Szép emelkedést mutatnak ma az amerikai tőzsdék, az S&P 500 index 0,9, a Nasdaq 100-as mutató 1,7 százalékos pluszban van. Az európai tőzsdeindexek is kisebb-nagyobb pluszban zártak, a német index 0,2, a francia 0,3, a brit 1,3 százalékkal ment fel. Egy százalék körüli volt az olasz és a spanyol tőzsde többlete, miközben Varsóban 0,8, Budapesten pedig 2,2 százalékkal esett az index, Prágában pedig stagnált.
Bár a jelenség régiósnak látszik, a BUX ehhez képest is egyértelműen alulteljesített. Az OTP 2,2 százalékkal 10 460-ra, a MOL 1,9 százalékkal 1615-re, a Richter három százalékkal 6755 forintra zuhant. A Telekomnak sikerült egy kisebb, 0,3 százalékos emelkedést összehoznia. A forint kissé gyengült, 357,80 az euró, 50 fillérrel drágult. Egyébként a lengyel zlotyi és a cseh korona is hasonlóan veszített értékéből.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A nemesfémek délelőtti áremelkedése már a múlté, amióta a dollár nap közben irányt váltott, és szerényen erősödni kezdett. Az olaj viszont megtartotta másfél százalék körüli többletét.
Mi van az olajjal?
Az olajat sokféle hatás befolyásolja, a járvány folytatósása, a vegyes világgazdasági adatok, kedvezőtlen olajpiaci prognózisok (OPEC, EIA). Ráadásul trópusi viharok is közelednek, amik megzavarhatják a finomítókat és a benzinelosztást. A keresleti kilátásokat javítja a Kína gazdasági fellendülésének gyorsulására utaló adatcsokor, miközben az USA-ban a gazdaság lendülete megtorpanni látszik.
Holnap jön a Fed döntése, és az OPEC megfigyelő bizottsága ülésezik csütörtökön. Az OPEC+ szövetség széthullni látszik, mivel nagyobb piaci részesedést szereznek azok, akik nem tartják be a megállapodásokat – írta a Marketpulse.
Tesla fel, Carnival le
Az amerikai piacot elsősorban a technológiai szektor húzta ismét, bár érkezett jó hír az amerikai gyáripari teljesítményről is. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed megkezdte kétnapos ülését, amelyről holnap este jönnek majd hírek. Egy adat szerint az amerikai import árszintje megugrott, ami erősítheti az inflációs kilátásokat. Reggel egyébként Kínából érkezett kedvező ipari termelési adat.
Ötödik napja emelkedik a Tesla, nem kis részben Elon Musk tweetjeinek és egy egy hét múlva esedékes Battery Day nevű rendezvénynek a hatására, ahol új bejelentések várhatók a cég akkumulátor technológiáról. (A Tesláról délelőtt részletesebben írtunk.) A Citigroup részvénye három és fél százalékkal esett, miután a szabályozó hatóságok látókörébe került. Állítólag nem megfelelő a kockázatkezelési rendszere.
A Carnival Corporation kilenc százalékkal esett, miután különösen rossz adat jött a nyereségéről. Persze egy olyan üzletágban, a luxushajó-utaknál, amely szinte teljesen megszűnt a járvány miatt.
Az Apple a célkeresztben
Ma ütni fog az Apple órája, ma lesz ugyanis az Apple nagy termékbemutató eseménye, a cég új okosóráját és az iPad Air frissítését mutatja be. Lényeges, hogy nem lesz most új iPhone, amelyet a vállalat csak a következő hónapban tervez bejelenteni, mivel a világjárvány késleltette a modellek végső tesztelését. A vállalat részvénye a technológiai rally egyik legnagyobb nyertese volt, a szektor közelmúltbeli visszaesése után is 57 százalékkal emelkedett az idén.
Mit mutat a Buffett-tényező?
A Buffett-tényező és a szigorító finanszírozás bikapiacot jelez az árupiacon az Investing.com árupiaci szakírója, Andrew Hecht szerint.
Miután Warren Buffett eladott néhány részesedést légitársaságokban, bankokban, földgáz-infrastruktúrát és aranytermelőket vásárolt. Majd akvizíciókat jelentett be japán kereskedelmi társaságokban. Buffett a jelek szerint az infláció felfutására számít, ezért portfólióját nyersanyag-befektetések felé tereli. Nem csoda, a dollárindex március óta csökken, ami hagyományosan emeli a nyersanyag-árakat. A Fed és más központi bankok világszerte véget nem érő likviditást öntenek a globális pénzügyi rendszerbe. A kormányok is ösztönző programokkal növelik a hiányt a koronavírus által okozott gazdasági pusztítás leküzdése érdekében. A bankok eközben visszavonulnak az árupiacok finanszírozásától. Mindez bikapiacot jelez előre az árupiacokon. Az áruk a legingatagabb (legvolatilisebb) eszközosztályok közé tartoznak.