7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Mit tehet az, aki valamilyen egzotikusabb nyersanyagba akar fektetni, ami nálunk esetleg nem is kapható? Vásárolhat például olyan vállalatok részvényeiből, amelyek ennek fontos termelői. A réznél a nagyobb cégek általában több lábon állnak, más anyagokat is felszínre hoznak, de van olyan is, amely túlnyomórészt a rézből él.

Az utóbbi két hétben ismét 7-8 százalékkal emelkedett a réz árfolyama, annak ellenére, hogy a tőkepiacok eléggé idegesek voltak, és a részvénypiacon, az olajpiacon vagy más árupiaci termékeknél sem volt egyértelmű az irány, alábbhagyott a korábbi lendület. Amint azonban arról nemrég beszámoltunk, a gazdaságban, a megújuló energia területén, a technológiai újdonságoknál várható fejlődés, de szimplán a népesség-növekedés miatt a rézkereslet komoly növekedése várható.

Eközben viszont a rézbányász vállalatok nem sietnek kapacitásaikat növelni. Részben attól tartva, hogy az áremelkedés csak átmeneti lesz, így a beruházások nem térülnek meg. De politikai okokból is születhetnek ilyen döntések, mint Peruban, ahol az új szocialista elnöktől a bányászatot sújtó adók növelése várható.

Réz helyett réz-ETF-et vegyenek?

Felmerül a kérdés, hogy ha a kilátások jók, akkor hogyan is éri meg rézbe fektetni. Az árutőzsdei határidős vétel nem tipikusan a kisbefektetők terepe, a réz két fontos piaca mindenesetre Londonban és az USA-ban van.

A réz határidős árfolyama, egy év (Tradingview.com)
A réz határidős árfolyama, egy év (Tradingview.com)

Az USA-ban remek ETF-ek is vannak, csak ezek jelentős része a Mifid-előírások miatt nem férhető hozzá az európai kisbefektetők számára. Rézbe fektet a CPER jelzésű és a JJC kódú ETF, rézbányákba pedig a COPX. Az utóbbi kellemesen diverzifikált, például kínai, lengyel, skandináv bányák is vannak benne.

Rettenetesen nem zöldek a bányák

Érdemes megjegyezni, hogy az ESG-pontszáma viszont az ETF.com szerint pocsék, mindössze 4,0 pontot kapott a 10-ből. Ez intő jel, a mostani erős zöldbefektetés-mozgalom közepette a rossz környezetvédelmi értékeltség a rézbányák árfolyamát is nyomás alatt tarthatja. (Összehasonlításképp, az erdőgazdálkodásra szakosodott Invesco MSCI Global Timber ETF /CUT/ ESG-pontszáma 8,5.)

Globális bányavállalatok európai alapokban

Európai ETF-ekben a legjobbnak a Justetf oldalt tartják, itt egyetlen egy rézre specializálódott termék sem szerepel. De kiad a keresőkérdésre (“copper”) különböző olyan európai bejegyzésű alapokat, amelyek globális bányavállalatok, bányászcégek részvényeit tartalmazzák. (“World Materials”, “Global Mining”, “Basic Resources” címszavak alatt.)

Ami lehet, hogy szintén jó befektetés, hiszen az árupiacon általános fellendülés volt az utóbbi közel egy évben. De egy ilyen alapban a réz termelésének lehet, hogy csak csekély, 10-25 százalékos súlya lesz.

Kik a legnagyobb termelők?

A legnagyobb réztermelők egyébként az utóbbi időben a következő vállalatok voltak:

  1. Codelco (Chile, állami)
  2. Freeport McMoran (FCX)
  3. BHP Billiton (BHP)
  4. Glencore (GLEN)
  5. Southern Copper Corporation (SCCO)

Az első helyezett chilei céget még a hetvenes években államosították, így nem vásárolhatók meg a részvényei. A többi viszont tőzsdén van, és akár Magyarországról is megvehető.

A réz volt jobb vétel, vagy a rézbányász?

A következő két ábra ezek árfolyamát mutatja a rézzel együtt. Érdekes módon egy év alatt kettő alul-, kettő pedig felülteljesítette a rezet.

A réz (HG) és a legnagyobb négy tőzsdei rézbányász cég árfolyama, egy év (Tradingview.com)
A réz (HG) és a legnagyobb négy tőzsdei rézbányász cég árfolyama, egy év (Tradingview.com)

Öt évre már jobb az arány, négyből három többet emelkedett, mint ez az ipari fém. (A befektetők valódi hozama azonban még több, mert a társaságok osztalékot is fizettek, amit újra a részvénybe lehetett volna forgatni.)

