Nincs egyértelmű irány az európai tőzsdéken hétfőn, a németeknél és a briteknél szerény emelkedés, a franciáknál és főleg a spanyoloknál csökkenés van. Az amerikai határidős indexek viszont érezhetően emelkednek.
A héten vállalati eredmények lesznek a középpontban, olyan nehézsúlyú vállalatok jelentenek, mint az Alphabet, az Exxon Mobil, a Meta, a Samsung és a Rio Tinto. Közben a piacok arra számítanak, hogy a Federal Reserve és az Európai Központi Bank ismét kamatemelést hajt végre.
A BUX index 0,3 százalékkal csökken, ennyivel megy le az OTP is. A Mol két százalékkal esik, a Richter 0,3 százalékkal emelkedni tud. Az Opus sajátrészvény-visszavásárlási programot hirdetett, vélhetően ezért emelkedik 18 százalékkal.
Izgalmas hete lesz a forintnak
Az euró ma volt reggel 378 forint is, majd 379-re jött vissza, de ez is szerény erősödést jelent péntek estéhez képest. A múlt héten egy ideig volt 381 felett is az euró. A földgáz Európában négy százalékos pluszban van.
Izgalmas hét jöhet a tőkepiacokon és a forintnál is, hiszen kedden az MNB, szerdán a Fed, csütörtökön az EKB dönt a kamatokról. A hazai jegybank csökkenthet, a másik kettő emelhet.
Mennyit ér az OTP?
Megemelte az OTP részvényére adott célárát az HSBC elemzője, a modellfrissítésben már 18 ezer forint szerepel a vételi ajánlásban a korábbi 17 ezer helyett. Ezzel a Bloombergen elérhető elemzői konszenzus már 13 987 forintos árat mutat, ami közel tíz százalékkal magasabb a pénteki záróárnál – írta a KBC Equitas.
Mostanában javulást mutatott az árfolyam, és láthatóan a modellek is felfelé módosulnak.
Szárnyal a búza
A fekete-tengeri szállítási megállapodás felmondása és más orosz fenyegetések fényében nem meglepő, hogy a búza ára a világpiacon megugrik. Ma bő négy százalékkal megy fel az amerikai szállítású termény és az európai malmi búza (ML) egyaránt. Amint azonban a grafikonon látszik, a 2022 eleji orosz támadás árszintjétől még messze van.
Musk madártalanít
A világ egyik legismertebb madara a kihalás szélén áll, Elon Musk bejelentette, hogy a közösségi médiavállalat “X”-re változtatta a logóját, megszabadulva a kék madártól, amely sokáig a cég védjegye volt. Nagyjából hat hónappal azután, hogy Musk 44 milliárd dollárért felvásárolta a Twittert, most beolvasztotta egy X Corp. nevű cégbe.
Musk eddigi számos változtatása a Twitteren a részvényesek szemszögéből nézve nem vált be, a cég veszített bevételeiből. Májusban a Fidelity szerint a platform mindössze egyharmadát érte annak, amit Elon Musk fizetett érte – emlékeztet a Bloomberg.
Kína haverkodik a nyugati befektetőkkel
A kínai szabályozó hatóságok globális befektetőkkel találkoztak, fokozva a kormányzat törekvését, hogy növelje a bizalmat a tőkepiacokon, miközben az ország gazdasági fellendülése veszít lendületéből – írta a Bloomberg. A ritka találkozóra azt követően került sor, hogy Xi Jinping elnök kormánya évek óta nem látott erős támogatását fejezte ki a technológiai magánvállalkozások felé.
Az alapkezelők azonban visszafogottak a kínai vezetés (“politbüro”) hónap végén várható ülése előtt. Sokan arra számítanak, hogy a részvénypiac tartósan borús marad, mert ennek a politikai kampánynak nem lesz elég ereje. (Korábban rengeteg befektető fordult el a kínai részvényektől, mikor a hatóságok hadjáratot indítottak a nagy kínai tőzsde tech-cégek megzabolázására – a szerk.)
Pekingnek dilemmával kell szembenéznie. A gazdaság érje el a nagyjából évi öt százalékos növekedési célt. Ugyanakkor tartózkodnia kell a teljes körű gazdasági ösztönzéstől, amely eszközbuborékokat okozhat – véli a hírügynökség.
A bitcoin hátán szárnyalt a salvadori adósság
Salvador kötvényei a bitcoin árával párhuzamosan az egekbe szöktek 2023-ban – írják szaklapok. A 2027-ben esedékes lejáratú állampapírok az év eleje óta több mint 60 százalékkal emelkedtek, míg a kriptovaluta 80 százalékkal ment fel.
A Fitch Ratings hitelminősítő 2022 szeptemberében még leminősítette az ország adósságbesorolását, és 2023 januárjára államcsődöt jósolt. Nem csak ez nem történt meg, de az ország januárban vissza is fizetett egy 800 millió dolláros kötvénycsomagot. Bár ebben más tényezők is közrejátszanak, nemcsak a bitcoin – teszik hozzá.
Az ingatlan szegénnyé, a részvény gazdaggá tesz?
Míg 1989-ben az Egyesült Államokban a háztartások legfelső egy százaléka az összes vagyonnak valamivel kevesebb mint 23 százalékát birtokolta, ez a szám mára elérte a 32 százalékot. A gazdagok tehát egyre gazdagabbak lesznek – írja egy népszerű befektetési blog.
Míg a vagyoni helyzet alapján az “alsó 90 százalék” a részvénypiacnak mindössze 11 százalékát birtokolja, addig a lakáspiac 56 százalékát ellenőrzi. Az alsó 50 százalék pedig a részvénypiac csak alig egy százalékát birtokolja, lakáspiacnak viszont közel 12 százalékát. Ez részben magyarázza azt is, hogy az alsó 90 százaléknak sokkal magasabbak a tartozásai, e háztartások többségének ugyanis jelzáloghitele van.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.