Szép pluszban zártak a tőzsdék szerda este az USA-ban, és csütörtökön Európában is majdnem minden börzeindex kisebb-nagyobb nyereséget mutat. Az amerikai határidős indexek további szerény emelkedést jeleznek előre.
Pedig rossz hírek is érkeztek, a Cisco Systems visszavett a várakozásaiból és leépítésekről döntött, a Warren Buffett-féle Berkshire Hathaway pedig visszavágta az Apple-ben levő részesedését. Sok más gyorsjelentés érkezett, így az összkép talán pozitív, de az is lehet, hogy a tőzsdék hangulata alapjaiban annyira optimista, amit nem könnyű megingatni. Az USA-ból csütörtökön még makrogazdasági adatok érkeznek.
Húzópapír az OTP
Itthon a BUX index több mint egy százalékkal ment fel délig, az OTP 1,5, a Mol 1,1, a Richter pedig 0,6 százalékkal javított. A forintnál tart a rossz passz, az euró 389,40 volt, 70 fillérrel a szerda esti felett. Az olaj esett, a földgáz két százalékkal emelkedett.
A forintnak nem tett jót a dollár erősödése, illetve a szerdán közzétett, vártnál gyengébbnek bizonyuló hazai GDP-adatok. A gyenge növekedés ugyanis növelheti a kamatcsökkentés gyorsításának valószínűségét – írta az Erste Befektetési Zrt. A GDP-adatnak tulajdonítja a forint gyengélkedését a K&H Értékpapír is.
Molra kelünk pénteken
Jó negyedévre számítunk, amit elsősorban a kutatás-termelés üzletág segített. A tisztított CCS EBITDA előrejelzésünk 295 milliárd forint a teljes csoportra – írja az Erste Befektetési Zrt. a péntek hajnalban esedékes Mol-gyorsjelentésről.
A valamivel alacsonyabb Brent-árat ellensúlyozta a magasabb szénhidrogén-kitermelés és a negyedik negyedéves gázár. A Mol a magyar kormánnyal kötött megállapodás alapján 2023. szeptember 1-től alacsonyabb bányajáradékot fizet, aminek pozitív hatása mintegy tízmilliárd forint/hó.
A nettó nyereség 149 milliárd forint körül várható.
Óvatosan azzal a kamatcsökkentéssel?
Joachim Nagel, az Európai Központi Bank igazgatóságának tagja szerint a történelem azt sugallja, hogy rosszabb túl korán lazítani a monetáris politikát, mint túl későn. A múltbeli tapasztalatok alapján gyakran fájdalmasabb volt, ha túl korán csökkentettük a kamatlábakat, majd egy újabb szakaszba futottunk bele, amelyben az árak emelkedtek, és akkor ellenintézkedéseket kellett hoznunk – mondta a Bloombergnek.
Dől a tőke a kötvényalapokba
Januárban 3,9 százalékkal, azaz 540 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége, a Bamosz. (Részben tőkebeáramlás, részben árfolyamváltozás hatására.) A kötvényalapokba továbbra is magas összeg, 210 milliárd forint áramlott. A vegyes alapokhoz 48,8 milliárdnyi tőke érkezett, részvényalapokba 12,9 milliárd ment.
Január végén az alapkezelői szervezet tagjai összesen 14 552 milliárd forintot kezeltek az alapjaikban.
Magasabb áron kevesebb sört isznak az emberek?
A Heinekennél kevesebb sör fogyott, s romlottak a kilátások is. Az amszterdami székhelyű söripari óriás év/év alapon 4,7 százalékkal csökkenő volumenről számolt be, bár tíz százalékkal emelkedett az eladott söreinek átlagára – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A Heineken szerint az eladások csökkenésében több, mint 60 százalékban a vietnámi és nigériai visszaesés volt a felelős, ahol a nehéz gazdasági környezet okozott problémát. De Európában is 5,4 százalékkal estek vissza az értékesítések
a magasabb ár miatt elvesztett fogyasztók miatt.
A Heineken a nap végére 6,4 százalékos mínuszban zárt.
Lekörözte az Nvidia a Google-t
Szerdai teljesítményének köszönhetően az Nvidia vált a harmadik legnagyobb amerikai vállalattá, miután piaci kapitalizációban az Alphabetet is megelőzte – írta a K&H Értékpapír.
Láthatóan a befektetők továbbra is optimisták az AI térhódítása kapcsán, ez pedig az Nvidia számára is nagymértékű növekedést hozhat.
Egyébként a többi chipgyártó is emelkedéssel zárta a kereskedést, az AMD négy százalékos, míg a Qualcomm és az Intel két százalék feletti pluszba lendült.
Kétbillió dollár van kriptókban
A bitcoin szerdán éjszaka átlépte az 52 ezer dolláros határt is. A kriptovaluta-piac teljes kapitalizációja (az érmék piaci áron vett összértéke) elérte a kétbillió (kétezer milliárd) dollárt, amire 2022 áprilisa, közel két év óta nem volt példa – írja a kriptovaluta-sajtó. A BlackRock Bitcoin ETF-jében (IBIT) levő bitcoinok mennyisége már meghaladja a 100 ezer darabot (ez mintegy 5,2 milliárd dollár értékű).
Kevésbé jó hír, hogy a bíróság határozata alapján a csődben levő Genesis cég több mint 1,3 milliárd dollár értékben adhat el GBTC-részvényeket. Ez egy zárt bitcoin-befektetési részvénytársaság volt, amely most ETF-é alakult, tehát a pénzkivonás miatt az értékpapírok mögött levő bitcoin-vagyon eladása várható.
Vizsgálják az olajkutam.com-ot
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedély nélküli tevékenységek gyanújával vizsgálódik az olajkutam.com nevű portált működtető amerikai céggel szemben – írja a felügyeleti szervezet. A társaság valótlanul állítja honlapján, hogy a piacfelügyeleti vizsgálat lezárult volna.
Befektetési döntés előtt mindig érdemes áttekinteni az MNB honlapján elérhető legális piaci szereplők lajstromát, illetve a befektetői figyelmeztetések listáját is – teszik hozzá.
A cég honlapja szerint “közös tulajdonú, kistermelői olajkutakat építtet és forgalmaz 2012 óta”, amivel elérhető “akár 21-29 százalék éves hozam, 6-30 éven át”. Állításuk szerint egy-egy olajkút kiesése a hozamot nem érinti.
A 2020. tavaszi negatív olajár időszakában aligha nézett ki ilyen rózsásan a helyzet…
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.