Magyar idő szerint este nyolckor teszik közzé a Fed kamatdöntését, és fél órával később tartanak sajtótájékoztatót. Ezt nagyon várják a részvénypiacok, de addig sem tétlenek. Az amerikai Nasdaq 100 index tízezer pont felett forog, a Nasdaq Composite is csak pár pontra van tőle. Mindkettő új történelmi rekordot döntött. (A Nasdaq 100 index a technológiai tőzsde száz legnagyobb cégének árfolyamát ábrázolja, a Composite verzió pedig az összesét.)
Az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag viszont 0,4, illetve 0,7 százalékkal esik. A közelmúltban egy-két hétig ezek, vagyis a hagyományos szektorok túlteljesítették a technológiai papírokat, de ez nem tartott sokáig, a héten ismét alulteljesítők lettek. Az európai tőzsdék indexei fél-egy százalékkal süllyedek, a német DAX 0,7, a francia CAC 40 pedig 0,8 százalékkal ment le. A lengyel mutató kissé emelkedni tudott, a BUX index viszont átlag felett, 1,3 százalékkal esett.
Nagy mínuszban a Mol és az OTP
Az OTP és a Mol húzta le az indexet egyenként majdnem két százalékos esésével. A Richter stagnált, a Telekom pedig pár ezrelékkel emelkedett. A forint kissé erősödött, 343,40 az euró. Magyarország viszont távolabb került az euró bevezetésétől az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb konvergenciajelentése szerint. (Erről itt írtunk részletesen.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az amerikai infláció vélhetőleg a visszaeső keresletre reagált, az átlagos árszínvonal ugyanis csökkent havi szinten májusban. Éves bázison a fogyasztói árindex a várnál alacsonyabb mértékben, 1,2 százalékkal nőtt. (Erről itt írtunk.) A dollár tovább gyengélkedik, vélhetően a Fed ultra laza politikájával kapcsolatos várakozások miatt. Ez elvileg jót tesz az árupiacoknak, a nemesfémeknek, de ez egyelőre alig látszik.
Még több vér, verejték az olajiparban?
Az EIA (Energy Information Administration) jelentős, 5,7 millió hordós növekedést jelentett az amerikai olajkészletekben, és a feldolgozott olajtermékekből is több lett raktáron. Ettől azonban csak átmenetileg gyorsult fel az olajár esése, most este csak szolid, egy százalék alatti mínuszban van a fekete olaj. A Rystad Energy elemzése pedig azt jósolta, hogy a termelés-csökkentések, kútbezárások miatt rövid távon olajhiány is kialakulhat. Méghozzá még ebben a hónapban.
A Marketwatch összefoglalója még elég sok vért, verítéket és könnyet ígér az olajpiac szereplőinek. Egy tanulmányra hivatkozva komoly problémákat jelez Szaúd-Arábia, Irak, Irán és az amerikai palaolaj– és kőzetrepesztéses kitermelés vállalatai számára egyaránt. A Goldman Sachs elemzését is említik, amely szerint az olajár-emelkedés eltúlzott volt, és a Brent típusú olaj ára heteken belül 43-ról 35 dollárra eshet. (Azóta le is esett 40 közelébe.)
Kína digitális jüant készít
Jelenleg a világ nagy része el van foglalva a koronavírus-járvány utáni felépüléssel. Kína ez idő alatt, és talán némileg fű alatt is, gyors előrehaladást ért el a digitális valutákkal történő elektronikus fizetés (DCEP) bevezetése terén – írta az Investing.com. Ez egyfajta nemzeti kriptovaluta lenne, amelyet a blokklánc-technológia segítségével működtetnek, és a PBoC, az ország központi bankja bocsátja ki.
A BoxMining szerint az erőfeszítés fő célja a jüan (renminbi, RMB) forgalmának és nemzetközi elérhetőségének növelése. Abban a reményben, hogy az RMB olyan globális valutává válik, mint az amerikai dollár. A kínai hatóságok egyébként nemrég úgy határoztak, hogy a kriptodevizák forgalmazása ellen újra fellépnek az országban. Június 4-je óta a kriptodeviza-kereskedők mintegy 4000 bankszámláját fagyasztottak be olyan illegális tevékenységek gyanújára hivatkozva, mint a pénzmosás.
Ez a piaci szereplők gyanúja szerint összefüggésben lehet a digitális jüan tervével. Emlékeztetnek arra is, hogy a központi bankok által kontrollált digitális fizetőeszközökkel számos más ország is kísérletezik.