Íme, eljött a nagy nap, amikor Amerika elnököt vált. Ilyen ugyan szokott lenni 8, sőt néha 4 évente (az utolsó 3 alkalom 1993-ban, 2001-ben és 2009-ben volt), de most olyan elnök jön, akinek politikáját kevésbé kiszámíthatónak tatja a közvélemény. A piacok eddig örültek megválasztásának, miután a már most is erős amerikai gazdaság további bővülését várják Trump idejére, és ezt most már az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is így látja.
Netflix |
Az amerikai indexek tegnap kismértékben csökkentek, de ezzel együtt is közel vannak az örökös csúcsokhoz. A Netflix remek negyedéves jelentése után nagy réssel a magasban kezdett a papír, de onnan napközben visszaesett, igaz, még így 4 százalék pluszban zárt.
Az európai piacokon ma alig észrevehető emelkedés mutatkozik, a BUX viszont fél százalék körüli pluszban van 32 850 ponton (32 900 fölött is járt), elsősorban a Richternek köszönhetően, amely 1,7 százalékkal 6355 forintig szaladt fel. A Telekom is közel egy százalékkal erősödik 509, a Mol 0,4 százalékkal 20 865 forintig. Az OTP kis mínuszban van 8787 forinton.
A Plotinus tovább vette saját részvényeit, de már csak 1641 darabot, és még nagyjából 500 részvényre van ajánlata. Az a tény, hogy az utolsó részvényeket ilyen nehezen kapja meg a cég, arra utal, hogy a közkézhányad lényegében teljesen megszűnt, a papírok nagyobbik része a cég saját tulajdonában, a többi stabil kezekben lehet, akik feltehetően támogatják a tőzsdei kivezetést. A történet így a kisbefektetők számára lényegében befejeződött.
A devizapiacok is várakozó álláspontra helyezkedtek, a török líra azonban tartósan gyengélkedik. A múlt heti összeomlás után ugyan felpattant és ismét kevesebb, mint 4 lírát kellett adni egy euróért, de ez az érték most már újra 4,07 líra körül van.
Euró/török líra Friss árfolyamok>>> |
Az olaj kissé emelkedett, a WTI 53, a Brent 55 dollár körül van. Az OPEC kitermelés-korlátozó döntése óta meglehetősen stabil az ár, kis sávban mozog 50 dollár fölött, kérdés, hogy az amerikai palaolaj-kitermelés növekvő volumene éreztetni fogja-e hatását a közeljövőben. Az arany ára visszacsúszott 1200 dollárra unciánként, a befektetők egyelőre nem rohannak venni belőle.