Az európai tőzsdék csúnya, egy százalék körüli mínuszban jártak délelőtt, de ez azóta mérséklődött. Most a német DAX index 0,4, a francia CAC 0,7 és a brit FTSE 100-as 1,0 százalékkal van lejjebb.
Az USA-ban ma termelőiár-index, valamint fogyasztói bizalmi adatok érkeznek. Tegnap jól fogadta a tengerentúli részvénypiac az inflációs adatot, de estére mégis lelankadt az emelkedés. Ma kissé esnek a határidős indexeik, mintegy 0,1 százalékkal. Péntek is van, nyár is, így a hírek ellenére is eléggé pangás érzékelhető.
Könnyen csúcsot dönthet a BUX index
Történelmi csúcsa közelében jár a BUX index a tegnapi jó OTP- és Telekom-gyorsjelentések után. Ma újabb szerény, 0,2 százalékos emelkedést mutat, a bankpapír 0,3, a Mol 0,1 százalékos emelkedése és a Richter, a Telekom stagnálása mellett. A gyógyszergyár és az Opus szorgalmasan vásárolja a saját részvényeit, az utóbbi azonban ma – nagy száguldás után – egy százalékkal süllyed.
A forint is erősödget, az euró 384,20, több mint egy forinttal lejjebb van az előző napinál. A dollár valamelyest erősödött, de az európai gázár és az olaj pár ezrelékkel olcsóbb lett.
Mitől esnek ma a tőzsdék?
Az európai részvénypiacok pénteki esésének oka nem egyértelmű. Az Investing.com például azt írja, hogy "a vártnál jobb brit növekedési adatok nem tudták ellensúlyozni az amerikai infláció emelkedése által keltett nyugtalanságot". Csakhogy a tegnapi USA-adat megfelelt a várakozásoknak.
Az Egyesült Királyság bruttó hazai terméke (GDP) ugyanis éves szinten 0,4 százalékkal emelkedett. Míg a Fed a következő hónapban szünetet tarthat, a Bank of England a jelek szerint folytatja a monetáris politika szigorítását, mivel az Egyesült Királyság inflációja a legmagasabbak közé tartozik a fejlett világban.
A főbb európai indexek csütörtökön erős emelkedést mutattak, ennek javát adják ma vissza. Egyik oka lehet ennek a dollár mozgása, amely az utóbbi napokban elég sokat emelkedett, ez pedig nem szokott jót tenni a kockázatosabb befektetési eszközöknek.
Saját blokkláncot indított a Coinbase
Elindult a 2021-ben hatalmas hírveréssel tőzsdére ment amerikai kriptotőzsde, a Coinbase saját, "Base" nevű blokklánca (mainnetje) a nagyközönség számára. Az "ökoszisztémájában" máris több mint száz blokklánc-alkalmazás (dApp) és más szolgáltató szerepel.
Sokan azt remélik, hogy a Coinbase a Binance népszerű BSC (BNB) blokkláncának komoly konkurense tud majd lenni. A BNB érme ma a negyedik legnagyobb kriptó, 37 milliárd dolláros piaci kapitulációval.
Egyébként a New York-i lakosok 19 százaléka rendelkezik kriptovalutával a Coinbase friss felmérése szerint. Kiemelték azt is, hogy New Yorkban 692 blokkláncszervezet van.
Azok a fránya shortosok nyertek
A Hindenburg shortspekuláns (esésre játszó) elemzőcég olyan vállalatokat szemel ki, ahol valami turpisság negatív hatása nem árazódott még be az árfolyamba – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja. Az aktivista shortos csapat idén sikeresen nekiment három roppant gazdag és befolyásos ember vállalkozásának,
ezzel komoly reputációt épített ki magának.
Három hónapos távon ugyanis
- az Adani 51 százalékot,
- az Icahn Enterprises 31 (50) százalékot,
- míg a Block tíz százalékot esett, míg az indexek emelkedtek.
Nehéz elkülöníteni, hogy az aktivista short hedge fundok mikor hívják fel a társadalom figyelmét törvénytelenségekre, és mikor csupán a piac manipulálásával igyekeznek profitot elérni.
De idén jól csinálták, amit csináltak – teszik hozzá.
Ahol alig több mint két százalék az infláció
Franciaországban 4,3 százalékra csökkent az infláció a ma közzétett adatok szerint, Spanyolországban pedig már csak 2,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a júliusig tartó 12 hónapban. Mindkettő megfelelt a Reuters által megkérdezett elemzők átlagos becslésének, de némi emelkedést jelentett júniushoz képest.
A spanyol maginfláció, amely kiszűri a változékony árú friss élelmiszerek és az energia árát, 6,2 százalék lett, szemben a júniusig tartó 12 hónap 5,9 százalékával. Az Európai Unióban a harmonizált 12 havi infláció már csak 2,1 százalék volt, ami szintén összhangban volt az előrejelzésekkel.
Száguld az UBS
Az UBS-részvény több mint négy százalékot emelkedett, miután Svájc legnagyobb hitelintézete közölte, hogy nem kell igénybe vennie a Credit Suisse felvásárlásának részeként rendelkezésre álló, több mint tízmilliárd dolláros svájci kormányzati segítséget. Visszafizette ugyanis a többmilliárd svájci franknyi vészhitelt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.