Kifejezetten rossz volt ma Európában a tőzsdék hangulata, a német index 0,8, a francia 1,6, a brit 1,5 százalékkal esett a nap végéig. Amerika pedig nem igazán találja az irányt, az S&P 500 minimális pluszban van, a technológiai papírok indexe pedig 0,2 százalékos mínuszban. A Dow Jones ipari átlag is éppen hogy emelkedik valamelyest.
Budapesten fél százalékkal süllyedt az index, az OTP 0,3, a Richter 0,4 , a Mol 0,8 százalékkal ment lejjebb. Gyorsjelentése és közgyűlése után a CIG Pannonia több mint öt százalékkal ugrott meg, viszont 4,6 százalékkal esett az Opus árfolyama. A Magyar Telekom egy forinttal ment lejjebb. Jó gyorsjelentése nyomán 2,9 százalékkal emelkedett a Graphisoft Park. A forint határozottan gyengült, 1,4 forinttal van feljebb az euró, 346,40 az ára .
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A rossz hangulat oka Európában elsősorban a romló járványügyi statisztikákban keresendő. Németországban már külön kifejezést is gyártottak hozzá, “korona-idegességnek” nevezik (Corona-Nervosität). Nagy-Britanniában több országra ismét karantént rendeltek el, így a Franciaországból és a Hollandiából érkezőkre is.
Erősen romlanak a számok például Spanyolországban, de Horvátországban és Németországban is. Több országnál már kritikus szintekről beszélek. Ma délután jelentették be, hogy a német kormány Spanyolországot ismét kockázatos területnek nyilvánította.
Az Egyesült Államokban a kiskereskedelmi eladásokról jött adat, ez júliusban csökkenést mutatott. Ami erősítette a válság elhúzódása kapcsolatos aggodalmakat, különösen, hogy továbbra sincs megegyezés a következő kormányzati segélycsomagról. Az esést a technológiai részvények vezették, míg az ingatlanszektor, amely inkább válságállónak számít, felülteljesítő volt.
Az amerikai ipar 3,4 százalékkal erősítette termelését júliusban az előző hónaphoz képest. A közgazdászok csak 3,0 százalékra számítottak. (Délelőtt írtuk: Csúcson maradhatnak-e a tőzsdék, ha elszabadul a vírus?)
Mérlegtrükkökkel gyanúsítják a kínaiakat
Továbbra is jönnek gyorsjelentések, az Applied Materials hét százalékkal emelkedett, miután az elemzők által vártnál jobb év végi eredmény-előrejelzést tett közzé. Úgy tűnik, hogy az általa gyártott mikrochip–hozzávalók iránt nagyobb lesz az érdeklődés. Pluszban van a Tesla is, miután a Morgan Stanley felminősítette a részvényt, elsősorban az akkumulátor-üzletág potenciáljára való hivatkozással.
A Baidu kínai keresőóriás (a kínai Google) ugyan kissé a várakozásokon felüli eredményt jelentett, részvényei mégis hat százalékkal estek, mert a streaming-szolgáltatása az amerikai hatóságok kereszttüzébe került. A szóban forgó iQIYI streaming leányvállalat részvénye több mint tíz százalékos mínuszban forgott. Az amerikai tőzsdefelügyelet mérlegtrükkökkel gyanúsítja.
Ami bezárt, úgy is marad?
A Commerzbank úgy döntött, hogy felgyorsítja hálózatának karcsúsítását, és 200 olyan fiókot, amelyeket a koronavírus-járvány miatt bezártak, nem nyit ki újra. Ezek egyébként olyan egységek, amelyeket 2023 végéig amúgy is be akartak zárni. Az érintett munkavállalókat a közelben lévő más fiókokban irányítják át. Így a bank fiókjainak száma ezerről 800-ra csökken, de mintegy három évvel korábban, mint ahogy eddig tervezte. Az egyéb, már elhatározott leépítéseket nem gyorsítják fel. További 150, a járvány miatt szintén zárva tartó fiókot szeptember közepéig újra szándékoznak nyitni.
A bajor BayernLB (Bayerische Landesbank), a magyar MKB Bank egykori tulajdonosa a járvány, az alacsony kamatszint és a bankok szabályozásából eredő pluszköltségek miatt 800 állást szeretne megszüntetni. Ez úgy jön ki, hogy a 400 mellett, amit már tavaly bejelentettek, további négyszáz munkahely szűnik meg. Ezt azonban nem leépítésekkel, hanem szervesen, a távozó munkatársak helyének be nem töltésével tervezik elérni.