Óvatosan indult a hét a tőzsdéken, az európai indexek némi bizonytalankodás után felfelé indultak el, de késő délelőttre az emelkedés egy részét vissza is adták. Az amerikai határidős indexek gyakorlatilag nem mozdulnak. A kínai index kissé esett Shanghaiban, mivel rossz hír jött a kínai növekedésről.
Európában a kiskereskedelmi eladások alacsonyabban alakultak a vártnál. Ez azonban az infláció szempontjából jó hír is lehet. Kedden és szerdán az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke fog beszélni a kongresszus előtt, pénteken pedig fontos amerikai foglalkoztatási jelentés érkezik. Ez a márciusban esedékes kamatdöntés szempontjából lehet fontos.
Budapesten a BUX index 0,6 százalékkal emelkedik, hasonló drágulást mutat az OTP részvénye is. A Richter 0,3, a Mol 0,9, a Masterplast 6,1 százalékkal drágul. A Magyar Telekom 0,1 százalékkal olcsóbb lett.
Kellemes és kellemetlen meglepetés a forintnak
Az euró/forint ma 378,30, ami mintegy 50 fillérrel alacsonyabb a péntek estinél, de magasabb, mint a múlt héten 373 alatt beállított lokális mélypont. Több mint négy százalékkal 43 euróra esett a hollandiai földgáz ára, az olaj is egy százalékkal lejjebb ment. Az olaj és az ipari fémek valószínűleg a rossz kínai növekedési kilátások miatt süllyednek elsősorban.
Pénteken a Moody’s nem módosított a magyar adósság besorolásán, ami így maradt Baa2. Egyes elemzők rontást vártak a minősítő intézettől. Januárban évi 4,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene Magyarországon, miközben az elemzők jobbat vártak, 2,9 százalékos visszaesést becsültek előre.
Az erős forint ára
Idén a fejlődő piaci devizák közül a forint teljesített a legjobban az euróhoz viszonyítva, február végéig, 5,7 százalékkal ment fel. Ez önmagában jó hír, hiszen az erősebb forint segíti az infláció mérséklődését, ráadásul kedvez a külföldi adósságok törlesztésének is. Az elmúlt három évet tekintve azonban a forint gyengülése így is számottevő, 2019 végétől körülbelül annyit gyengült, mint a lengyel zlotyi (14,2 kontra 11 százalék) – írja az Aegon Alapkezelő blogja.
Jelentős áldozatot hoztunk mindannyian a forint egészsége érdekében.
A magyar kamatszint a legrövidebb időtávokon több, mint kétszerese a régióhoz képest. A magyar állam egy három hónapos papírra kibocsátásakor 15-16 százalék körüli éves hozamot kell fizessen, ugyanez román lejben, vagy lengyel zlotyban nem éri el a hét százalékot.
Ez jelentős költségvetési áldozatokat kíván a magyar államtól, azaz mindannyiunktól.
A kínai rossz hír, ami jó hír
A népi kongresszus hétvégi döntése alapján nem lesz külön ösztönzőprogram idén Kínában, a pártvezetés pedig öt százalékos 2023-as GDP-növekedési célt tűzött ki – írja az Erste Befektetési Zrt. Ez Kínában nem számít nagynak, a Covid-járványt megelőzően ugyanis 6-7 százalékos éves ráta volt jellemző.
A kisebb növekedés egyrészt kedvezőtlen a részvénypiacokra nézve, hiszen a piac szerint idén Kína lehet a világgazdaság motorja. Ugyanakkor érezni egyfajta megkönnyebbülést is, hogy így sikerülhet a fogyasztói árak emelkedését visszafogni. Ezért nem tragikus a mai hír – teszik hozzá.
Buborék-e már az AI?
Az év elején, de már tavaly év végén is rávetették magukat a befektetők a mesterségesintelligencia-rérszvényekre. Ez már a lufi, irracionális-e a piac? – boncolgatja az Investing.com szerzője. Aki szerint a tőkepiaci buborékoknak öt lépcsőfoka van:
- Egy kulcsfontosságú esemény bekövetkezése
- Az önmagát erősítő narratíva megjelenése
- FOMO (félelem a kimaradástól)
- A racionalitás elvesztése
- Az összeomlás
A cikk szerint a mesterséges intelligencia mint befektetés még csak a második szakaszban van az öt közül – így vélhetően még lelehet tér az árfolyam emelkedése előtt.
Warren Buffett bankja saját kriptót indít
Bár a részvénypiac egyik leghírsebb guruja, Warren Buffett híresen rossz véleménnyel van a kriptovalutákról, úgy látszik, ez érdekeltségeit nem feltétlenül befolyásolja. Az általa támogatott brazil Nubank “neobank” bejelentette saját kriptopénze, a Nucoin a bevezetését – írja a Cryptopolitan.
A Nucoin első adagját a Polygon hálózatán keresztül fogják szétosztani az ügyfeleknek egy airdrop keretében (tehát ingyenesen). Ezt követően a felhasználók leköthetik és cashback céljára tarthatják a Nucoin tokent. (Casback-nek a kártyás vásárlásokból visszatérített összeget nevezik, ilyen programja a Binance kriptotőzsdének is van. Aki sok BNB tokent tart nála, az nagyobb visszatérítést kap.)
A Nubanknak állítólag 70 millió ügyfele van, akik közül kétmillió már vásárolt kriptovalutát. Tavaly májusban jelentette be, hogy a bitcoint és az ethert is beépíti a platformjába.
Tankok hátán a DAX indexbe
A többek között a Leopard harckocsikat gyártó Rheinmetall német fegyvergyár bekerült a német tőzsdeindexbe. A DAX a 40 legfontosabb, németországi tőzsdén jegyzett vállalatot foglalja magában. A Rheinmetall felvétele mellett a dialízisre specializálódott Fresenius Medical Care kikerült az indexből – jelentette be a Deutsche Börse Frankfurtban.
Amint a fenti grafikonon látható, a 2022 februári orosz támadás óta a konszern részvényeinek árfolyama két és félszeresére nőtt, 100 euró környékéről 255 euró környékére. A többek között hadiipari felhasználású műszereket, szenzorokat gyártó Hensoldt pedig a közepes kapitalizációjú német részvények MDAX indexébe került be.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.