A száguldó kínai részvénypiac ellenére Európában fél százalék körüli indexesések jellemzőek, kivéve Párizsban, ahol a különadó-tervek miatt több mint másfél százalékos a mínusz. Az amerikai határidős indexek is pirosban állnak.
A gazdasági naptárban az Egyesült Királyság szeptemberi ingatlanárai, augusztusi jelzáloghitelei és a második negyedévi végleges GDP-je szerepelnek. Jön Lengyelország, Olaszország és Németország fogyasztói árindexe. A központi bankok részéről pedig Lagarde (EKB), Greene (BoE), valamint Bowman és Powell beszél (a Fed-től) – foglalta össze a Bloomberg.com. A hét vége felé fontos amerikai munkaerő-piaci adat is érkezik (NFP).
A BUX index csak 0,1 százalékkal esik, az OTP 0,7, a Mol 0,8 százalékkal süllyed. A Richter viszont 1,1 százalékkal drágul. Két százalékkal megy lejjebb az AutoWallis, 1,1-el a 4iG. Az euró/forint már 397,70, ami 80 fillérrel van a péntek esti érték felett. Az európai földgáz fél százalékkal drágul, az olaj nulla körül billeg, a dollár kissé esik.
Nincs messze a csúcs
A múlt héten még sorra dőltek a rekordok, így számos index, köztük a BUX is csúcsközelben jár. Bár a szeptember historikusan gyengébb teljesítményeket szokott hozni a piacokon, de a monetáris lazítás és ezzel együtt a piaci hangulat javulása segítséget nyújtott az új csúcsok eléréséhez az elmúlt hetekben – foglalta össze a helyzetet a K&H Értékpapír.
Történelmi rali Kínában
A kínai részvények a történelem egyik legjelentősebb fordulatát produkálták a kínai kormány új gazdaságélénkítő intézkedései nyomán. Az elmúlt 32 év legnagyobb napi nyereségét könyvelhették el a vezető indexek az N-Tv.de szerint, a sanghaji tőzsde mutatója 7,3 százalékkal, a legfontosabb sanghaji és sencseni vállalatok indexe 7,8 százalékkal emelkedett.
A múlt héten már 12-15 százalékkal felmentek a mutatók, miután a kínai központi bank a világjárvány óta a legátfogóbb intézkedéscsomagot jelentette be. Most a népköztársaság küszködő ingatlanszektorát próbálják talpra állítani. Amint azt a pénzpiacokon várták, a központi bank utasította az összes kereskedelmi bankot, hogy csökkentsék a lakáshitelek kamatát.
A CSI 300 index előzőleg a 2021-es csúcsról szeptember közepéig értékének több mint 45 százalékát veszítette el. Egyes ipari nyersanyagok is emelkednek a kínai optimizmus hatására, a vasérc vezetésével. A japán részvények viszont egy belpolitikai fordulat nyomán estek.
Kína, a Fed és a BUX
A Fed mellé felzárkóztak a kínai döntéshozók is, lépéseket tesznek a világ két legnagyobb gazdaságának élénkítésére. Ez a világ GDP-jének mintegy 45 százalékát érinti, sőt az EMU-val együtt 60 százalékát.) Tehát a világgazdaság többségében megvan a szándék, és lépéseket is tesznek a gazdaságok élénkítésére – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja. Ez pedig pozitív a feltörekvő piacok számára, mint például Magyarország is,
amelynek a részvénypiaca az egyik legolcsóbb a világon.
Így már talán nem is annyira meglepő, hogy az elmúlt napokban jelentős forgalommal tudott emelkedni a BUX, ahogy a kínai események hatására a befektetők megtalálták ezt a piacot is – teszi hozzá a brókercég. A magyar indexet pedig a két, „elégé olcsónak tűnő részvény”, az OTP és a Richter húzta.
Jön a mindenemelkedik-rali?
Az 1982-es forgatókönyv megismétlődésének esélyeit latolgatja egy blog befektetési bankárokat idézve. Akkor egy öt éves bikapiac indult be hasonló makrogazdasági környezetben, amelynek az első tíz hónapjában az S&P 500 index 107 százalékkal ugrott meg.
A Federal Reserve kamatcsökkentéseinek, a rugalmas gazdasági növekedésnek és az inverz hozamgörbe megszűnésének kombinációja összességében kedvező környezetet teremt a kockázatos eszközök számára – különösen, ha az infláció visszafogott marad. (Inverz hozamgörbe esetén a hosszú távú hozamok a rövidek alatt vannak, ami recessziós jel – a szerk.)
