Tegnap az amerikai tőzsdék szerény pluszban zártak, ma viszont Európában jelentősebb eséssel indul a nap. Frankfurt, Párizs és London indexe egy százalék körüli csökkenést mutat, és Varsó is beállt a sorba, pont egy százalékkal van lejjebb a vezető mutató.
A távol-keleti tőzsdék helyzete inkább aggasztó, a CSI 300 kínai index három, a hongkongi Hang Seng 4,4 százalékkal ment lejjebb. Folytatódik tehát az eladási nyomás, amit a kínai kommunista hatóságok ismételt fellépései, beavatkozásai váltottak ki különböző szektorokban.
Itthon a BUX index csak 0,4 százalékkal süllyed, az OTP 0,4, a Mol 0,6 és a Richter 0,2 százalékos esése mellett. A Morgan Stanley a korábbi 18 500 forintról 18 800 forintra emelte az OTP-re vonatkozó célárát, az ajánlás maradt felülsúlyozás. A részvény jelenlegi ára jóval alacsonyabb, 15 570 forint.
A forint újabb gyengüléssel készül az MNB ülésére, az euró 361,80, de volt 362 felett is délelőtt.
Mekkorát emel ma az MNB?
Ma kora délután ugyanis az MNB kamatdöntése következik, a várakozások szerint 15 vagy 30 bázisponttal emelhetnek a kamaton. A pontos mérték és a kapcsolódó kommunikáció függvényében ez a forintra erős hatást is gyakorolhat.
Az Equilor Befektetési Zrt. inkább 30 bázispontos emelésre számít.
Megítélésünk szerint a jelenlegi helyzetben, amikor a forint árfolyamát politikai feszültségek is gyengítik, mindenképpen erős jelzésre van szükség a monetáris politika irányából, mellyel a forint árfolyamát is sikerülne stabilizálni, ez pedig csökkenthetné az importált infláció mértékét is a következő időszakban.
Az Erste Befektetési Zrt. kommentárjában azt emeli ki, hogy
a korábbi nyilatkozatok alapján arra lehet számítani, hogy a ma bekövetkező kamatemelés mértéke lesz az irányadó az elkövetkező hónapokra nézve. Egyesek úgy gondolják, hogy a piac a forint árfolyamán keresztül próbál kikényszeríteni nagyobb lépésközt.
Árupiaci mozgások a Fed előtt
Az amerikai kávé árutőzsdei ára mintegy kilenc százalékkal emelkedett hétfőn, erős volt a réz is. Ma a kávé két százalékkal lefelé korrigál, közel három százalékkal emelkedik viszont a kakaó. Az olaj minimális pluszban, a réz mínuszban van.
Szerdán Fed-ülés lesz, ami után Jerome Powell elnök sajtótájékoztatót tart. Ha változás történik a kondíciókban vagy a kommunikációban, az az amerikai kamatokra, a dollárra és az árupiacokra, de a részvénypiacra is nagy hatással lehet,
Pénteken az eurózónából jönnek fontos adatok, mint infláció, GDP és munkanélküliség.
Remekelt a Lucid és a Tesla
Jelentett a Tesla hétfő este, egy sor pozitív meglepetést okozott. A széndioxid-kreditekből származó bevételeket kiszűrve is nyereséges lett – írja a KBC Equitas.
A tisztított EPS 1,45 dolláros lett, a várt 0,97 dollárt jócskán meghaladva. Rövid távon az austini és berlini termelés beindítására fókuszálhatnak, a Cybertruck gyártása pedig 2022-re csúszhat. A chipellátásban javulás látható, de kiszámíthatatlan a helyzet.
A Lucid Group (LCID) pedig tegnap forgott először a Nasdaq-on tőzsdei autógyártóként. (Speciális SPAC-ként, üres társaságként már tőzsdén volt az elődje, a cég most ezzel egyesült.) A részvény nap közben 10,6 százalékkal 26,83 dollárra ment fel, amit a sajtó nagy sikerként értékel.
A Lucid saját állítása szerint a Lucid Air modell a leggyorsabb, legnagyobb hatótávolságú és leghamarabb feltöltődő elektromos autó a piacon – de 70 ezer dollárnál kezdődik az ára (több mint 21 millió forint).
Jelent az ezer milliárdosok klubja
Az S&P 500 indexben már 23 százalékos súllyal szerepel az öt legnagyobb technológiai óriás, az Apple, a Microsoft, az Amazon, a Facebook és az Alphabet (Google). Ezek tőzsdei összértéke (kapitalizációja) egyenként meghaladja már az ezer milliárd (egybillió) dollárt – közli a Numbers By Barrons podcast.
Mindegyikük ezen a héten teszi közzé gyorsjelentését, ma az Apple, a Microsoft és az Alphabet, holnap az Amazon, csütörtökön pedig a Facebook.
Cáfolt az Amazon, visszapattant a bitcoin
Tegnap a 40 ezer dolláros határt is átlépte a bitcoin árfolyama, 40 500 dolláros csúccsal, ami mintegy hat hete nem látott szint. Ezt azonban nem sokáig tudta tartani, visszapattant onnét és mára visszasüllyedt 37 ezer környékére. Egy hét alatt ez is 24 százalékos plusz. Az ether 2200 dollár.
A jó hírek közé tartozik, hogy a Robinhood kijelentette, új kriptodeviza-szolgáltatások bevezetésére készül. A Goldman Sachs pedig DeFi (decentralizált pénzügyi) tárgyú ETF-et (tőzsdén kereskedett alapot) hozna létre.
A rossz hír szerint, ami az árfolyamokat nyomasztja, az Amazon tagadta, hogy a kriptodevizák elfogadására készülne. Annak ellenére, hogy keresnek kriptodeviza-szakembert a céghez. Ugyanakkor új pletyka is van, eszerint inkább saját digitális fizetőeszközt készül bevezetni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.