Biztatóan erősödtek szerdán a vezető európai tőzsdeindexek, és a magyar piac is felfele mozdult, hiszen a BUX 558 pontos, 1 százalékos emelkedéssel, 52 004 ponton zárt. Ugyanakkor a Wall Street mutatói már közel sem teljesítettek ilyen jól, hiszen a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 90,93 ponttal, 0,27 százalékkal, 34 390,92 pontra nőtt, és az S&P 500-as mutató is felfele mozdult 6,86 ponttal, 0,16 százalékkal, és 4359,49 ponton zárta a napot. Ugyanakkor a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 34,24 ponttal, 0,24 százalékkal esett, így 14 512,44 ponton végzet.
A visszafogottabb amerikai mozgás ellenére csütörtökön az európai tőzsdéken, így a magyar börzén is kisebb pozitív mozgást láthatunk. A német DAX 0,1 százalékkal, míg a londoni és a párizsi piac indexek közel fél százalékkal erősödött a délelőtt folyamán. A pozitív tartományban hullámzik a magyar tőzsde irányadó indexe is, a BUX 0,4 százalék körül pluszban állt a nyitás után másfél órával.
Tovább emelkedik a Mol
A hazai piacon az elmúlt napokban a Mol teljesített az átlagosnál jobb, ami elsősorban az olajárak nemzetközi piacokon tapasztalt szárnyalásának volt köszönhető. Ugyan a brent és az amerikai WTI árfolyama is megtorpant, ennek ellenére a magyar olajvállalat csütörtökön is erősödni tudott, 0,3 százalékkal mozdult el és a délelőtti időszakban 2550 körül mozgott az árfolyam.
Hasonló mértékben tudott az OTP is emelkedni, amely szerdán egy komolyabb akvizíciót bejelentett ugyan, ám akkor ez az információ hidege hagyta a befektetőket. Mint arról a Privátbankár is beszámolt, Üzbegisztán negyedik legnagyobb bankjában, az Ipoteka Bankban 75 százalékos tulajdonrészt vásárolt az OTP. A megvásárolt pénzintézet mérlegfőösszege 3,05 milliárd dollár, a tőkemegtérülési rátája 11 százalékos, lakossági ügyfeleinek száma 1,2 millió. A végleges szerződést még nem írták alá, a vételi árról egyelőre nincs információ, a könyv szerinti érték nagyjából 88 milliárd forint.
A nagyobb kapitalizációjú részvények közül a Telekom is erősödött, csütörtök délelőtt 0,7 százalékkal haladta meg az árfolyama a szerdai záró értéket. Stagnál ugyanakkor a Richter kurzusa, míg a 4iG fél százalékkal gyengült.
Megtorpanhatott a kínai feldolgozóipar
Cikkünk elején jeleztük, hogy a napvilágot látott információk között vannak óvatosságra okot adók. Ezek egyik a kínai beszerzési menedzserindex, amely a feldolgozóipar nehézségére utal.
A csütörtökön közölt adatok szerint a nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 49,6 pontra csúszott vissza szeptemberben. Elemzők 50,1 pontra, vagyis az augusztusi érték stagnálására számítottak. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal.
A szeptemberi adat a leggyengébb volt 2020 februárja óta, amikor a kínai feldolgozóipari BMI utoljára ereszkedett az 50 pontos küszöb alá, az országban akkor tetőző koronavírus-járvány miatti korlátozások hatására.
A kínai feldolgozóipar teljesítményének visszaesését egyébként a szakértők azzal magyarázzák, hogy szeptemberben az ország több részén a hirtelen dráguló szén miatt áramhiány hátráltatta az ipari termelést. Ahogy a járvány miatti nagyon szigorú lépések is sok helyen megakasztotta az ellátási láncokat.
Az inflációtól tart az amerikai jegybank elnöke
Az amerikai jegybankelnök az EKB panelbeszélgetésén szerdán azt hangsúlyozta, hogy középtávon továbbra is az infláció mérséklődésére számít, de a jelenleg tapasztalható inflációs nyomás még jövőre is kitarthat, mely igencsak frusztráló, olvasható az Equilor reggeli hírlevelében. A döntéshozó csalódottságának adott hangot az oltási program és a delta-variáns visszaszorítására tett intézkedések akadozása miatt. Elkeseríti, hogy továbbra is a járványhelyzet az egyik legfontosabb szempont a jegybank döntései során, illetve a globális ellátási lánc zavarait sem sikerült megoldani. A 2022-es év meglehetősen erős lehet a gazdasági növekedés tekintetében.
Az eseményen sokka pozitívabb hangvételű volt az EKB elnökének megnyilvánulása, ő ugyanis azt hangoztatta, hogy jól teljesít az eurózóna gazdasága. Christine Lagarde s leszögezte, hogy az eurózóna gazdasága jelenleg lendületes növekedési szakaszban van, az övezet GDP-je várhatóan az év végére elérheti a járvány előtti szintet. Ugyanakkor a kockázatokat is kiemelte, az ellátási lánc zavarait, az energiaárak folyamatos és nagymértékű emelkedését, illetve egy esetleges új vírusvariáns megjelenését.
Nem tartott sokáig az olajár korrekciója
A hét elején hároméves rekordszintre ugró olajárak úgy tűnt, hogy végre kicsit korrigálnak. Kedden a brent átlépte a 80 dolláros szintet, ám onnan lefordult és szerdán 78 dollár körül zárt. Csütörtök reggel úgy tűnt, folytatódhat az esés, hiszen az európai kereskedés kezdete előtt másfél órával a Brent hordónként 78,39 dolláron állt a nemzetközi kereskedelemben 0,32 százalékos csökkenéssel. A WTI ára 0,05 százalékkal mérséklődött 74,79 dollárra.
A várható esés hátterében egy friss adat állt, szerdán tették közzé ugyanis, hogy az amerikai olajkészletek két hónapja az első alkalommal emelkedtek az elmúlt héten, mégpedig a vártnál nagyobb mértékben. Az OPEC+ piaci értesülések szerint novemberben az eredeti terveinek megfelelően napi 400 ezer hordóval tervezi emelni kitermelését. Emellett az olajár csökkenéséhez hozzájárult a dollár erősödése is.
A korrekció azonban nem tartott sokáig, hiszen csütörtökön a délelőtti időszakban már pluszban állt a kurzus. Ennek hátterében vélhetőleg az áll, hogy Európában két kedvező adatot is publikáltak. A brit GDP ugyanis a várnál picit erősebb növekedésről tanúskodik. A Franciaországban publikált fogyasztói költések pedig az elemzőket meglepve növekedett. Ezek pedig arra utalnak, hogy a gazdasági kilábalás nem fog megtörni, ami az olaj iránti keresletet növelheti.