. Trump a 600 dolláros csekk mellett kifogásolta a külföldi országoknak, intézeteknek fizetendő forrásokat, támogatásokat is. Arra kérte a kongresszust, hogy a felesleges és pazarló elemektől tisztítsák meg a jogszabályt, ellenkező esetben már csak a következő adminisztráció fog fiskális ösztönzést végrehajtani. Hozzátette, hogy a következő adminisztrációt is lehet, hogy ő vezeti majd. Donald Trump tehát továbbra sem ismeri el a vereségét, Joe Biden beiktatására január 20-án kerül majd sor.
Tegnap egyébként vegyes adatok láttak napvilágot az Egyesült Államokban. A harmadik negyedéves amerikai GDP növekedése (33,4 százalék) enyhén jobb lett a vártnál, az évesített növekedés – a koronavírus-járvány miatt korántsem meglepő módon – viszont negyedéves alapon jelentős elmaradt a tavalyitól a szélsőségesen gyenge második negyedév következtében. A fogyasztói bizalmi adat pedig nem lett erős decemberre, az 97 helyett csak 88,6 pontot mutatott.
Bár kedvező hírek jöttek a Brexit feltételeiről folytatott tárgyalásokról, még mindig nem tudni, lesz-e megállapodás a britek és az EU között. Michael Barnier, az EU tárgyalóküldöttségének vezetője szerint közeledtek az álláspontok, ami fontos lenne a 2020. december 31-ei határidő miatt. A font valamelyest erősödött a dollárral szemben, 1,345 körül áll a devizapár árfolyama – hívja fel a figyelmet a KBC Equitas elemzése.
A hazai piacra két árfolyamhatással bíró hír érkezett. Arra, hogy Wáberer György visszavásárolja magát a nevét viselő cégbe, tegnap több mint 16 százalékot erősödött a részvény. A Richter viszont – mint arról fentebb már beszámoltunk – egyelőre nem mozdult arra a bejelentésre, hogy a hazai gyógyszercég tovább erősíti a Mithra-val meglévő partneri kapcsolatát.