A hétfői szép amerikai emelkedés után – amikor új történelmi csúcsra ért a három főbb részvényindex – kedden Európában is óvatos optimizmus látható. A fontosabb indexek itt 0,2-0,5 százalékkal mennek fel. A BUX index 0,4 százalékos emelkedése főleg a Richter 2,1 és a Mol 0,4 százalékos drágulásának köszönhető, az OTP azonban fél százalékkal esik.
A Richter stratégiai részesedést szerez a “bioszimiláris termékek” fejlesztőjében, a frankfurti tőzsdén jegyzett Formyconban. Az OTP-re pedig céláremelés érkezett, a Citi 16 450 forintról 19 350 forintra módosított, az ajánlása változatlanul vétel.
Sűrű hetünk lesz
A német gazdaság ugyan 0,3 százalékkal zsugorodott a negyedik negyedévben, de ennyit vártak az elemzők is, ahogy a stagnáló francia GDP sem volt meglepetés. Olaszországban és Spanyolországban kissé nagyobb lett a növekedés a várnál, az utóbbinál viszont az infláció is a becslések felett alakult.
Ez a hét igen sűrű lesz, kedden az MNB kamatdöntése jön, szerdán a Fed-é, csütörtökön az angol BoE következik. Nagy tech-óriások és más gigacégek gyorsjelentései sorakoznak a naptárban (például Alphabet, Microsoft, Apple, Amazon, Meta, Boeing, Merck). Fontos makrogazdasági adatok is érkeznek a héten az USA-ból és Európából is.
Megint volt 390 az euró
Kedden reggel is jár 390 felett az euró és 360 felett a dollár, de azután körülbelül egy forinttal lejjebb vándorolt az áruk. A kőolaj alig változik, a földgáz kontinensünkön fél százalékkal kerül többe.
Devizánkra kedd délután az MNB kamatdöntő ülése és annak kommentárjai hathatnak, szerdán este pedig a Fed kavarhatja fel a piacokat.
Kiszivárogtatás miatt gyengült a forint?
Egy meg nem nevezett, magas rangú uniós tisztviselő azt állítja, hogy valóban készült egy háttéranyag a magyar gazdaság állapotáról. De nem létezik semmilyen terv a magyar kormány ellen, amennyiben a csütörtöki csúcstalálkozón megvétóznák az Ukrajnának szánt segélycsomagot – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A tisztviselő hihetetlennek és felelőtlennek nevezte a kiszivárogtatást, amelynek hatására jelentősen gyengült a forint árfolyama.
A dokumentum kiszivárogtatása a brókercég szerint “erőteljes figyelmeztetésnek tudható be az Európai Unió részéről”.
Jó hír az OTP-nek?
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint megállapodtak a kereskedelmi bankokkal, hogy átmenetileg csökkentik a következő három hónapban folyósított új kkv-hitelekre vonatkozó kamatmarzsukat – írja az Erste Befektetési Zrt. A bankok a hitelek első hat hónapjára nullára csökkentik a referencia kamatláb fölötti marzsukat.
A minisztérium szerint az intézkedés 2-4 százalékponttal csökkenti ezeknek a hiteleknek a kamatát. A magyar kormány arról is megállapodott, hogy április 1-je után nem hosszabbítja meg a kkv-hitelek kamatstopját.
A jelenlegi megállapodás nem jelent jelentős terhet a bankoknak, és sokkal kedvezőbb, mint a korábban felmerült ötletek... Ezért a hír enyhén pozitív – hangzik a brókercég véleménye.
Olcsók-e még a magyar részvények?
A BUX tavalyi szárnyalása után sokat csökkent a magyar piac alulárazottsága – véli Cser Tamás, a HOLD Alapkezelő vezető részvényportfólió-kezelője. Aki jelenleg egyáltalán nem érzékeli, hogy a magyar piac különösen olcsóbb vagy vonzóbb lenne régiós társaihoz képest.
A leginkább lelkesek a magyar piacon továbbra is a Magyar Telekom-részvények iránt vagyunk.
E vállalat eredményeit jelentősen befolyásolja, hogy idén ismét inflációkövető díjemelést fog alkalmazni. Valamint azzal, hogy 4iG nagy szereplő lett a távközlési szektorban, a kormány hozzáállása a korábbiakhoz képest “barátságosabbá vált az egész iparághoz”.
Veszik a kínai részvényeket az “okosok”
A “smart money”-nak (okos tőkének) is nevezett fedezeti alapok (hedge fund-ok) több mint öt éve a legjelentősebb mennyiségű kínai részvényt vásárolták fel a napokban a Goldman Sachs szerint. Az aktivitási hullám január 23. és 25. között zajlott, ami a fedezeti alapok kínai piaccal kapcsolatos hangulatának jelentős változását jelzi.
Korábban a fedezeti alapok túlnyomórészt negatívan álltak a kínai részvényekhez, és az elmúlt tíz hétből nyolc héten keresztül negatív kilátásokat fogalmaztak meg róluk. A múlt héten azonban drámai fordulat következett, ahelyett, hogy egyszerűen lezárták volna short (eladási) pozícióikat, még longba (vételbe) is átmentek.
A kínai részvények iránti megújult érdeklődés összhangban lehet Peking fokozott erőfeszítéseivel, amelyek célja a gazdaságba vetett bizalom erősítése – véli az Investing.com.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.