A cikk teljes egészében laptársunk oldalán, az Mfor.hu-n jelent meg.
Ilyen sokan még soha nem voltak CIG Pannónia-közgyűlésen, mint ma, azóta, hogy – idestova már csaknem tíz éve – a biztosító részvényeit bevezették a Budapesti Értéktőzsdére: a részvételi arány 65,8 százalékos volt.
A mostani érdeklődés egyértelműen annak tudható be, hogy – mint azt laptársunk, az Mfor.hu is megírta – július elején Mészáros Lőrinc cégbirodalmának központi cége, az Opus Global Nyrt. a CIG legnagyobb, közel 25 százalékos pakettjének birtokában bejelentette, kezdeményezi rendkívüli közgyűlés összehívását, arra hivatkozva, hogy az Opus és a CIG közötti tárgyalások nem vezettek eredményre az egymásban lévő tulajdonrészek átrendezéséről. Egyúttal az Opus igazgatósági, felügyelőbizottsági és auditbizottsági tagok visszahívását, s a helyükre új tisztviselők megválasztását is indítványozta.
A casus belli a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-t (EMABIT) ért, az olasz szerencsejátékhoz kapcsolódó biztosításokkal összefüggő visszaélések és az amiatti veszteség volt. Amelyet Mészárosék teljes egészében a mostani menedzsment nyakába kívántak varrni, s a vezető testületekben rajtuk kívül szerepelt, akkor még többségében volt tagok felelősségét is felvetették. A büntetőpadra szántak az Opus után a legnagyobb, 13,08 százalékos részesedés felett diszponáló Vinton Vagyonkezelő Kft. delegáltjai voltak, mely cég Bayer József és családja tulajdonában van. Azé a Bayeré, aki a maga kategóriájában, vagyis a médiában a legutóbbi időkig ugyanolyan fajsúlyos szereplője volt a közéletnek, mint Mészáros: 1989-2019 között ő irányította az Axel Springer Kiadót.
A Bayer-csapat emberei nem várták meg, hogy a mai rendkívüli közgyűlésen szavazzák ki őket, az utóbbi napokban kivétel nélkül lemondtak a posztjaikról, utolsóként maga Bayer.
Így a mai részvényesi összejövetelnek egy technikainak nevezhető napirendi pont, a CIG tőkehelyzetének rendezése mellett már nem volt más feladata, mint az Opus jelöltjeinek megszavazása.
Az új emberek közül Fedák István számít kulcsfigurának, aki a Bayer-csapattag Kádár Gabriella helyett kormányozza tovább vezérigazgatóként a céget. Fedák ugyanis annak a Keszthelyi Holding Zrt.-nek a jogi és pénzügyi vezérigazgató-helyettese, amelyet a névadó, Keszthelyi Erik alapított, s amely cég fő érdekeltsége, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. gőzerővel terjeszkedik, 2018 márciusa óta pedig az üzletrészei felét már Mészáros Lőrinc és felesége birtokolja.
Azért is volt fontos Mészárosék számára a CIG irányításának megszerzése, mert így szabadon teríttethetik a biztosító termékeit a Takarékbank, az MKB Bank és a Budapest Bank mintegy 1,9 millió ügyfelének – már azelőtt is, hogy a három pénzintézet már bejelentett egyesülése megvalósulna.