Tegnap az európai kereskedésben ismét a pánik jelei mutatkoztak, ezúttal Párizs járt az élen. Mondani sem kell, hogy leginkább a két autógyárat, a Peugeot-t és a Renault-t adták a leginkább. Hiába nem ők a hunyók: az egész iparág súlyosan sérült a Volkswagen-botrány által, és ilyenkor az alapok, befektetők az egész iparág súlyát csökkentik a portfólióban. Ráadásul ez ésszerűnek is tűnik, miután ilyenkor nem lehet tudni, nem volt-e más gyártónál is turpisság. Ilyenkor az ártatlanok is szenvednek, pont úgy, mint 2008-2009-ben a bankoknál.
Maga a Volkswagen a múlt heti mélypont környékén, 100 euró alatt zárt. A múlt heti heves felpattanás 120-ig csak egy korrekció volt. A papírt véleményünk szerint továbbra sem kell szaladni megvenni, miután annyira súlyos a cég által elkövetett cselekmény (nevezhetjük bűncselekménynek, hisz a cég volt vezére ellen már büntetőfeljelentést tettek), hogy a következményei még nem mérhetők fel a cég számára. Ilyenkor a részvényesi érték a töredékére csökkenhet, az ár pedig még a felére sem esett a botrány kipattanása óta.
Amerika is eséssel nyitott, és ezúttal nem is állt talpra napközben, hanem újabb és újabb mélypontok után végül 3 százalék körüli mínuszok jöttek össze az indexekben, ami Amerikában elég ritka. Az S&P 500 két és fél százalékos esés után 1881 ponton zárt, ez megközelíti az augusztus végi pánikban elért mélységet. A Nasdaq Composite 3 százalékot zuhant, 4544 pontig.
Az esést a biotechnológiai szektor vezette, de már második napja nagyot esett néhány papír, melyek eddig a legellenállóbbak voltak. Mindenekelőtt a Facebook, bár a papír a két csúnya nap után is még a 200 napos mozgóátlag fölött van, és jóval feljebb, mint az augusztus 24-i pánik napon. Ugyancsak nagyot kapott az utóbbi időben törhetetlennek tűnő Amazon, átesve az 50 napos mozgóátlagon. Ezen szint alá csak az augusztus 24-i krachban került, másnap vissza is ugrott fölé.
Amazon.com |
Ázsia is a trend irányában haladt: a legnagyobbat a Nikkei kapta, 4 százalékos mínusszal, ezt követte Ausztrália és Hongkong 3 és 4 közti zuhanással. Sanghaj közel 2 százalékkal 3040 pontig esett, egyre jobban hozzátapad a 3000 pontos szinthez, nem kizárt, hogy ezt próbálja tartani az állami beavatkozás. Láthatóan kifinomultabb módszerekkel próbálják a piacot tartani: valószínűleg rájöttek, hogy a trend ellen nem léphetnek fel, viszont a volatilitást csökkenthetik, így a figyelem lassan elterelődik a kínai börzéről
Ma a DAX újabb másfél százalékos eséssel nyitott 9340 ponton, ezzel újra a 9300-9400 pont közötti erős támasszal küzd. A szint hozott is némi erősödést: 9420 pontig sikerült korrigálni, ami más csak 0,7 százalékos esés. Az európai indexek többsége fél és 1 százalék közti mínuszban van.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX fél százalékot gyengül, jórészt az OTP-nek köszönhetően, amely 1,2 százalékkal 5270 pontig esett. A Mol továbbra is a kerek 12 ezer forintos szinttel küzd, egyelőre semmi nyoma, hogy magára találna az utóbbi hetek méretes zuhanása után. Tulajdonképpen már csak 10 százalékkal van az év eleji mélypont fölött, míg ez az érték az OTP-nél 50-60 százalék, két legnagyobb papírunk útja tehát élesen elvált egymástól.
Az olaj ez alkalommal újra esett egy kicsit, ezzel a WTI el is hagyta a 45 és 50 dollár közti sávot, 44,50 az ár, míg a Brent 47,50. A kettő közti 7 százalék közti különbség a korábbi nagy ingadozások után beállt a szokásos értékre, ez a is piac megnyugvását, a volatilitás csökkenését jelzi. Az arany is kissé lejjebb ereszkedett az 1140 dolláros ellenállási szintről, 1126 dollár az ár.