A rossz múlt heti teljesítmény után hétfőn kiderült az ég a tőzsdék felett, a német DAX másfél, a francia index 1,6, a brit 0,9 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli pluszban vannak. Európában különböző inflációs adatok érkeznek majd kedden és szerdán, csütörtökön pedig az egész eurózónából jön majd egy előzetes becslés. Március közepén egyébként az Európai Központi Bank várhatóan fél százalékponttal emeli a kamatot, de a továbbiakkal kapcsolatban bizonytalanok az elemzők.
Olcsó a gáz, jön a Richter
Az év eddigi legrosszabb heti teljesítményét nyújtották az amerikai tőzsdeindexek a múlt héten. Az S&P500 2,7 százalékot veszített, a Nasdaq pedig három százalék feletti mínuszt hozott össze.
A magyar részvénypiac szintén pluszban kezdett hétfőn, de azután esésbe fordult és most - a trenddel szembemenve - 0,3 százalékos mínuszban van a BUX-index. Az esés általános, a Richter és az OTP fél-fél, a MOL 0,4, a Magyar Telekom 0,7, a Masterplast 0,9 százalékos mínuszban van. Holnap hajnalban teszi közzé gyorsjelentését a Richter, de sok fontos jelentés érkezik Európában és Észak-Amerikában egyaránt.
A keddi kamatdöntés hathat a forintra
Ma az euró/forint jellemzően 379-379,50, kissé erősödött a fizetőeszközünk a múlt hét végi állapothoz képest. Már egy ideje ötven euró körül mozog gázár, ma is két százalékkal esik, kicsivel e szint alá. Az olaj is minimális mértékben olcsóbb lett. A nemesfémek stagnálnak, az ipari fémek egy-két százalékos pluszban vannak.
Egyelőre jól tartja magát a forint, nagy gyengülésnek nem mutatkoztak a jelei. A Magyar Nemzeti Bank keddi kamatdöntésére is érdemes lesz figyelni, ugyan kamatvágásra nem mutatkozik nagy esély egyelőre, de a jegybank kommentárjai tartogathatnak izgalmakat – írta a KBC Equitas.
Ami nem túl jó hír a régiós devizákra a nézve, az a dollár fokozatos erősödése, a magas kamatszint egyelőre azonban kellő támogatást nyújt a magyar devizának.
Merre tovább, részvénypiacok?
Pénteken a PCE index (Personal Consumption Expenditures, a személyes fogyasztói kiadások árindexe) negatív sokkot okozott a befektetőknek. “Az infláció elleni küzdelem mégsem lesz olyan egyszerű, mint gondoltuk” – írja az Erste Befektetési Zrt. Így a piaci szereplők az év közepére egyre inkább 5,25-5,5 százalékos Fed-kamatsávot várnak, és a potenciális kamatcsökkentés is egyre inkább átcsúszik a jövő évre. Ez pedig nem kedvez a részvénypiacoknak.
A DAX egy kicsivel jobb?
Az S&P 500 megérkezett a 200 napos mozgóátlagra, a korábbi csökkenő trendvonal felső élére.
Ez pedig elég erős ellenállásnak számít. Azaz, onnean akár egy komolyabb emelkedés is jöhet, ami valószínűleg átmeneti lesz, ugyanis az index értékeltsége elég magas.
A német DAX-nál a kép egy kicsit jobb is, meg nem is. Eddig jól tartotta magát, de pénteken egy huszáros vágással beesett a 20 és a 30 napos mozgóátlagok alá. Ugyanakkor az erő jeleit is mutatja. Ami azért is furcsa, mert már a DAX sem olcsó – írta a brókercég.
A Twitter még több embert tesz utcára
A Twitter körüli hullámok nem csitulnak, még mintegy fél évvel az Elon Musk által végrehajtott felvásárlás után sem. A hétvégén - egy belső email szerint - újabb létszámleépítésbe kezdett. A hírek arról szólnak, hogy a hétvégén újabb tíz százaléknyi munkahelynek lett vége. A The Wall Street Journal által megismert e-mail szerint az állásokat “egy szélesebb körű átalakítás részeként” szüntették meg egyik napról a másikra.
Állítólag a Twitter szolgáltatásainak megbízhatóságáért és a mesterséges intelligencia (AI) körüli funkciókért felelős termékmenedzserek és szoftveres szakemberek is érintettek. A vállalatnak Musk szerint januárban mintegy 2300 alkalmazottja volt. A Tesla-főnök 44 milliárd dolláros összértékű felvásárlása előtt még több mint hétezren voltak.
Megállt a bitcoin esése?
Pénteken és szombaton elég csúnya esés volt a kriptodeviza-piacon, amit részben az amerikai részvénypiaci hangulat romlása okozhatott (a PCE-infláció nyomán). Részben pedig egy nagyobb bitcoin opciós lejárat, ami átmeneti turbulenciákat szokott eredményezni. Hétfőre ezen a piacon is javult a kép, a bitcoin egy, az ether két százalékos pluszban van (23 400, illetve 1640 dollár körül).
Jön a kriptó és a CBDC a SWIFt-be?
Nagy változásokat hozhat a SWIFT nemzetközi tranzakciós rendszer ISO 20022 frissítése 2023-ban – írja a Binance.
Az interoperabilitás javítása csökkenteni fogja a tranzakciós költségeket, javítja a szabályozási megfelelőséget, és elősegíti a kriptopénzek és más digitális fizetőeszközök elfogadását és piacuk növekedését.
Az ISO 20022 lehetővé teszi a bankok számára, hogy jobban nyomon követhessék és ellenőrizhessék az ügyfeleik tranzakcióit, csökkentve ezzel a pénzmosás és más tiltott tevékenységek kockázatát. Javítani fogja a hagyományos pénzügyi intézmények és a kriptopiac közötti átjárhatóságot. Megkönnyíti a kriptoeszközök integrálását a meglévő banki rendszerekbe, ami lehetővé teszi azok fokozott elfogadását és használatát. Fellendítheti a központi banki digitális valutákat (CBDC) is.
Részvénybefektetők, mint járulékos veszteség
A kisbefektetők az Oroszországgal szembeni szankciók “járulékos kárai” a német N-Tv.de szerint. Becslések szerint több mint 50 ezer német magánbefektető is befektetett orosz vállalatok, például a Gazprom részvényeibe, az összegek több száz és több millió euró között mozognak.
Ám közel egy éve gyakorlatilag befagyasztották az értékpapírjaikat. Elméletileg van mód arra, hogy hozzájussanak azokhoz, de ennek szinte leküzdhetetlen akadályai vannak. A politika segíthetne, de nem teszi – idéznek egy érdekvédelmi szervezetet.
A háború kitörése és a szankciók után Oroszország úgy döntött, hogy minden részvényes letéti igazolást (ADR vag GDR) rendes részvényekre kell cserélni. De ez nehezen oldható meg. Szükség lenne hozzá orosz banknál vezetett értékpapírszámlára, amit személyesen kell megnyitni, Moszkvába azonban nincsenek repülőjáratok. Ezért meg kell próbálni orosz ügyvédet fogadni, közjegyző által hitelesített meghatalmazással, amit a helyi bíróságnak úgynevezett apostillal is meg kell erősítenie, és le kell fordítani orosz nyelvre.
Ekkor kezdődik a letéti igazolások tényleges cseréje, de az amúgy is összetett folyamatot az Oroszország elleni pénzügyi szankciók még bonyolultabbá teszik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.