Csúnyán végződött a tegnapi nap Amerikában, a Nasdaq 2,6 és az S&P 500 1,8 százalékos esésével. Az előbbi ezzel októberi szintekre tért vissza. Reggel a Nikkei 225 index is 2,8 százalékkal hanyatlott Japánban, de az európai színtérre mégis visszatért némi szerény optimizmus.
A német index 0,2, a brit 0,1, a francia pedig 0,8 százalékkal emelkedik jelenleg. A meghatározó téma változatlanul a kamatemelés, annak kezdete, sebessége, mértéke az USA-ban. Valamint a gyorsjelentések és a vírus. Tokióban a Sony 13 százalékos esése feltűnő, ami a konkurencia erősödésének, a Microsoft-Activision Blizzard felvásárlásnak a következménye.
Kissé visszaerősödött a forint
Itthon a BUX index kerek egy százalékkal megy fel, az OTP és a Richter 1,5-1,5, a Mol 0,5 százalékos emelkedése mellett. Az olajtársaság opciók lehívását jelentette be, ami által ismét nőni fog a sajátrészvény-állománya. A Telekom, a 4iG és az Opus is fél százalék körüli drágulást mutat.
A forintot megviselték az utóbbi napok tőkepiaci viharai és a pénteki magas inflációs adat, tegnap 358 fölé is felugrott az euró árfolyama. Ma azonban ismét szolidabb, 356,60 forintot kell egy euróért adni.
Kiábrándító a nagybankok teljesítménye
Újabb fontos gyorsjelentések érkeznek ma Amerikában, mint a Morgan Stanley és a Bank of America nagybankoké, a Procter & Gamble-é és az United Airlines légitársaságé.
Tegnap a Goldman Sachs a vártnál rosszabb eredményeket közölt, árfolyama hét százalékot esett. Ez húzhatta le a többi pénzintézet papírját is, a Morgan Stanley és a JPMorgan is öt százalékkal ment lejjebb.
Baljós árnyak
Egy sor olyan gazdasági hír érkezett, amelyek nem kedvezőek a részvénypiac számára.
- Németországban elérte a százezret az egy nap alatt kimutatott új fertőzések száma.
- A brit infláció 1992 óta nem látott magasságba érkezett (5,4 százalékra), ami valószínűbbé teszi, hogy az ország jegybankja emeli majd a kamatot.
- A német infláció is az 1992-es szintre, 5,3 százalékra emelkedett decemberben. Az inflációs várakozások is magasak, egy körkérdés szerint a vállalatok többsége újabb áremeléseket tervez.
- A német tízéves állampapír hozama 2019 óta először elérte a nullát. Az amerikai kötvényeké pedig 1,884 százalékra nőtt. A hozamemelkedés kedvezőtlen a részvényárfolyamokra nézve.
- A német gazdaságban egyre magasabb a megrendelésállomány – ami azonban nem jó hír. Olyan megrendelések miatt van ugyanis, amelyeket a szűk keresztmetszetek, alkatrész- vagy nyersanyaghiány miatt nem tudnak teljesíteni – jelentik német portálok.
Jó hír bújik meg a rossz hírek mögött?
Az Erste Befektetési Zrt. sokkal pozitívabban látja a hozamemelkedést, szerintük az a járvány végét jelzi. Miközben Magyarországon romlik a járványhelyzet és dinamikusan növekednek az új esetszámok, addig az Egyesült Királyságban, Franciaországban vagy éppen az USA-ban már csökkenő trendben vannak. Így a tegnap publikált ZEW hangulatindex jövőbeli komponense is nagyot ugorva közel duplázódott.
Vagyis örülnek a piaci szereplők, hogy nagy valószínűséggel közeledik a járvány vége. Így a német tízéves hozam is 2019 áprilisa óta nem látott magasságba, nulla százalék fölé emelkedett, az amerikai is tovább emelkedik.
Az 1,98 százalék körüli technikai szintnél a brókercég szerint megállhat az amerikai hozamemelkedés legalább egy időre, ami a részvénypiacon is hozhat egy kis pozitív korrekciót.
Közeleg a 100 dolláros olaj
A tegnapi dróntámadás után most Irak és Törökország határán is felrobbant egy olajvezeték, és az orosz-ukrán feszültség sem csitul. Egye többen emlegetik a 100 dolláros olajat, miközben ma újabb egy százalékkal, 88,4, illetve 85,8 dollárra emelkedett a Brent, illetve a WTI.
Legalább az energiamultiknak jól megy, az Exxon részvénye 1,7, a Royal Dutch Shell 1,8 százalékkal drágult tegnap, és mások is legalább egy százalékkal mentek fel.
Megvan a következő ezer unikornis
Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója szerint a következő ezer unikornis startup zöldenergiához kapcsolódó vállalat lesz – írja az Equilor Befektetési Zrt. (Az unikornis olyan startup vállalat, amelyet legalább egymilliárd dollárra értékeltek a befektetők.)
Azok, amelyek segítik a világot a szén-dioxid-mentesítésben, és minden fogyasztó számára megfizethetővé teszik az energiaátállást. Jelenleg a legtöbb zöld energiát használó megoldás drágább, mint a nem megújuló, régebbi technológián alapuló megoldások.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.