(Fotó: Wikimedia Commons) |
Nem is annyira a Fed kamatdöntése lehetett a tegnap esti amerikai esés mögött, hiszen az a vártnak megfelelő volt, hanem inkább a kommentárok, Jerome Powell elnök ezt követő beszéde. Ő ugyanis erősen hűtötte a további kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat.
Kerülni igyekeznek a látszatot, hogy egy kamatcsökkentési ciklus kezdetén vagyunk. Pedig a piacok eddig ezt várták, erre az évre további csökkentésekre számítottak. Becslések szerint 0,25 bázispontnyi (negyed százaléknyi) kamatcsökkentés árazódott ki tegnap a tőkepiacokon.
A Marketwatch “egy kis sokkhullámról” beszélt. Ma a tőzsdei árfolyamok magukhoz tértek, az amerikai indexek egy-másfél százalékos emelkedéssel szinte teljesen ledolgozták a tegnapi esést. De néhány fontos tőkepiaci termék árfolyama, hozama úgy tűnik, hosszabb távon megbicsaklott.
1. A dollár ereje
A magasabb kamat általában erősíti az adott devizát. Ha hihetünk Powellnek, és csekélyebb lesz a kamatcsökkentés a közeljövőben az eddig vártnál, az magyarázza az erősebb dollárt. A zöldhasú árfolyama – a DXY jelű dollárindex – több mint két éve nem látott csúcson van. Az euró/dollár pedig – szintén 2017 tavasza óta először – 1,1 alá esett.
A DX dollárindex (Grafikon: Tradingview.com) |
2. Gyenge a forint
Az euró/forint kedden már a 328 forintos szintet ostromolta. A Fed-döntés szerda este átmeneti forinterősödést okozott, 325,70-re ment le az árfolyam. Csütörtök este azonban már ismét 327,20-ra kúszott fel az árfolyam.
3. Nemesfémek alkonya?
Az arany és az ezüst, de a platina is csúnya esést mutatott be a Fed utáni órákban, 2-3 százalékkal estek. Azóta a részvényekhez hasonlóan ledolgozták az esés egy részét, de kérdés, hogyan tovább. A nemesfémek ez év legjobb befektetései közé tartoztak, jelentős részben éppen a kamatvárakozások miatt.
Lehet, hogy esedékes volt már egy korrekció az utóbbi hetek emelkedése után. Ám hosszabb távon az alacsony kamat, a negatív reálkamat a nemesfémek barátja, a magasabb kamat viszont az ellensége. Általában a dráguló dollár sem tesz nekik jót. Így lehet, hogy a további emelkedés elmarad, vagy lelassul.
4. Csak a bizonytalanság biztos?
Powell nyilatkozata, valamint az, hogy a Fed tanácsának egyes tagjai a kamatcsökkentés ellen szavaztak, elbizonytalaníthatta a befektetőket. A piac tegnap a Fed-döntés előtt mintegy 80 százalékban 25 bázispontos csökkentést várt. Szeptemberre már csak az elemzők 60 százaléka vár újabb lépést, októberre pedig nagyon megoszlanak a vélemények.
A félelem-indexnek nevezett VIX index tegnap hetek óta nem látott szintre ugrott, és ma is magasabban van, mint a hét elején. Lehet, hogy a következő hónapok nagyobb áringadozással telnek majd? Ráadásul közeleg a szeptember, amely az utóbbi években nagy átlagban a legrosszabb tőzsdei hónapnak bizonyult.
5. Kivéve a palládiumot
A palládium ma hat százalékos mínuszban van, ami szokatlan, ritka jelenség egyetlen nap alatt. Ebben lehet szerepe a többi nemesfémhez hasonló, kamat– és dollárvezérelt okoknak, de valószínűleg nem csak ezzel függ össze.
A palládium ára néhány év alatt megduplázódott az árutőzsdéken. Egy ideje azonban már nem volt képes új csúcsokra menni. Így az esés már régen érhet. Belejátszhatott ebbe a fő termelő Dél-Afrika gazdaságának gyengélkedése, a rand árfolyamesése.
Valamint az is, hogy a gépkocsik katalizátoraiban felhasznált palládium újra felhasználható. Minél többet építenek be, később annál többet nyernek ki a járművekből. Így az újrahasznosított és a bányászottnál olcsóbb fém kínálata a SeekingAlpha szerint egyre nő.
Tíz éves német államkötvények hozama (Grafikon: Tradingview.com) |
6. Újabb német kötvényrekord
Mínusz 0,466 százalék a német tíz éves államkötvények új történelmi hozamrekordja. Minden száz euróra évente 46,6 centet kellett tegnap este fizetnie annak, aki azt akarta, hogy a német államnál biztonságban legyen a pénze. Ez rövid távon nyilván elsősorban reakció a bizonytalanságra, a megugró volatilitásra, a tőkepiaci turbulenciára.
Az amerikai államkötvények hozama viszont a csökkenő kamatcsökkentési várakozás miatt megugrott. A két éves kötvényeké például 1,820 százalékról időlegesen 1,90 százalékig is felment.