Jelentősebb, egy százalék körüli mínuszban vannak az európai tőzsdeindexek, miután a német politikai válság erősödni látszik, és Németországban februárban előrehozott választásokat tarthatnak. Az amerikai határidős részvényindexek viszont enyhe mínuszból kis pluszba mentek át. Az elnökválasztás utáni új amerikai kormányzat lépéseinek latolgatása mellett a gyorsjelentésekre is újra jut némi figyelem.
Napról napra új történelmi rekordokat értek el az amerikai indexek a választás óta, de a BUX is. Indexünk hétfőn áttörte a 77 ezer pontot, és kedden is tovább szárnyal. Az OTP árfolyama sem állt meg a 20 ezer forintos szint áttörése után, és már 20 300 felett jár, újabb egy százalékos ugrással. Ennek köszönhető a BUX negyed százalékos emelkedése is, miközben a Mol és a gyorsjelentést publikáló Richter egyaránt 0,4 százalékkal süllyed.
Az euró 409,70, mintegy 80 fillérrel van a hétfő estihez képest, de kedd reggel is volt rövid ideig 411 felett, ahogy hétfő délután is. Gyengeségét az elemzők a dollár erejével, a feltörekvő piaci devizák általános gyengeségével magyarázzák elsősorban. Esnek a nemesfémek is, kissé olcsóbb lett a földgáz, míg erősödik az olaj.
Biztos, hogy kellemes meglepetés a hazai infláció?
A várt jelentősebb változás ellenére mindössze 0,1 százalékkal nőttek havi szinten a fogyasztói árak októberben, így az éves inflációs index is a vártnál jóval kevésbé gyorsult, 3,2 százalékra az előző havi 3 százalékról.
Ezzel érdemben alacsonyabb lett az általunk várt 3,7 százaléknál, illetve a 3,5 százalék körüli piaci konszenzusnál – írta Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője.
Kedvező az is, hogy a maginfláció havi szinten nem változott, éves összehasonlításban pedig 4,5 százalékra lassult. A nagy pozitív meglepetés egyébként a szolgáltatások felől érkezett, amelyek árai havi szinten 0,9 százalékkal csökkentek. De „némileg árnyalja a képet”, hogy a vártnál visszafogottabb áremelkedés
a gazdaság általánosan gyenge állapotát is jelezheti.
Újabb adót fizethet a Mol?
A szlovák kormány törvénytervezete alapján a Mol szlovákiai leányvállalata, a Slovnaft szolidaritási adót fizethet a 2024-es eredménye után. Ennek mértéke elérheti a 150-200 millió dollárt (ami 70-90 forint részvényenként), az adózott eredmény 10-13 százalékát.
Ezzel kapcsolatban hivatalos kormánydöntés még nincs, csak tervezetek vannak, de lehetséges kockázatként negatív hír – írta a K&H Értékpapír.
Elmaradt a várttól a Richter
A Richter árbevétele 216,7 milliárd forint lett, ami 14,9 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. Az üzemi eredmény 29,0 százalékkal 63,7 milliárd forintra nőtt, de a gyenge forint hatására kialakuló árfolyamveszteség miatt a pénzügyi eredmény gyenge lett. Így a nettó eredmény 32,1 százalékkal 37,1 milliárd forintra esett, ami messze elmarad a piaci konszenzustól, de az Erste kevésbé optimista várakozásától is – írta az Erste Befektetési Zrt.
Két számjegyű növekedéssel vigasztalódhatnak a részvényesek
Vegyes számok jöttek a Richtertől, nem minden soron hozta a várakozást a jelentés – írta a K&H Értékpapír is. A növekedési ütem 15 százalékos volt éves alapon, ami alapvetően nem rossz eredmény, ugyanakkor a marzsok tekintetében már a várakozásoktól elmaradó számok érkeztek.
Az első három negyedév alapján azért így is 45 százalékkal nőtt az EPS eredmény, továbbá a fundamentumokat jól tükröző tisztított EBIT is közel 20 százalékkal erősödött – tették hozzá.
Két számjegyű növekedést produkált a Richter több üzletágban is – találta meg a pozitívumot a jelentésben az Equilor Befektetési Zrt. is.
Valósággal robbant a bitcoin ára
Az első számú kriptodeviza hétfő este 11 százalék körüli pluszban is volt, és az árfolyam 89 250 dollár fölött tetőzött. Még az optimistább kriptovaluta-rajongókat is meglepte az emelkedés mértéke, akik legkorábban év végére, de inkább a jövő év elejére számítottak hasonló értékekre. Most mindenki azt találgatja, mikor éri el az ár a százezer dolláros álomhatárt.
Az emelkedés fő kiváltó oka mindenképpen az “első kriptovaluta-párti amerikai elnök”, Donald Trump újraválasztása lehet. Ezt támogatta, hogy hatalmas tőkebeáramlást látunk a bitcoinra és etherre szóló amerikai ETF-ekben (tőzsdén kereskedett alapokban) is. Ezen kívül sok short (esésre játszó) pozíciót kényszerzárhattak az utóbbi napokban. (Ami újabb vételeket generál.)
Arany, bitcoin, ezüst
Bejárta a kriptovaluta-sajtót és az X-et az alábbi ábra, amely szerint a bitcoin piaci kapitalizációja (az összes kibocsátott bitcoin összértéke) meghaladja már az ezüstét is. Ezzel a nyolcadik legnagyobb értékű befektetési eszközzé lépett elő a képzeletbeli versenyben (nemrég a Facebook-tulajdonos Meta-t körözte le). Az aranytól azonban még nagyon messze van, annak kapitalizációja még körülbelül tízszeres.
A teljes kriptovaluta-piac pedig a hárombillió (háromezer milliárd) dolláros határt lépte át, ami pár éve még nagyon vad álomnak számított.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.