A nyugat-európai tőzsdeindexek 0,1-0,5 százalék közötti pluszban állnak, miután hétfőn az USA-ban is emelkedéssel zártak a tőzsdék. Még jön a héten pár fontos makroadat, de alapvetően úgy tűnik, kezdenek csitulni a piacok, lassan beáll az ünnepi pangás.
A Bank of Japan nem okozott meglepetést, tartotta a kamatokat. A Google 700 millió dolláros büntetést kap, a Tesla fizetéseket emel az egyik gyárában.
Az OTP megint zöldben
A BUX index szerény, egy ezrelékes pluszban áll, az OTP bő fél százalékos emelkedése húzza. A Mol és a Telekom 0,2-0,2, a Richter 0,8 százalékkal süllyed.
Felülvizsgálta a Gloster célárát az Erste Befektetési Zrt., és a korábbi 1130 forintról 1183 forintra emelte, ajánlását pedig vételre módosította a korábbi tartásról – közölte a Gloster.
Nagyot esik a földgáz ára
Az euró/forint kedden késő délelőtt 383,40, nagyjából egy forinttal alacsonyabban áll a hétfő estinél. Külföldön nagyjából csend van, az olaj kissé süllyed, a dollár alig mozdul, látványos, nyolc százalékos mínuszban áll viszont a hollandiai földgáz árfolyama.
Pedig egyes elemzők figyelmeztetnek, hogy a jemeni partoknál hajókat ért támadások megzavarhatják az olajszállítási útvonalakat, és árugrást idézhetnek elő. A veszélyt mérsékli, hogy az USA hajókat küld a térségbe. Talán ez hatott pozitívan az európai gázárakra is (lásd cseppfolyósföldgáz-szállítások).
Mit tesz majd az MNB?
Ma az MNB kamatdöntésére, valamint az azt követő kommentárokra lesz érdemes figyelni. Hétfőn újabb gyengülést mutatott a forint az euróval szemben, a 386-ot is megközelítette az árfolyam. Péntek óta jól látható gyengülést produkált a magyar deviza.
A piac feltehetően nyomást gyakorol az MNB-re az agresszívabb vágás-várakozások miatt. Várakozásunk szerint a korábbi 75 pontos lépésközzel megy tovább a magyar jegybank, ugyanakkor nem zárható ki egy 100 pontos ütem sem. Döntés délután kettőkor – írta az Erste Befektetési Zrt.
A bombaüzlet: PMÁP hitelből
Karácsony Tamás, a Hold Alapkezelő portfóliókezelője szerint a “nagy állampapír és jelzáloghitel kombi” volt a 2023-as év legizgalmasabb sztorija. A jó jövedelemmel, zálogosítható ingatlanvagyonnal és némi bátorsággal bíró magánszemélyek inflációkövető állampapírt vásároltak a bankoktól felvett hitelből.
Az olló nagyon sokáig nyitva volt: a 16, majd később 19 százalék kamatot fizető PMÁP-ot ügyfélprofiltól függően 8-9,5 százalék körüli szabad felhasználású jelzáloghitellel finanszírozták.
Lényegében saját tőke befektetése nélkül, a hitelösszegre vetítve változatlan (vagy nem sokat romló) PMÁP-visszaváltási feltételek esetén is bőven tíz százalék feletti profitra “lehetne így szert tenni”, ami megmozgatta az embereket. Ebben a hitelezésszegény évben is lokális csúcsra húzták a szabad felhasználású hiteleket – írta a Holdblog.
Meddig lesz még bankadó?
A Magyar Bankszövetség elnöke, Jelasity Radován abban bízik, hogy 2024 után el lehet törölni az extraprofitadót. A szektor célja ez volt, azonban ennek csak a felezése történt meg eddig, amiért cserébe a bankoknak több állampapírt kell vásárolniuk – idézte az Equilor Befektetési Zrt.
Hozzátette, hogy most már a kilábalás jeleit látják a gazdaságban. Megjegyezte, annak ellenére, hogy a 2023-as év kihívásokkal teli volt, a szektor elég jó évet tudhat maga mögött.
Megvan a Magyar Telekom-béremelés
A Magyar Telekom 12 százalékos átlagos béremelést jelentett be, miután megegyezésre jutott a szakszervezetekkel. Ennek eredménye a bérfejlesztés mértéke, illetve az, hogy nem lesz csoportos létszámleépítés a vállalatnál. Az intézkedések hatása hatmilliárd forint lehet a társaság közleménye szerint – írta az Equilor.
Meglepetések 2024-ben?
Év vége felé közeledve a globális részvénypiacok az USA és Európa vezetésével százalékban két számjegyű nyereséget mutatnak, dacolva a korábbi szkepticizmussal, és előkészítve az utat a meglepetéseknek 2024-ben – írja az Investing.com.
A túlvett S&P 500-zal kapcsolatos aggodalmak ellenére a történelmi idősorok azt mutatják, hogy a túlvett állapot nem mindig vezet közeli áresésekhez. Emelheti az árfolyamokat több tényező:
- az infláció mérséklődése,
- a recesszió elkerülése,
- választási év lesz 2024-ben, ami jó szokott lenni a tőzsdéknek,
- az utóbbi időben a bennfentesek rohantak részvényeket vásárolni, ami általában jó jel.
Egy dolog biztos, a piacok 2024-ben ismét azt fogják csinálni, amihez a legjobban értenek – meglepetést fognak okozni – írja a szerző.
Új lendületet kapott a bitcoin
A Bloomberg elemzője, James Seyffart január 8-10. körülre becsüli a Bitcoin ETF-ek jóváhagyását az USA-ban, egyes bejelentési határidők és beszélgetések alapján. Ezek arra utalnak, hogy a SEC (az amerikai tőzsdefelügyelet) egyszerre több kérelmet is jóvá kíván hagyni. Kevésbé biztos azonban az Ethereum ETF jóváhagyásában, amit május végére jósol.
Seyffart szerint a spot Bitcoin tőzsdén kereskedett alapok 90 százalékos eséllyel kaphatnak jóváhagyást 2024 január elején.
Talán a hasonló latolgatások hatására a bitcoin majdnem 43 ezer dollár, az ether 2240, négy-öt százalékos pluszban állnak.
Óriási pénzeket emészt fel az FTX-felszámolás
Az FTX kriptotőzsde csődeljárásának legfrissebb adataiból az derül ki, hogy a jogi költségek csillagászati összegekre rúgnak. Több mint 118 millió dollárt számláztak ki mindössze három hónap alatt, augusztustól októberig – ez naponta több mint 1,3 millió dollárt vagy óránként 53 000 dollárt jelent.
A 2022 őszén összeomlott botránytőzsde eközben dolgozik azon is, hogy újranyisson.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.