Fotó: EPA / David Chang |
A tegnapi Trump-beszéd nem tartalmazott túl sok iránymutatást a várható gazdaságpolitikával kapcsolatban, és az új munkanélküliségi adat is csak néhány ezer fővel maradt el a várakozásoktól. Késő este Janet Yellen Fed-elnök mond ugyan egy beszédet egy rendezvényen, de kicsi az esélye, hogy ebben értékelhető piaci információ lesz. A piacok így a bizonytalanságra és hír nélküliségre jókora eséssel reagáltak, ami ennyi emelkedés után egyébként is várható volt már.
A Fiat Cryslert is megvádolták károsanyag-kibocsátással kapcsolatos csalással az USA-ban, Donald Trump meg a gyógyszeriparról mondott csúnyákat. A Fiat 16 százalékkal, a Stoxx 600 autóipari alindexe 2,8 százalékkal zuhant. A gyógyszeripari index azért csak 1,2 százalékkal, mert már tegnap este is volt egy kis ideje esni. A német index 1,1 százalékkal, a a francia 0,4 százalékkal esett, a brit szinten maradt, de csak fontban, a brit fizetőeszköz esett az euróhoz képest.
Itthon a BUX index sokáig pluszban mozgott, ám a végén elgyengült és minimális, hat pontos veszteséggel végzett. Igazából a Mol tartotta fent, mert 0,9 százalékkal 21 000 forintra emelkedett, a többi nagyobb részvény gyengült. A Richter 0,7 százalékkal 6403 forintra, az OTP 0,1 százalékkal 8760-ra, a Telekom 0,6 százalékkal 509-re csúszott le.
Az euró/forint 307,50 volt este, ez is 30 fillérrel alacsonyabb a szerdainál, de nap közben többször ostromolta a 307 forintot is. A dollár a Trump-beszéddel összefüggésben 0,8 százalékkal esett, a dollárindex (DXY) benézett 101 alá is.
A főbb amerikai részvényindexek este fél hétkor 0,5-0,7 százalékos mínuszban álltak, a
Az arany egy százalékhoz közeli emelkedés után hetek óta először átvitte az 1200 dolláros szintet, az ezüst is feljebb van. Az olaj két százalék körül drágul (a WTI 53,10, a Brent 56,20), elsősorban egy szaúd-arábiai kitermelési adat miatt. Az amerikai földgáz a hideg időjárás következtében öt százalékkal megy fel. Általában szinte minden árupiaci tőzsdei termék emelkedésben van, ami főleg a dollárgyengülés miatt lehet.
Jobb lehet a Richter negyedik negyedéves eredménye az erősödő rubelnek köszönhetően, mint ahogy arra korábban számítottak – nyilatkozta Bogsch Erik a Bloombergnek a KBC Equitas szerint. „A híresen konzervatív előrejelzésnél mi már eddig is jobb eredményeket vártunk, így a hír nem meglepő” - teszik hozzá. 2018-tól már Európában is értékesíthetik a cariprazine-t, míg az Esmya amerikai törzskönyvére 2018 harmadik negyedévében lehet számítani.
Hosszas, hetek óta tartó zuhanás után mintegy két százalékkal erősödött a török líra az euróhoz és 2,9 százalékkal a dollárhoz képest, miután a török jegybank ismét lépett. Kamatot ugyan még nem emelt, amit a piaci szereplők várnak, de az általa nyújtott bankközi hitelek mennyiségén keresztül hasonló hatású likviditás-szűkítést végzett. Erdogan elnök is biztató nyilatkozatot tett a jegybank felé.
A mai erősödést azonban szerdán egy három százalék körüli zuhanás előzte meg, így még a kedd esti szintre sem tért vissza az ezer problémával küzdő ország fizetőeszköze. Kérdéses, hogy az eddigi intézkedések elegendőek voltak-e a líra stabilizálásához, a török jegybank rendes ülése 24-én esedékes.