Fotó: Reuters |
Joe Biden előretört a “szuperkedden”, a demokrata előválasztásnak az amerikai lakosság komoly hányadát érintő zsúfolt napján, ami nagyban hozzájárult a tőzsdék kedvező hangulatához. A piac úgy értékeli, hogy az ő esetleges elnöki győzelme lényegesen kisebb rossz lenne, mint Bernie Sandersé. Az utóbbi ugyanis a szélsőbal felé húz, és egyes ötletei durván piacellenesek.
Míg kedden a Fed rendkívüli kamatvágása inkább megijesztette a piacokat, szerdán így egészséges emelkedés bontakozott ki. Az amerikai indexek este hatkor 1,4-2,0 százalékos pluszban voltak. A legjobban az egészségbiztosításban érdekelt vállalatok részvényei mentek, 9-13 százalékkal. A befektetők némileg fellélegeztek Sanders reformtervei után, aki kötelező állami egészségügyet akar.
Az európai indexek valamivel kisebb pluszban zártak, a Stoxx 600 index 1,4 százalékkal emelkedett. A hazai BUX index azonban csak minimális, 0,1 százalékos pluszt tudott elérni. Bár az OTP, a Richter és a Magyar Telekom is elég jól húzott, a Mol csúnyán lehúzta az indexet 2,3 százalékos süllyedésével. A forint hajszálnyit gyengült kedd estéhez képest, 336,30 az euró.
Csúnyák az Opel és az Audi számai
Németországban új adatok érkeztek az autóeladásokról, ami Magyarországnak is fontos lehet. A németországi gyártók eladásai februárban tovább csökkennek. Az új regisztrációk száma 10,8 százalékkal esett alig 240 000-re – közölte az illetékes szövetségi hivatal (KBA) az N-TV.de szerint. Januárban a piac 7,3 százalékkal esett vissza, miután az autóipar tavaly rekordot ért el.
A leginkább teret veszítő német márkák februárban a Smart (mínusz 81,2 százalékkal), az Opel (mínusz 20,6 százalék) és az Audi (mínusz 20,3 százalék) voltak. A Volkswagen középen állt, 11,1 százalékos visszaeséssel. A legkevesebbet a BMW veszített (1,2 százalékot), valamint a Mercedes (mínusz 3,3 százalék).
Az elektromos autók tarolnak?
A Porsche 19,1 százalékkal még nőtt is korábbi önmagához képest. De igazi növekedést az újonnan regisztrált elektromos autók (plusz 75,8 százalék - 8154 darab) és a hibrid járművek (plusz 98,1 százalék - 30 ezer jármű) értek el.
Hozzá kell tenni, hogy a német gyárak tavaly év végi szép számainak megjelenésekor már sok elemző figyelmeztetett: Ezek nagyrészt a környezetvédelmi előírások januári szigorodása miatt következtek be. Így Németországban sokan előrehozták tervezett vásárlásaikat 2020-ról 2019-re. Ennek következtében pedig várható volt, hogy ez az év, főleg az eleje, visszaeséssel kezdődik majd.
Kilőtt a Daimler
Úgy látszik, ezt a piac is teljesen így gondolja, és beépülhetett már az árakba. Sőt alighanem több cégnél a várakozásoknál jobbak voltak az eladási adatok. Erre utal, hogy bár az általános tőzsdei hangulat is kedvező, a német autógyárak részvényeinek egy része ma felülteljesítő volt. Míg a DAX index 1,2 százalékkal ment fel, addig a Daimler 2,6, a BMW 1,8, a Porsche 1,7, a Volkswagen elsőbbségi részvénye pedig 1,0 százalékkal drágult.