A réz (HG) és a legnagyobb négy tőzsdei rézbányász cég árfolyama, öt év (Tradingview.com)
A réz (HG) és a legnagyobb négy tőzsdei rézbányász cég árfolyama, öt év (Tradingview.com)

Mennyi a réz a cégek értékében?

Lengyelországban forog a KGHM Polska Miedz. A vállalat részvénye a Varsói Tőzsde oldala szerint az utóbbi öt évben mintegy 2,5-szeresére emelkedett, 75 zloty környékéről 193 zlotyra. A vállalat az elektrolit-réz hatodik és az ezüst második legnagyobb termelője a világon.

Amint a lengyel cégnél is látszik, és a nagy nemzetközi bányavállalatoknál is, több lábon állnak. Szinte nincs is olyan, amely csak egy termékre szakosodott (már csak azért sem, mert ugyanarról a lelőhelyről gyakran többféle fém is előkerül). Nézzünk két példát.

A Freeport McMoran

A Freeport McMoran azon cégek egyike, amelyek zömmel a rézből élnek. Bevételének kisebb, de jelentős részét azonban arany és molibdén eladása adja. (A legutóbbi, júniusi gyorsjelentése szerint 5,7 milliárd dolláros bevételeiből mintegy 4,3 milliárd jutott a rézre. Egyébként a devizaárfolyam-nyeresége is jelentős volt.)

A BHP

Az óriási BHP konszern bevételei között tavaly messze a legnagyobb, 48,4 százalékos súllyal a vasérc szerepelt, a réz csak 24,8 százalékot tett ki. Számos más ásványkincs mellett még a szén (14,5 százalék) és a kőolaj (9 százalék) súlya igazán számottevő.

Egyébként a BHP bevételeinek 80 százaléka származik Ázsiából, Kína súlya pedig egyedül is 62 százalékos, ami nyilván plusz kockázatot jelent. Egy ázsiai, kínai adósságválság, amitől már régóta tartanak a közgazdászok, ezt a céget alaposan padlóra küldheti.

Hogyan keressünk még több bányászt?

További rézbányászok felkutatásában segítségünkre lehet az angol nyelvű szaksajtó, az Investopedia például közepes, 1-4 milliárd dollár körüli kapitalizációjú cégeket mutat be.

Rézbánya Svédországban (Pixabay.com)
Rézbánya Svédországban (Pixabay.com)

Egy másik módszer – és nemcsak rézbányák esetében, hanem sok más egzotikus ágazatnál alkalmazható –, hogy tanulmányozzuk az adott terület ETF-jeit. Még ha nem is lehet megvásárolni nálunk egy befektetési alapot, az összetétele segítségünkre lehet a saját portfólió összeállításában.

Az alapok összetételéről kezelőjük hivatalos oldalán, esetleg a Yahoo Finance vagy az ETF.com oldalon lehet információt találni. Az utóbbiak általában csak a legnagyobb tíz befektetést közlik.

Akiknek dupla haszon az áremelkedés

Gyakori, hogy az adott nyersanyag árát a bányák – egyéb körülmények változatlansága mellett – nem egy az egyben, hanem annál nagyobb mértékben követik. Vagyis például egy százaléknyi nyersanyagár-emelkedés nem egy, hanem két vagy három százalékos részvényár-növekedést okoz.

Ennek oka, hogy a nyersanyagok árának emelkedésével nem nőnek feltétlenül a cég költségei. Ha például a réz 9000 dollár tonnánként, és eddig a cég ezer dollár nyereséget ért el egy tonnán, akkor 10 000 dolláros ár mellett már kétezer, azaz kétszer akkora lehet a profit.

A tőkeáttételes bányászat

Ez pedig komoly részvényár-emelkedést is indokolhat – ha tartós marad. De ez a másik irányba is igaz, vagyis a csökkenő rézárfolyamnál a termelők részvényei jóval nagyobb mértékben eshetnek. (Sok cég egyébként a nagy ügyfelekkel hosszú távú szerződéseket, különmegállapodásokat köt, így nem pont az árutőzsdei árakat használja.)

A bányarészvények emiatt hasonlóan viselkednek, mintha tőkeáttételes árutőzsdei üzletet kötöttünk volna. Vagyis például két-háromszoros tőkeáttétellel vettünk volna rezet. (De itt legalább nincs “margin call”, nem kényszerlikvidálják a pozíciónkat a részvénypiacon, ha elfogy a fedezet.)

