Karón varjú
Láttunk már tőzsdei összeomlást, nem is kevésszer. Ott volt az ázsiai vírus 97-ben, az orosz válság 98-ban, a tech-lufi kipukkadása 2000-ben, utána a szeptember 11-i merényletek 2001-ben. És persze minden összeomlások legnagyobbika, a 2008 őszi válság. Ezekről azonban mind lehetett tudni, hogy átmeneti folyamatok, véget érnek, túljutunk rajtuk. Most sokkal nehezebb megítélni a várható hatásokat, így a befektetők teljes joggal dobják el mindenüket.
Hazai front
Ilyenkor persze a jó idegzetű kereskedők belenyúlhatnak a csapkodásba: a BUX hirtelen 25 200 pontig szakadt, elsőre az persze sok volt neki, ott lehetett egy vétellel próbálkozni, hisz máris korrigált 25 900-ig, tehát felugrott 700 pontot. Viszont így is ezer pont mínuszban van, amit már indokolhat is a helyzet.
A legnagyobb csapkodás az OTP-ben volt: a tegnapi 6800 fölötti ár után a mai 6200 elsőre túl nagy esés volt, most fel is jött 6400 fölé. Innen persze bármi jöhet, ma van az a nap, amikor nincs határa a mozgásoknak.
Mediterrán dráma és japán para
A legnagyobb dráma a déli EU országok piacain bontakozik ki: a görögöknél 15 százalék, az olaszoknál és a spanyoloknál 11 az esés. A DAX és a francia CAC-40 egyaránt 7 százalék fölötti mínuszban, ilyet e sorok írója is csak 2008-ban látott emlékei szerint.
Megemlítjük Ázsiát is: ők sem voltak elragadtatva: a Nikkei 7 százalékot szakadt, a többiek 2-3 százalék körül. Amerika csak délután lesz a mi időnk szerint, de a határidős jegyzések 3-4 százalékos esést jeleznek. Amerikát önmagában kevésbé viseli meg a dolog, de a lélektani hatások teljesen kiszámíthatatlanok.
Arany az égbe, font a levesbe
Még az olaj is képes volt esni 50-ről 48 dollárig, az arany pedig felszaladt az égbe 1317 dollárig, teljes joggal. Ami a valutákat illeti, az angol font zuhanása a fő esemény, megint csak érthető módon. Eurónként 1.30-ról hirtelen 1,20-ig szakadt az angol (brit?) fizetőeszköz. A forint is kapott egyet a pánikban: egy euró 318 is volt, onnan visszatért 316-ig. Igazából nincs oka, hogy a forint essen az euróhoz képest, nem számítunk rá, hogy tartós gyengélkedés elé nézne.