Pénteken nincs egyértelmű irány a nyugat-európai tőzsdéken, az indexek csekély mínuszban vagy csekély pluszban állnak. Az amerikai határidős indexek pedig minimális süllyedést mutatnak a csütörtöki tűzijáték után.
Akkor ugyanis gyönyörű napjuk volt a tőzsdéknek, az amerikai S&P 500 index 2,1, a Nasdaq technológiai mutató 3,0 százalékkal lőtt ki. De a német DAX is új történelmi csúcsokra száguldott. Az Nvidia csipgyártó volt a fő katalizátor, amely a gyorsjelentése utáni napon megdöbbentő összeggel, 277 milliárd dollárral növelte értékét, miközben 16,4 százalékkal ugrott az árfolyama.
A BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, miközben a Mol és a Richter 0,4-0,5 százalékkal drágul, az OTP hasonló mértékben esik. Kilőtt a Telekom a jó gyorsjelentése után, 2,9 százalékkal 828 forintra ment fel. Az euró/forint 388,50, ami 60 fillérrel magasabb a csütörtök estinél.
Remekelt a Telekom
A vártnál nagyobb bevétellel és nettó profittal zárta a negyedévet a Magyar Telekom, emellett 65,56 milliárd forintos részvényesi juttatás kifizetése mellett döntött a vezetőség. Ebből 41,56 milliárd juthat osztalékra és 24 milliárd a részvény-visszavásárlási programra – írta a K&H Értékpapír.
Részvényenként ez 44,7 forintos osztalékot jelent, amely a jelenlegi árfolyamhoz képest 5,5 százalék körüli osztalékhozamot képez. A részvények visszavásárlása pedig 3,2 százalékos hatásnak felelne meg.
Emellett optimista előrejelzéseket tett közzé a menedzsment, idén 130 milliárd forint is lehet a tisztított profit, ami közel 40 százalékos éves növekedést jelentene. A brókercég pozitív árfolyamreakcióra számít, ahogy az Erste Befektetési Zrt. is.
Mitől ilyen alacsonyak a gázárak?
Európa fellélegezhet, mivel a jelek, mint a tárolók magas szintje arra utalnak, hogy a kontinensnek a következő télen sem kell ellátási gondokkal szembenéznie – írja az Investing.com. Emiatt a 20 eurós szint közelében lévő tavalyi mélypontokat célozhatják meg az árfolyamok. Az áresés okait így foglalják össze:
- Meleg volt a téli időjárás.
- Európában (az időjárástól függetlenül is) csökkent a földgáz iránti kereslet a lakosság és a gazdálkodók oldaláról egyaránt, az energiatakarékosság, a megújuló energia felhasználása révén. (Az EU országai 2021 és 2023 között mintegy húsz százalékkal csökkentették a földgázfogyasztást.)
- A kínálat diverzifikálódott, többféle beszerzési forrás van most, ez is az árcsökkenés mellett szól.
- A következő hónapokra vonatkozó időjárási előrejelzések is viszonylag magas hőmérsékleti értékeket mutatnak.
Nem fenyegeti veszély az ellátást?
Az európai gázkereslet a becslések szerint 2025-ben éri el a csúcspontját, ezt követően pedig a megújuló energiaforrások (RES) terjedése miatt várhatóan folyamatosan csökken. A cikk szerint az ellátási lánc esetleges megszakadásaitól eltekintve
nincsenek olyan jelentős tényezők a láthatáron, amelyek az energiaválság veszélyének visszatérésével fenyegetnének Európában.
A földgázárak csökkenő tendenciája pedig kiváló hír az európai gazdaság számára.
Elindult a kamateső
Ezen a héten több százmilliárd forintnyi kamatot fizetnek ki a korábban kibocsátott lakossági állampapírok a befektetőiknek – írja az ÁKK Zrt. hírlevele, egyes eseteket tekintve némileg késve. Ezután természetesen az állampapírokat népszerűsítik, szerintük “a lakossági állampapírok továbbra is kiváló lehetőséget kínálnak a biztos befektetésben gondolkodóknak”.
Lehetőséget kapnak a befektetők, hogy a pénzt újra befektetve tovább növeljék megtakarításaikat.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy sokakat elszomorít a lakossági kamatok jelentős esése, az utóbbi hónapokban minden esetben egy számjegyűvé váltak. De elvileg ez is elég lehet, ha az infláció a prognózisok szerinti 4-6 százalék lesz az idén. A témáról szóló fontosabb cikkeink:
Történelmi csúcson a bitcoin…
… legalábbis 14 országban, amelyek a világ népességének mintegy 13, a világ GDP-jének pedig nagyjából hét százalékát teszi ki a MilkRoad szerint. Ezek a történelmi csúcsok persze helyi valutákban értendők, és a legfőbb okuk, hogy az adott országban kiugróan magas infláció és devizaleértékelődés következett be az elmúlt években. Így Argentínától Nigériáig az inflációs ráták az egekbe szöktek. A dél-amerikai országban például épp elérték a 254 százalékot.
(Dollárban számolva a bitcoin 52 ezernél még mintegy 25 százalékkal van a 69 ezres történelmi csúcsa alatt.)
A csipgyárak az égig nőnek?
Meddig nőhet még az MI (mesterséges intelligencia) chip-ek piaca? – teszi fel a kérdést az MBH Bank Nyrt. Monitor blogja. A legfrissebb előrejelzések szerint a mai mintegy 15 milliárd dolláros értékről évente átlagosan 40-45 százalékkal növekedve 2030-ig elérheti a 230 milliárd dolláros értékesítést. De találunk olyan elemzést is, amely szerint addigra közel 350 milliárd dollárt érhet.
Bár sok gyártónak van már MI-chipje, ezek tervezését és tesztelését két szereplő uralja: az Nvidia (mintegy 92 százalékban) és az AMD. Ennek alapján drága vajon napjaink egyik legfelkapottabb részvénye, az Nvidia, vagy sem?
Drága-e az Nvidia?
“Sebtiben összeállított DCF-modellünk azt mutatja, hogy a befektetők jelenleg azt árazzák, az Nvidia 2033-ig lefölözi a piac 90 százalékát”. Meg tud magánál tartani minimum 40 százalékot a bevételből (ennyi profitmarzs), mindezt csak mintegy tíz százalékos tőkeköltséggel. Ráadásul közben nem adósodik el.
Hogy ez túlzó várakozás-e vagy sem, azt mindenki döntse el maga – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.