A fordulat a kétéves és a tíz éves amerikai állampapír-hozamgörbe alakjában azért fontos, mert mintegy 26 hónapig az inverz tartományban volt, ami a történelem leghosszabb ilyen periódusa. Életjeleket mutatnak a bányarészvények is, ami erősíti az 1982-es párhuzamot.
Az idei legnagyobb bányarészvényugrás
A globális bányászati index szárnyal, ahogy Kína és az USA ösztönzői közelednek egymáshoz – írta a Mining.com. Az S&P/TSX Global Mining Index szeptember 6-a óta 14 százalékkal emelkedett, ezzel az év legnagyobb ugrását produkálta. Ez arra vezethető vissza, hogy a központi bankok csökkentették a kamatlábakat, az Egyesült Államok további akkumulátor-finanszírozási programot jelentett be, Kína pedig további lépéseket tett lassuló gazdaságának ösztönzésére.
Az index a legnagyobb bányavállalatokat tartalmazza, mint a BHP, a Rio Tinto és a Freeport-McMoRan.
Adóemelést mérlegelnek Franciaországban
A francia kormány adókat mérlegel az ország költségvetési hiányának csökkentése érdekében – írta a Bloomberg a Le Monde nyomán. Egy 8,5 százalékos ideiglenes különadót fontolgatnak az egymilliárd eurónál nagyobb bevétellel rendelkező vállalatokra, valamint a részvény-visszavásárlásokra kivetnének egy, a tőkecsökkentés nyolc százalékának megfelelő adót. A személyi jövedelemadó azonban változatlan maradna, és az állami kiadásokat is csökkentenék.
Lobbiznak az autógyártók
A Volvo és több tucat más cég sürgette Brüsszelt, hogy tartsa magát ahhoz a tervhez, amely szerint 2035-től leállítanák az új belső égésű motorral hajtott autók értékesítését. Európa legnagyobb autógyártói azonban hallgatnak – írta a Bloomberg.
Azzal érveltek, hogy az ágazatnak bizonyosságra van szüksége a beruházásokhoz és támogatásra az uniós célok eléréséhez. Nincs visszaút, a 2035-ös cél fenntartása kulcsfontosságú. Az EU gépjárművekre vonatkozó kibocsátási célkitűzései az elmúlt hónapokban támadások kereszttüzébe kerültek, mivel a gyártók az eladások lassulásával küzdenek az elektromos modelleknél.
Az emberek fizetik meg a vámokat (is)
Donald Trump kijelentette, hogy 200 százalékos vámmal sújtaná a John Deere gépgyártól céget, ha az megvalósítaná a termelés Mexikóba való áthelyezésére vonatkozó terveit. A vállalat ugyanis az év elején bejelentette, hogy több száz alkalmazottat bocsát el az USA középnyugati részén, és növeli a termelési kapacitást Mexikóban. A döntés felháborította a dolgozókat és a politikai vezetőket.
Kamala Harris alelnök és Trump közelmúltbeli televíziós vitája során Harris „az amerikai nép megadóztatásának” nevezte Trump vámemelési terveit. Trump pedig tíz százalékos vámot vezetne be minden importált árura és 60 százalékosat a Kínából származó termékekre.
Számos tanulmány szerint Trump és Biden Kínára kivetett vámjainak költségei magasak, nem éri meg a protekcionizmus, amelynek története egyébként az 1930-as évekig nyúlik vissza. A kínai árukra kivetett vámok költségeit az amerikai importőrök viselték elsősorban, és a költségeket végül az amerikai fogyasztókra hárították át magasabb árak formájában. Ami pontosan az ellenkezője annak, amit a kereskedelmi háborúval elérni kívántak – írja az Ahead of the Herd.
Már a kínaiak is kriptózni akarnak
A kriptovaluta-piacon már régóta találgatják, hogy Kína mikor fog újra a kriptók felé fordulni. Most Kína volt pénzügyminisztere, Zhu Guangyao a kriptót a digitális gazdaság „kulcsfontosságú aspektusának” nevezte, és felszólította Pekinget, hogy tanulmányozza az iparágat Donald Trump republikánus jelölt kriptoval kapcsolatos megjegyzései fényében. Ugyanakkor a kormánynak fel kell ismernie a kriptók kockázatait és a tőkepiacokon okozott esetleges károkat.
A júliusban Nashville-ben tartott Bitcoin-konferencián Trump azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak teljes mértékben fel kell karolnia a kriptoipart, különben „Kína fogja ezt megtenni”. Mára mindkét amerikai elnökjelölt a kriptovaluta-ipar támogatása mellett foglalt állást.
Míg egyébként a nagy „szárazföldi Kína” továbbra is óvatos a kriptovalutákkal kapcsolatban, Hongkong sokkal támogatóbb, igyekszik kriptós vállalkozásokat a városba vonzani – írta a Coindesk.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.