Réz, chilei (kékkel) és perui (zölddel) tőzsdeindexek (Tradingview.com)
Réz, chilei (kékkel) és perui (zölddel) tőzsdeindexek (Tradingview.com)

Országokat vegyenek?

Látatlanban arra tippeltünk, hogy a nagyobb termelő, nyersanyag-függő országok részvényindexei hasonlóan alakulnak majd, mint a réz ára, vagy legalább általában nyersanyagpiacok. De tévedtünk, amint a fenti ábrán látható, a chilei és a perui indexek az utóbbi egy évben inkább csak stagnáltak a rézhez képest.

Certifikátok Frankfurtban

A Budapesti Értéktőzsdén vannak ugyan árupiaci certifikátok, de ezek olajra, aranyra, ezüstre és földgázra szólnak. Frankfurtban viszont 2191 darab réz-certifikátot azonosított a Deutsche Börse keresőrendszere.

A certifikátok előnyei számosak, így lehet velük tőkeáttételt képezni, sokféle címletben, lejárattal és kibocsátótól kaphatók. Hátrányuk, hogy belép a “partnerkockázat”, azaz a kibocsátó bank vagy annak leányvállalata csődje esetén is veszíthet a tulajdonos. (A kötvényekhez hasonlóan.) Ezen kívül a költségek is magasak lehetnek, a kezelési díj plusz a vételi-eladási ajánlatok közötti marzs éves szinten a több százalékot is elérheti.

A tőkeáttételes termékek, warrantok vagy opciós jegyek pedig kis árváltozás esetén is elértéktelenedhetnek – igaz, nagy nyereséget is el lehet velük érni.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28690 28550 28690 +0,56% 0 0 10 619 202 170 HUF 2025-07-18 17:10:16
MOL 3050 3004 3050 +0,99% 0 0 2 297 071 352 HUF 2025-07-18 17:10:23
MTELEKOM 1772 1764 1786 -0,11% 0 0 381 103 036 HUF 2025-07-18 17:14:51
RICHTER 10200 10130 10210 +0,69% 0 0 1 662 365 660 HUF 2025-07-18 17:10:39
OPUS 592 585 596 -0,34% 0 0 83 614 478 HUF 2025-07-18 17:06:31
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vészesen közel került a forint egy lélektani határhoz
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:46
Közel volt a 400.
Részvény / Deviza / Áru Megint durroghatnak a pezsgők a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 607,69 pontos, 0,6 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 16:31
A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,13 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,20 százalék pluszt, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,35 százalék erősödést jelzett.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre jó napja van a pesti tőzsdének
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:11
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Új megatrend lehet az európai részvények felülteljesítése?
Richter Péter | 2025. július 18. 14:16
Donald Trump tavaly novemberi újraválasztása óta a német részvények felülteljesítették amerikai társaikat és idén már hasonló trend figyelhető meg az egész európai részvénypiac szempontjából is. Ez azért is érdekes, mert a megelőző években éppen ellenkező trendet figyelhettünk meg. A cikk a VIG Alapkezelő blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Nem mindennapi dolgok történnek a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:45
A BUX értékét csaknem teljes egészében meghatározó valamennyi blue chip árfolyama emelkedik.
Részvény / Deviza / Áru Főhet a feje, ha ilyen részvénye van (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:50
A Magyar Nemzeti Bank a mai naptól felfüggesztette a Pensum Group Nyrt. részvények tőzsdei kereskedését, mivel a kibocsátó volt könyvvizsgálója visszavonta a társaság 2022. évi éves beszámolójára vonatkozó auditori jelentését. A felfüggesztés a Pensum Group rendszeres és rendkívüli tájékoztatási kötelezettségeinek maradéktalan teljesítéséig marad érvényben.
Részvény / Deviza / Áru Most megláthatjuk, kik a parkett ördögei
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:27
Emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék, így a magyar is. Az olaj is drágult, az arany viszont olcsóbbodott.
Részvény / Deviza / Áru Tuti, hogy elrohan egy pénzváltóba, ha meglátja, mennyiért vehet eurót
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:37
Bár az éjjel egy picit gyengült a forint, így is 399-on cserél gazdát az uniós pénzzel szemben a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Megadták péntekre az alaphangulatot New York-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 06:07
A vezető részvényindexek kivétel nélkül erősödtek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG